Czy w Amsterdamie jest drogo? Ile za weekend. Ceny!

Amsterdam to miejsce wręcz legendarne. Jedno z dwóch najważniejszych miast w Holandii ściąga każdego roku miliony turystów. Zastanawiacie się czy warto jechać do Amsterdamu i czy w Amsterdamie jest drogo? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Czy ceny w Amsterdamie są wysokie? Czy Holandia jest droga? Ile to wszystko kosztuje? Sprawdzamy czy w Amsterdamie jest drogo.

 
Już wcześniej opisaliśmy ile kosztuje wyjazd do Amsterdamu i jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem to polecamy również przeczytanie poprzedniego artykułu. W tym skupimy się na szybkim przeglądzie cen. Sprawdzimy czy w Amsterdamie jest drogo w muzeach, kawiarniach i restauracjach oraz hotelach i apartamentach.

 


Amsterdam – ceny atrakcji i muzeów


 
Ceny atrakcji w Amsterdamie nie należą do najniższych. Wstęp do muzeum Van Gogha kosztuje 19 EUR, wstęp do kościoła Oude Kerk i wystaw znajdujących się w środku to 15 EUR. Dom Anny Frank jest tańszy – kosztuje tylko 10,50 EUR. Inne popularne muzeum to Rijksmuseum. Wstęp 19 EUR.
 
Zwiedzania domu Rembrdandta Rembrandthuis kosztuje nieco mniej – 13 EUR ale ogólnie rzecz biorąc jeśli chcecie iść do jakiegokolwiek muzeum w Amsterdamie to musicie przygotować się, że będzie to wydatek w granicach od 40 do 80 złotych od osoby. W Amsterdamie muzeów jest wiele, więc podczas kilkudniowego wyjazdu z intensywnym zwiedzaniem na same wstępy łatwo wydać i 600-800 zł.
 

1 gram tego po co przyjeżdżacie do Amsterdamu to koszt w granicach 10 EUR. Zależy od lokalizacji miejsca w którym kupujecie i od tego jakiego gatunku szukacie.

 


 

 


Amsterdam – ceny noclegów i hoteli


 
Niestety noclegi w Amsterdamie nie są tanie. Nawet za wynajem na Airbnb w gorszym standardzie trzeba spodziewać się kwot w granicach 250-500 złotych za noc, lepszy apartament w dobrym miejscu blisko centrum kosztować może więcej. Budżetowe hotele 3-gwiazdkowe położone w znacznej odległości od centrum kosztować będą w przedziale 50-80 EUR za noc za pokój dwuosobowy.

 
Im bliżej centrum, tym drożej. Nie ma co nawet wspominać o cenach dobrych hoteli położonych w dobrej lokalizacji. Za 5-gwiazdkowy hotel w Amsterdamie przyjdzie zapłacić w granicach od 1200 do 4000 złotych za noc. Kompromis między ceną, a jakością również nie będzie tani. Za 4 gwiazdkowy hotel w dobrej lokalizacji w Amsterdamie płacimy w granicach od 500 do 1500 złotych w zależności od lokalizacji ale za te 500-800 zł za noc da się już wynająć coś sensownego.

 


 
3-gwiazdkowy nocleg w centrum Amsterdamu w okolicach De Wallen to koszt około 400-900 złotych, chociaż oczywiście da się nieco taniej i nieco drożej. Tanie hotele nie są przesadnie drogie ale ich standard jest wątpliwy, a ceny wcale nie tak niskie. Za nocleg w hostelu w Amsterdamie zapłacimy w okolicach 130-200 złotych. Do cen hoteli należy oczywiście doliczyć koszt parkingu jeśli przyjedziemy do samochodem do Amsterdamu. Od 10 do 20 EUR za dzień.

 
Ceny atrakcji dla ciała w Czerwonej Dzielnicy w Amsterdamie już wcześniej opisywaliśmy. Jeśli chodzi o inne atrakcje to na przykład na rejs po kanałach wydacie w granicach 10-15 EUR od osoby. Wypad na paintball kosztować będzie od 30 EUR za godzinę w górę. Wypad na pole golfowe w okolicy Amsterdamu na 9 dołków kosztować będzie około 40 EUR, na cały dzień 55 EUR.

 


Ceny jedzenia w kawiarniach i restauracjach w Amsterdamie


 
Za obiad w popularnej restauracji średniej klasy Martine of Martine’s Table zapłacimy około 60 EUR od osoby. Danie główne w średniej klasy restauracji to koszt około 20 EUR. Da się oczywiście zjeść taniej ale nie będą to klasy lokale, ani nawet restauracje ze średniej półki.
 
W tanim Bhatti Pasal za nepalskie dania płacimy w granicach od 10 do 15 EUR. W tanim Toastable Nieuwendijk za śniadania płacimy od 4 do 10 EUR, kanapki kosztują od 7 do 9 EUR, sałatki około 10 EUR, a duża kawa latte 4 EUR.
 

Za obiad w naprawdę gustownej, eleganckiej restauracji z gwiazdką Michelin w Amsterdamie płaci się w granicach od 110 EUR za 3-daniowe menu do prawie 200 EUR za 6-daniowe menu. W niewiele gorszej ale również dość wyszukanej restauracji Bougainville da się zejść do 80 EUR za 5-daniowe menu. W bardzo popularnym lokalu De Silveren Spiegel 2-daniowy lunch bez wina to koszt 34 EUR, kolacja od 60 EUR za 4-daniowy zestaw po 100 EUR za 6-daniowe menu.
 


 

Zwykle za kawę w kawiarni w Amsterdamie płacimy od 3 do 5 EUR. Za głupie naleśniki w taniej knajpie w centrum płaci się po kilkanaście euro, dlatego jeśli nie macie zbyt dużo pieniędzy to lepiej oddalić się od turystycznego centrum miasta i poszukać tańszych miejsc w biedniejszych dzielnicach Amsterdamu.

 


Czy w Amsterdamie jest drogo – podsumowanie


 
Nie ma co ukrywać – dla zwykłego polskiego turysty Amsterdam jest drogi, a nawet bardzo drogi. Na zwiedzanie wszystkich atrakcji, wstęp do muzeów, dobre jedzenie zamiast robienia kanapek i spożywania zupek chińskich, jazdę taksówką lub Uberem może pozwolić sobie tylko garstka Polaków. Jeśli nie macie pieniędzy i nie chcecie tylko z daleka patrzeć na wnętrze dobrych hoteli, sklepów czy restauracji i kawiarni w Amsterdamie to lepiej pojechać gdzie indziej.

 
Ile kosztuje wyjazd do Amsterdamu? Sporo. W poprzednim artykule pisaliśmy, że na zwiedzanie na jako-takim poziomie, poza kosztem noclegów, na dzień trzeba przeznaczyć minimum 50-70 EUR od osoby. Jeśli do ceny doliczymy nocleg to koszt wzrasta do około 100 EUR za dzień. Oczywiście da się taniej ale wymaga to rezygnacji z jazdy taksówką, zwiedzania wszystkich muzeów czy jedzenia na mieście.

 
W Europie wiele jest tańszych miejsc na city break. Warto sprawdzić ile kosztuje wyjazd do Pragi, ile kosztuje Odessa albo czy w Budapeszcie jest drogo.

 

Polecamy również: