33 ciekawostki o Berlinie – informacje, z czego słynie, śmieszne info

33 ciekawostki o Berlinie – informacje, z czego słynie, śmieszne info

Berlin jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Jeśli również wybieracie się do niemieckiej stolicy i przed wyjazdem szukacie informacji o największych ciekawostkach o Berlinie to przygotowaliśmy kilka. Oto ciekawostki o Berlinie, śmieszne fakty i informacje o niemieckiej stolicy. Ile jest mostów w Berlinie? Z czego słynie? O tym dzisiaj.

 


Według danych z końca grudnia 2018 roku w Berlinie mieszkało 3 748 148 osób. Plasuje to Berlin na piątym miejscu jeśli chodzi o ludność miast znajdujących się w Europie i na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zaludnienie miast Unii Europejskiej.. Od Berlina większe są tylko Petersburg, Londyn, Moskwa i Stambuł.

 


Największe miasto w Niemczech jest oczywiście stolicą kraju.

 


Jeśli chodzi o powierzchnię Berlin należy do naprawdę sporych miast. Powierzchnia Berlina to aż 891,8 km². To zdecydowanie więcej od większości stolic europejskich krajów. Berlin jest większy od Paryża, Barcelony, Amsterdamu, Wiednia, Budapesztu, Mediolanu, Lizbony, Pragi, Warszawy czy Kijowa, mniejszy za to od Londynu czy Moskwy.

 


Historia Berlina sięga XIII i XIV wieku. Berlin położony na prawym brzegu rzeki powstał w 1244 roku, W 1237 roku powstało zaś położone na prawym brzegu Kono. W 1307 miasta zbudowały wspólny ratusz.

 


 


Czas na ciekawostkę turystyczną o Berlinie. Niemiecka stolica jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Do Berlina przyjeżdża 13,5 mln turystów rocznie. Oczywiście gdy świat działa normalnie i nikt nie zamyka go w obawie przed chińskim wirusem.

  
Najwyższym budynkiem w Berlinie i w całych Niemczech jest znajdująca się w stolicy wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm. Berlińska Wieża Telewizyjna otwarta 3 października 1969 roku sięga wysokości 368 metrów i jest jedną z najwyższych konstrukcji w Europie. Na 203 metrze wieży znajduje się taras widokowy, a nad nim restauracja. Wstęp na wieże kosztuje 17,50 EUR. W restauracji nie jest przesadnie drogo – śniadania w granicach 14 EUR; dania główne po 13-20 EUR.

 


Berlin jest obecnie jednym z najbardziej zaludnionych miast Europy ale wcale nie znaczy to, że kiedyś nie był większy. Był. Według danych z ostatniego dnia grudnia 1942 roku w mieście mieszkało aż 4 478 102 osób.

 


Według danych z 2017 roku w Berlinie w Berlinie mieszkały 3 mln Niemców. Najliczniejszymi mniejszościami w mieście są Turcy i… Polacy.

 


 


Po II wojnie światowej Niemcy podzielono na cztery strefy okupacyjne. Efektem podziału było powstanie dwóch państw, które podzieliły między siebie Berlin. Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego i NRD oddzielał słynny Mur Berliński. Inicjatorem budowy muru było komunistyczne NRD. Na granicy między wolnym miastem, a komunistyczną częścią powstało 156,4 km umocnień okalających Berlin Zachodni w tym 111,9 km muru i 44,5 km stalowych zacieków. Wzniesiono 186 wież obserwacyjnych i 20 bunkrów.

 


Jednym z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Zachodnim a NRD w okresie Zimnej Wojny był Checkpoint Charlie. Zwyczajowo żołnierze alianccy nie prowadzili tu zbytnio skrupulatnych kontroli, ale szczegółowych kontroli można było spodziewać się ze strony służb komunistycznych. Z przejścia korzystać mogli tylko cudzoziemcy. W 1991 roku ze służby na Checkpoint C wycofali się ostatni żołnierze amerykańscy. Obiekt zachowano do dziś stanowi atrakcję turystyczną w Muzeum Muru Berlińskiego.

 


 
Granicę z wolnym Berlinem Zachodnim próbowało sforsować wielu mieszkańców żyjących pod komunistycznym butem. Dokładna liczba osób, które podjęły próby ucieczki nie jest znana. Nie jest znana również konkretna liczba osób zabitych przez strażników muru. Oficjalnie mówi się o 136 zabitych bezpośrednio przez strażników lub popełniających samobójstwo podczas nieudanej próby ucieczki.

 


Najstarszą zidentyfikowaną ofiarą, która poniosła śmierć w wyniku próby przedostania się do Berlina Zachodniego jest Olga Sengler. Kobieta urodzona w 1881 roku na obecnym terenie Ukrainy mieszkała w budynku przy Bernauer Straße 34, który graniczył bezpośrednio z sektorem francuskim. Władze komunistyczne zdecydowały o przesiedleniu mieszkańców. 80-latka przed przesiedleniem podjęła próbę ucieczki przez wyskoczenie z okna budynku na płachtę rozstawioną przez strażaków z Berlina Zachodniego. Zmarła 26 września 1961 roku w wyniku odniesionych obrażeń.

 

 


Najmłodszą ofiarą Muru Berlińskiego był roczny Holger H. Dziecko udusiło się podczas próby ucieczki podjętej przez rodziców. Małżeństwo uciekające z NRD ukryło się w ciężarówce.

 


W Berlinie jest więcej mostów niż w Wenecji. W sumie to nic dziwnego patrząc na jego wielkość. Najstarszym zachowanym mostem w Berlinie jest zwodzony most Jungfernbrücke z 1798 roku nad kanałem Spreekanal. Przeprawa w miejscu dzisiejszego mostu istniała już w 1689 roku. Jungfernbrücke jest również jedynym zachowanym mostem zwodzonym w Berlinie.

  


Metro w Berlinie otwarto w 1902 roku. Dziś na berlińskie metro składa się 10 linii i 173 stacje metra. Długość torów to 151,7 km. Aż 80% tras berlińskiego U-Bahn z nich znajduje się pod ziemią. Dziennie metro w Berlinie obsługuje około 1,5 mln pasażerów.
 


 

 


W słynnym Przewodniku Michelin umieszczono aż 163 restauracje znajdujące się w Berlinie. Najstarszą restauracją w Berlinie jest dość tania i mało wyszukana Zur letzten Instanz. Historia lokalu sięga 1621 roku. Dania główne od 13 do 20 EUR.

  


Większość miast na świecie zadowala się jedną operą ale nie Berlin. W Berlinie działają jednocześnie trzy opery. Najstarszą operą w Berlinie jest Staatsoper Unter den Linden przy Unter den Linden 7. Poza nią działa również opera Deutsche Oper Berlin oraz najmniejsza Komische Oper Berlin.

 


Ze względu na podział miasta na dwie strefy wpływów w Berlinie działają dwa ogrody zoologiczne. Jednym z największych ogrodów w kraju jest oczywiście Zoologischer Garten Berlin otwarte 1 sierpnia 1844 roku. Po podziale Berlina uruchomiono drugi ogród zoologiczny. Tierpark Berlin ma powierzchnię 160 hektarów. Ogórd otwarto 2 lipca 1955 roku.

 


Jedną z najstarszych kawiarni w Berlinie jest Café Kranzler uruchomiona w 1834 roku.

 


 


Berlin był jednym z pierwszych miast w historii, które zdecydowały się na wprowadzenie zakazu palenia w miejscu publicznym. Zakaz palenia obowiązuje w Berlinie od 1848 roku. Niestety, na niewiele się zdaje ponieważ na ulice miasta i tak trafiają tysiące niedopałków.

  
Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Berlina jest Brama Brandenburska. Konstrukcja została wzniesiona według projektu Carla Gottharda Langhansa w latach 1788-1791. W czasach Muru Berlińskiego brama znalazła się dokładnie na granicy. Przez lata Brama Brandenburska stała się symbolem pokoju i zjednoczenia niemieckiego państwa.

 


Neorenesansowy Reichstag wzniesiony według projektu Paula Wallota w latach 1884-1894 jest jednym z najpopularniejszych budynków w mieście. Dzisiejsza siedziba Bundestagu została uszkodzona po podpaleniu w 1933 roku oraz w czasie II wojny światowej.

 


berlin ciekawostki

 
Wyspa Spreeinsel na Sprawie w Berlinie jest jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie. Wyspa Muzeów jest domem dla Muzeum Bodego, Muzeum Pergamońskiego, Nowego Muzeum, Starego Muzeum oraz Starej Galerii Narodowej. Cały zespół architektoniczny znajdujący się na wyspie w 1999 roku wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 


To w Berlinie ustanowiony został standard znanego na całym świecie sygnału SOS nadawanego kodem Morse’a. Standard potwierdzono na Drugiej Międzynarodowej Konwencji Radiotelegraficznej w 1906 roku właśnie w niemieckiej stolicy.

 


 


W 1936 roku w nazistowskim Berlinie rozegrane został letnie Igrzyska Olimpijskie. Sportowa impreza miała potwierdzić unikatowy status “aryjskiej rasy”. Na nieszczęście dla niemieckiej propagandy w klasyfikacji medalowej drugie miejsce przypadło Amerykanom, którzy zgarnęli 56 medali.

 


Mitem związanym z igrzyskami z Berlina z 1936 roku jest domniemany skandal z osobą czarnoskórego amerykańskiego atlety Jamesa Owensa. Sam zainteresowany stwierdził, że obrażony został ale przez prezydenta USA, który “nie wysłał mu nawet telegramu”.

 


Berlin w Niemczech nie jest oczywiście jedynym Berlinem. Na świecie istnieje 118 innych miast i miasteczek noszących tą samą nazwę.

 


 


Odrą można… dopłynąć do Berlina. W samym mieście znajduje się około 180 kilometrów kanałów wodnych. Podobnie jak Wenecję czy Amsterdam również Berlin można zwiedzać z pokładu łodzi kursującej po kanałach.

 


 
W wielu miastach popularną zimową atrakcją jest jarmark bożonarodzeniowy. W Berlinie przed świętami Bożego Narodzenia nie działa jeden wielki jarmark. Jarmarków świątecznych w Berlinie jest przynajmniej kilkadziesiąt. Najpopularniejsze to te na Potsdamer Platz, Schlossplatz, Lucia Christmas Market, jarmark w Spandau, Alexanderplatz czy przy Pałacu Charlottenburg.

 


Najszersza arteria w Berlinie ma aż 85 metrów szerokości i sama w sobie stała się atrakcją turystyczną. Mowa o ulicy 17 czerwca ciągnące się na osi wschód-zachód od tylnej strony Bramy Brandenburskiej do placu Ernst-Reuter-Platz.

 


Najdłuższa ulica w Berlinie prowadzi z Niederschöneweide do Schmöckwitz. Droga ma aż 11,9 km długości. Najkrótsza – Eiergasse – ma 16 metrów.

 


 
Polecamy również: