Dwór w Stryszowie – cennik zwiedzanie i godziny otwarcia

Wiele osób wybierających się na jednodniową wycieczkę z Krakowa udaje się do podkrakowskich miejscowości takich jak Lanckorona i położone niedaleko sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mało kto wie, że będąc w tych stronach można wybrać się na zwiedzanie jeszcze jednej taniej i krótkiej ale dość ciekawej atrakcji. Około 10 minut drogi od Lanckorony znajduje się muzeum będące oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu – dwór w Stryszowie. Ile kosztuje zwiedzanie dworku? Kiedy czynny jest dwór w Stryszowie?

 


Krótka historia dworu w Stryszowie

Atrakcja znajdująca się między opisanymi już przez nas Wadowicami, a Lanckoroną i Kalwarią Zebrzydowską pierwotnie była dworem obronnym wzniesionym w XVI wieku na zlecenie Adama Suskiego. W 1741 roku dokonano gruntownej przebudowy dworku nadając mu cech barokowych. Kolejna niewielka przebudowa dworu została przeprowadzona w XIX wieku lecz jej ślady zostały rozebrane.
 

 
Jeszcze przed wojną do posiadłości przylegał duży ogród angielski ale jego tereny po wojnie rozparcelowano, a sam dwór zagarnięto i znacjonalizowano. Zabudowania folwarczne oddano dla PGR-u.
 
Wnętrza też nie uciekły przed dewastacją. W salonie dworku urządzono suszarnię rzepaku, a w pozostałych pomieszczeniach magazynowano zboża i nawozy. Od 1957 roku podjęto starania mające na celu ratowanie zabytku.
 

 

Od dłuższego czasu dwór w Stryszowie nie należy niestety do prywatnych właścicieli. W 1958 roku zrujnowaną budowlę oddano muzeum Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. Wewnątrz od 1969 roku działa muzeum będące jednym z oddziałów Zamku Królewskiego na Wawelu. Ekspozycja w dworze w Stryszowie przedstawiać ma – według zapewnień muzeum – typowe wyposażenie średnio zamożnego dworku z XIX wieku ale patrząc na wyposażenie wnętrza jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że chodzi bardziej o niezamożny dwór.

 


Dwór w Stryszowie – zwiedzanie

 
Do zwiedzania oddano salon, jadalnię, gabinet oraz sypialnie wykończone w niezbyt okazały sposób ale jednak dość ciekawe. Warto zwrócić uwagę na belkę tragarzową z napisem Renovatum Anno Domini 1741, będącą pamiątką po zdecydowanej przebudowie z XVIII wieku. We wnętrzach pokazywane są również wystawy czasowe. Obecnie jest to wystawa “koronka we dworze” ale uspokajamy – nie chodzi tu o modną ostatnio chińską grypę, a o koronkowe wyroby.
 
Na szczęście zwiedzanie dworu w Stryszowie nie jest drogie. Kosztuje mniej niż przejście kilkudziesięciometrowym odcinkiem Smoczej Jamy – po 5 zł od osoby. Dwór czynny jest od wtorku do piątku od 9 do 16:00, a w soboty, niedziele i święta od 9 do 17:00. We wtorki można zwiedzać za darmo, a to bardzo uczciwa cena. Adres muzeum w dworze w Stryszowie to Stryszów 508.

 
Polecamy również: