Czy na Słowacji jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja na Słowacji?

Aborcja ostatnimi czasy to modny temat w Polsce. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego wielu Polaków zastanawia się jakie są przepisy aborcyjne w sąsiadujących z Polską krajach. Czy na Słowacji aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja na Słowacji jest legalna?

 

Prawo aborcyjne na Słowacji jest bardzo podobne do przepisów dotyczących aborcji na Ukrainie i aborcji w Czechach i ogólnie do prawa aborcyjnego przyjętego w większości z rozwiniętych krajów. Czyli? Czy aborcja na Słowacji jest legalna?
 
Tak. Aborcja na Słowacji jest legalna do 12. tygodnia ciąży. Do tej daty legalna jest aborcja na żądanie bez żadnych dodatkowych pytań czy testów. Idziemy, płacimy i gotowe. Co po 12. tygodnik ciąży? W tym przypadku sprawy się nieco komplikują ale nie oznacza to, że aborcja jest całkowicie nielegalna.
 
Powyżej 12. tygodnia do przeprowadzenia aborcji wymagana jest zgoda lekarzy i zabieg zostaje przeprowadzony w przypadku zagrożenia życia płodu lub matki. Problem mogą mieć też dziewczynki poniżej 16. roku życia ponieważ w ich przypadku przeprowadzenie aborcji wymaga zgody rodziców.
 
Czy Słowacja ma zamiar iść polskim śladem i gmerać w prawie aborcyjnym? Były takie plany. W przeciwieństwie do wielu krajów w których nie prowadzone są żadne próby zmiany przepisów na Słowacji w 2020 roku próbowano zaostrzyć prawo aborcyjne ale pomysł przepadł w głosowaniu.
 
Słowacja jest stosunkowo małym krajem więc też i liczba wykonywanych tu aborcji jest niewielka. W 2017 roku przeprowadzono zaledwie 6102 aborcji, w 2018 roku były 6024 aborcje, a w 2019 już tylko 5824. Od lat liczba aborcji na Słowacji systematycznie spada.
 
Ile kosztuje aborcja na Słowacji? W przypadku komplikacji medycznych czyli zagrożenia życia płodu lub ciężarnej aborcja na Słowacji nie kosztuje nic. W przypadku aborcji na żądanie ceny wahają się od około 250 EUR w górę.

 
Polecamy również: