Czy w Amsterdamie jest metro? Metro w Amsterdamie ceny, bilety

Wyjeżdżając na zwiedzanie nowego miasta zwykle szkoda czasu na poruszanie się komunikacją miejską, wyjątkiem są jednak miasta w których jest metro. Jeśli jedziecie do Amsterdamu i zastanawiacie się czy w Amsterdamie jest metro to przychodzimy Wam z pomocą. Dziś sprawdzimy ile kosztują bilety metra w Amsterdamie, jakie są rozkłady jazdy metra w Amsterdamie i godziny otwarcia. Ile kosztuje i do której jeździ metro w Amsterdamie?

 


Metro w Amsterdamie – hybryda metra i tramwaju

Metro w Amsterdamie to system szybkiego transportu składający się z pięciu linii i 39 stacji. Cała sieć ma 42,7 kilometra długości. Metro połączono na linie obsługujące centrum niewielkiego Amsterdamu (linie 53 i 54) oraz linie obsługujące obszary podmiejskie. Metro w Amsterdamie łączy miasto z mniejszymi giminami Amstelveen, Diemen, i Ouder-Amstel więc jest dobrym sposobem na dostanie się do centrum Amsterdamu. Hybrydą między tramwajem a metrem jest linia 51 jeżdżąca również po torach tramwajowych.
 
Pierwsze plany budowy metra w Amsterdamie pojawiły się w latach 20-tych XX wieku ale do budowy przystąpiono zdecydowanie później. Pierwszymi liniami metra otwartymi w Amsterdamie były czerwona linia 53 i żółta linia 54 uruchomione w 1977 roku. W 1990 roku otwarto pomarańczową linię 51, w 1997 ruszyła zielona 50, a w 2018 roku oddano do użytku niebieską linię 52.

 


Metro w Amsterdamie – rozkład jazdy

Jeśli chodzi o rozkład jazdy metra w Amsterdamie to w dzisiejszych czasach ciężko o podanie aktualnego rozkładu. Rozkład jazdy zmienia się bowiem dość często. Generalnie rzecz biorąc metro w Amsterdamie na linii 50 zaczyna działać przed 6 rano w tygodniu i po 6 w weekendy, kursuje mniej więcej do 1 w nocy. Podobnie linia 51. 52 rozpoczyna swoje działanie około w pół do szóstej i kończy chwilę po 1 w nocy.

 

 

Linia metra 53 kursuje zwykle od przed 6 rano do w pół do pierwszej w nocy. Na linii 54 sprawa wygląda podobnie. Aktualny rozkład jazdy metra w Amsterdamie najlepiej śledzić zawsze przed wyjazdem na stronie reisinfo.gvb.nl. Warto też pamiętać, że w Amsterdamie praktycznie wszyscy mówią po angielsku więc komunikacja z tubylcami jest prosta i łatwo się dogadać.

 


Komunikacja miejska w Amsterdamie – ceny bilety

 
Jeśli chodzi o ceny biletów komunikacji publicznej, więc również metra w Amsterdamie, to podróże nie należą do najtańszych. Jeśli chcecie poruszać się metrem, tramwajami czy autobusami to bilety warto kupić przez internet. Przy zakupie biletu dziennego komunikacji miejskiej cena to 8 EUR, bilet na 48 godzin to koszt 13,50 EUR, bilet na 72 godziny to koszt 19 EUR, a bilet na cztery dni kosztuje aż 24,50 EUR czyli około 110 zł

 
Jeśli wiecie że nie macie zamiaru podróżować zbyt wiele to można kupić też bilety czasowe. Godzinny bilet GVB kosztuje 3,20 EUR i nie obowiązuje w autobusach, bilet na 1,5 godziny na tramwaj, autobus i metro kosztuje aż 6,50 EUR więc bardziej opłaca się bilet dzienny. Nikt nie powiedział, że w Amsterdamie jest tanio, chociaż to i tak taniej niż Uber w Amsterdamie.

 
Istnieją też bilety na dłuższy okres czasu ale mało który turysta spędza w Amsterdamie cały miesiąc więc nie będziemy wymieniać ich cen bo możecie je sobie znaleźć sami.

 

Polecamy również: