Czy w Bukareszcie jest metro? Metro w Bukareszcie ceny i bilety

Wyjeżdżając na zwiedzanie nowego miasta zwykle warto poruszać się metrem. Jeśli planujecie wyjazd do Rumunii do stolicy – Bukaresztu to pewnie zastanawiacie się czy w Bukareszcie jest metro. Sprawdzamy dziś czy w Bukareszcie jest metro i ile kosztuje metro w Bukareszcie. Jakie są ceny biletów metra w Bukareszcie?

 


Metro w Bukareszcie – krótka historia

Przyszliście tu szukając informacji o cenach biletów lub planie metra w Bukareszcie ale to dobra okazja na małą garść ciekawostek. Metro w Bukareszcie działa od 18 listopada 1979 roku. Obecnie system obsługiwany przez firmę Metrorex składa się z 53 stacji i 71,3 kilometra torów.
 
Pierwsze plany budowy metra w rumuńskiej stolicy pojawiły się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Konflikt pokrzyżował plany, a potem nie było pieniędzy. Ostatecznie pierwsza linia rozpoczęła działanie 19 listopada 1979 roku. Pierwszą otwartą linią była linia M1 oznaczona kolorem żółtym, w 1983 roku otwarto linię M3 oznaczoną kolorem czerwonym, w 1986 roku otwarto niebieską linię M3, na zakończenie powstała 8,3 kilometrowa linia M4.
 


 

Wciąż prowadzone są plany rozbudowania metra w Bukareszcie. Już wkrótce zostanie uruchomiona pomarańczowa linia M5, a do 2026 roku planowane jest otwarcie fioletowej (różowej) linii M6.

 


Metro w Bukareszcie – ceny i rozkłady jazdy

Jeśli chodzi o godziny funkcjonowania metra w Bukareszcie to w dni robocze pociągi kursują między 5 rano, a 23:00 wieczorem. Ostatni pociąg odjeżdża o 23 z końca danej linii. W weekendy i dni świąteczne godziny funkcjonowania są podobne ale natężenie pociągów jest mniejsze.
 
Ile kosztują bilety na metro w Bukareszcie? Rumunia jest jednym z najtańszych krajów Europy więc cena biletów nie jest wysoka. Jednoprzejazdowy bilet kosztuje 2,50 RON czyli około 2,20 zł. Dwuprzejazdowy bile metra w Bukareszcie kosztuje 5 RON, bilet dzienny kosztuje 8 RON. Bilet z pakietem 10 przejazdów to koszt 20 LEI, bilet tygodniowy kosztuje 25 LEI, a miesięczny kosztuje 70 LEI, roczny kosztuje 720 LEI.
 
W ofercie także bilety grupowe – 3 osobowy za 5 LEI, 4 osobowy za 6,50 LEI i grupowy bilet dla 5 osób za 8 LEI. Przez wiele lat pojawiały się plotki dotyczące ciekawostki o metrze w Bukareszcie. Nicolae Ceausescu miał dysponować prywatnym metrem mającym 10 kilometrów długości Nie była to do końca prawda ale w legendzie jest ziarno prawdy.

 

Polecamy również: