15 ciekawych miejsc w Amsterdamie które warto zobaczyć. Co zwiedzać w Amsterdamie?

Przed wyjazdem wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Amsterdamie w Holandii? Przedstawiamy kilka ciekawych miejsc, które warto zwiedzić w holenderskiej stolicy. Oto przewodnik po 15 obowiązkowych atrakcjach Amsterdamu, które powinny stać się częścią każdej wycieczki. Mimo że Polacy nie jeżdżą często do Amsterdamu bo jest drogo to są też darmowe atrakcje w Amsterdamie. Oto najciekawsze miejsca w Amsterdamie, które warto zobaczyć. Co zobaczyć w Amsterdamie?

 • Rijksmuseum
 • Van Gogh Museum
 • Artis Zoo
 • Dzielnica Czerwonych Latarni
 • Pałac królewski
 • Plac Dam
 • Bloemenmarkt
 • Stedelijk Museum
 • Oude Kerk
 • Vondelpark
 • Begijnhof
 • Hortus Botanicus
 • Nieuwe Kerk
 • Heineken Experience
 • Most Torensluis


Rijksmuseum


 
Na pierwszym miejscu największa atrakcja Amsterdamu czyli muzeum narodowe Rijksmuseum. Muzeum założył w 1798 roku brat Napoleona Bonaparte w Hadze, niedługo później przeniesiono je do Amsterdamu. Dziś znajduje się w budynku oddanym do użytku w 1885 roku.

 
W zbiorach Rijksmuseum znajdują się prawdziwe perły kultury i sztuki naszej cywilizacji. Wystawionych jest około 8 tysięcy eksponatów w tym płótna Rembrandta, Steena, Verneera czy Halsa i Pienemana w tym takie słynne dzieła jak Wymarsz strzelców, Mleczarka, Żydowska narzeczona i Bitwa pod Waterloo. Każdego roku Rijksmusem odwiedzia około 2,5 mln osób. Bilet do muzeum można kupić przez internet. Tutaj dowiecie się ile kosztuje wstęp do Rijkwsmusem.
 


Van Gogh Museum

 
Amsterdam to nie tylko prostytucja i narkotyki o czym świadczy położone niedaleko muzeum w całości poświęcone słynnemu malarzowi. Otwarte w 1973 roku Van Gogh Museum w Amsterdamie jest największą kolekcją eksponatów poświęconych malarzowi i jednym z najpopularniejszych muzeów świata. W charakterystycznym gmachu podziwiać można m.in. takie dzieła jak płótno ze słynnej serii Słoneczniki (Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami), w zbiorach muzeum jest 19 z autoportretów artysty oraz słynny Kwitnący migdałowiec z 1890 roku.

 
Zwiedzanie muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie kosztuje tyle samo co wstęp do opisanego powyżej Rijksmuseum – 19 EUR. Bilety można zarezerwować na oficjalnej stronie placówki.


Artis Zoo

 
Kolejna atrkacja nie będąca niczym związanym z wątpliwej urody prostytutkami i trawą to coś co może być atrakcją dla dzieci w Amsterdamie – zoo. Amsterdamskie zoo jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Europie. Otwarto je w 1838 roku.

 
Natura Artis Magistra znajduje się w 27 zabytkowych budynkach w tym również ze słynną biblioteką z 1867 w której zbiorach znajduje się ponad 20 tysięcy książek czy akwarium z 1867 roku. W zoo podziwiać można m.in. lwy morskie, goryle, słonie, lwy, lamparty, pingwiny żyrafy, tapiry, zebry, lemury, nietoperze, wielbłądy, gigantyczną liczbę ptaków, a nawet koty domowe. Zwiedzanie zoo w Amsterdamie to koszt 24 EUR. Bilety można kupić przez internet, 2 EUR taniej.


Dzielnica Czerwonych Latarni

 
Środek miasta zwykle kojarzy się z reprezentatywnym miejscem o bogatej historii i tradycji. Tu jest inaczej. To znaczy tradycja jest – tradycja prostytucji. Samo centrum czyli De Wallen w Amsterdamie to najsłynniejsza dzielnica Czerwonych Latarni na świecie. W drzwiach prawie każdego domu prężą się tu wątpliwej urody prostytutki. Obok wątpliwej urody dziewczynek historyczne centrum Amsterdamu to również sklepy z łóżkowymi gadżetami i inne dziwactwa. Warto przyjść, przespacerować się i zobaczyć na własne oczy.


Pałac królewski w Amsterdamie

 

Królewski pałac w Amsterdamie to budynek wzniesiony 1665 roku początkowo jako ratusz. Jeden z najwspanialszych gmachów tak zwanego Złotego Wieku Holandii działał jako ratusz do 1808 roku. Wtedy zabytek przebudowano w klasycystycznym stylu i przerobiono na pałac przez Ludwika Bonaparte przez krótki czas zasiadającego na holenderskim tronie. Każdy kto czytał już tekst dotyczące ciekawostek o Amsterdamie wie pewnie, że pałac nie jest już siedzibą króla. Można go za to zwiedzać. Koszt 10 EUR.


Plac Dam


Zwiedzanie wielu rzeczy w Amsterdamie kosztuje całkiem sporo jak na kieszeń typowego Polaka. Na szczęście zaraz przed pałacem znajduje się miejsce, które zobaczyć można w Amsterdamie za darmo. Centralny i najważniejszy plac miasta to miejsce organizacji wielu wydarzeń i punkt w którym pamiątkowe zdjęcia wykonuje wielu przyjezdnych. Na placu warto zwrócić uwagę na pomnik pamięci ofiar II wojny światowej i konfliktów zbrojnych, ustawiony w 1956 roku, Nationaal Monument op de Dam oraz otaczające plac zabytki.


Bloemenmarkt – targ kwiatowy w Amsterdamie

 
Miejsce w którym można kupić tanie pamiątki z Amsterdamu w postaci cebulek kwiatowych. Pływający targ kwiatowy odwiedzają tysiące turystów nawet jeśli wcale nie mają zamiaru przywozić do domu kwiatowych cebulek. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku nie każda cebulka kupiona na Bloemenmarkt kiełkuje w dorodny kwiat. Mieliśmy to szczęście, że z 5 cebulek wyrosły nam 4 kwiatki. Tu więcej o targu kwiatowym Bloemenmarkt.


Stedelijk Museum Amsterdam

 
Amsterdam to raj dla osąb interesujących się sztuką. Jeśli chcecie na własne oczy zobaczć kolekcje starych istrzów to warto odwiedzić również Stedelijk Museum w którym znajdują się płótna Picassa, Cezanne’a, Moneta, van Gogha oraz bardzo wiele egzemplarzy sztuki współczesnej w tym dzieła Warhola czy Pollocka.

 
Muzeum zostało założone w 1874 roku gdy Zofia Augusta de Bruyn przekazała miastu Amsterdam swoją kolekcję sztuki i antyków oraz sporą sumę pieniędzy. Muzeum posiada dziś obecnie około 90 tysięcy eksponatów. Wstęp to koszt 18,50 EUR.


Kościół Oude Kerk

Jeśli macie dość wypinających się w oknach to obok słynnej dzielnicy Czerwonych Latarni zanjduje się najstarszy (obecnie) protestancki kościół parafialny – Oude Kerk. Świątynia stanęła w tym miejscu już w XIII wieku, a to co dziś możemy ozobaczyć to efekt późniejszych zmian.

 
W kościele znajdują się szczątki 10 tysięcy mieszkańców holenderskiej stolicy, a zainstalowane w 1724 roku organy wciąż uważane są za jedne z najlepszych instrumentów w Holandii. Drewniane sklepienie kościoła to największe średniowieczne sklepienie drewniane w Europie. Kościół ma aż 3 300 metrów kwadratowych powierzchni. Kościół dostępny jest do zwiedzania za 15 EUR.


Vondelpark

 
To największy i najładniejszy park w Amsterdamie założony już w 1865 roku. Na powierzchni 47 hektarów na pograniczu Amsterdam-Zuid, Leidsplein i Museumplen można odpocząć w parku odwiedzanym przez około 10 mln turystów. Według informacji CBC w parku wieczorem można… legalnie uprawiać seks, jeśli nie robi się tego w pobliżu placu zabaw i posprząta się po sobie ale nie wiadomo czy jest to do końca prada. Przy parku działa wiele słynnych amsterdamskich kawiarni.


Begijnhof

Begijnhof w Amsterdamie to tzw. hofje czyli podwórko otoczone przez przytułki przeznaczone zwykle dla starszych kobiet. Begijnhof otoczony zabytkowymi budynkami i zabudowaniami kościoła anglikańskiego i rzymskokatolickiego to najstarsze tego typu miejsce w Amsterdamie, datowane już na 1346 roku.
 
Przychodząc tu warto zwrócić uwagę na wysokie kamienicki, wyjątkowo starą drewnianą kamienicę i stare bramy prowadzące na podwórko. Malowniczo położone i zaciszne podwórko dostępne jest do zwiedzania. Można zobaczyć również znajdującą się tu kaplice. Należy poruszać się wyłącznie po ścieżkach przeznaczonych dla turystów bowiem znajdują się tu również domy prywatne.


Hortus Botanicus Amsterdam

Ogród botaniczny brzmi jak nuda, ale nie ten. W Amsterdamie ogród botaniczny założono już w 1638 roku co czyni go jednym z najstarszych ogrodów botanicznych świata. W ogrodzie znajduje się wiele egzemplarzy roślin zagrożonych wyginięciem, warto zobaczyć również rośliny znajdujące się w tutejszej szklarni. Zwiedzanie ogrodu botanicznego jest niestety płatne, ale nie jest to kwota oszałamiająca. Koszt 9,75 EUR.

 


Nieuwe Kerk


 
Był już stary kościół, czas więc na nowy. Zaraz obok wspomnianego wyżej Pałacu Królewskiego znajduje się XV wieczny Nieuwe Kerk. Budowa świątyni rozpoczęła się około 1385 roku, świątynię konsekrowano w 1409 roku. To tu odbywały się śluby holenderskiej rodziny królewskiej. W kościele znajdują się również pochówki wielu wybitnych przedstawicieli holenderskiego narodu. Niestety, nie można tu przyjść na mszę, ale wnętrze można zwiedzać za 18 EUR.Heineken Experience

Markę Heineken zna chyba każdy niezależnie od tego czy gustuje w piwach koncernowych czy kraftach. Firma powstała w Amsterdamie w 1864 roku w 1988 roku zamknęła browar w którym rozpoczęła się historia marki. W budynku urządzono muzeum Heineken Experience w którym poznać można sposoby wytwarzania piwa, zobaczyć wystawy poświęcone Heinekenowi czy procesowi rozlewania i butelkowania trunków. Wejście kosztuje 18 EUR.
 


Most Torensluis Bridge


 
Kanałów i mostów w Amsterdamie jest wręcz niezliczona ilość ale to właśnie na ten most warto zwrócić szczególną uwagę. Terensluis to najbardziej znany most w holenderskiej stolicy. Jest to najstarsza, najszersza (mające aż 42 metry szerokości) i najbardziej charakterystyczna przeprawa w mieście oraz popularny punkt spotkań mieszkańców Amsterdamu. Pod mostem znajdują się… stare cele dla skazańców.
 

Polecamy również: