Czy w Krakowie są góry? Góry i szczyty w Krakowie TOP 10

Czy w Krakowie są góry i szczyty? Już kiedyś sprawdzaliśmy gdzie pojechać w góry w okolicy Krakowa ale wcześniej nie opisaliśmy czy są góry w Krakowie. Dziś sprawdzimy jaki jest najwyższy szczyt w Krakowie i jakie wzgórze jest tym najsłynniejszym wzgórzem nad Wisłą w Krakowie, które stało się siedzibą królów. Oto najwyższe wzniesienia i wzgórza w Krakowie.

 
Na początek zanim przejdziemy do gór, wzgórz i szczytów w Krakowie zajmiemy się tym najpopularniejszym znajdującym się poza rankingiem i zestawieniem. Jeśli szukacie hasła do krzyżówki dotyczącego słynnego wzgórza nad Wisłą w Krakowie to dobrze trafiliście. Poszukujecie informacji o Wzgórzu Wawelskim na którym położony jest Zamek Królewski na Wawelu. Jeśli na liście zapomnieliśmy o jakimś

 


284 m n.p.m. Ostra Góra

 

Listę rozpoczyna wzgórze położone w krakowskim Tyńcu administracyjnie w dzielnicy Dębniki. Ostra Góra wznosi się na wysokość 284 metrów nad poziomem Morza i znajduje się w paśmie Podgórki Tynieckie. Góra całkowicie porośnięta jest lasem więc nie za bardzo nadaje się jako punkt widokowy. Wzgórze ma cztery wierzchołki. Przez wzgórze prowadzi zielony szlak wytyczony przez Wielkanoc, Dużą Kowodrze, Ostrą Górę i dalej Guminek, Grodzisko do Opactwa Benedyktynów.

 


288 m n.p.m. Góra Buźnicka


 
4 metry nad poziomem morza wyżej wznosi się szczyt wzgórza Góra Buźnicka znajdującego się w obrębie Pomostu Krakowskiego szczytu w paśmie Sowińca z którym z resztą sąsiaduje. Góra Buźnicka za czasów austriackiej okupacji została wykorzystana jako miejsce w którym wzniesiono jeden z szańców Twierdzy Kraków – szaniec 2. Przez 288 metrowe wzgórze nie są wytyczone żadne szlaki ale łatwo tu trafić ulicą Kazimierza Wyżgi.

 


292 m n.p.m. Prochowódka


 
Prochowódka to kolejne ze wzgórz znajdujące się w Paśmie Sowińca na terenie Krakowa, również w obrębie tak zwanego Pomostu Krakowskiego. Sąsiaduje z Cocową Dużą i Górą Buźnicką i podobnie jak w poprzednim podpunkcie również wykorzystane zostało przez dawnych okupantów Krakowa. Na szczycie zbudowany został Fort 39 Olszanica zachowany w naprawdę dobrym stanie, działa w nim ośrodek szkolno-wypoczynkowy. Adres to ul. Ireny Kosmowskiej 12.

 


293 m n.p.m. Guminek


 
Teraz przenosimy się kilka metrów wyżej na wysokość 293 metrów nad poziomem morza, ponownie do krakowskiego Tyńca. W Dębnikach znajduje się kolejne wzgórze górujące nad drogą do Skawiny – Guminek. Na górę prowadzi wspominany już wcześniej zielony szlak turystyczny.
 


308 m n.p.m. Góra św. Bronisławy


 
Jeśli przyjeżdżacie do Krakowa na wycieczkę i szukacie dobrych widoków na centrum miasta to Góra św. Bronisławy będzie najlepszym wyborem. Dlaczego? Ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym. Na szczycie tego wzniesienia znajduje się jeden z najsłynniejszych kopców w Krakowie – Kopiec Kościuszki. Łatwo tu dojść malowniczo położoną aleją prosto z krakowskiego Salwatora. Tu przeczytacie więcej o Kopciu Kościuszki w Krakowie, a tu zobaczycie czy i kiedy widać z niego Tatry.

 


317 m n.p.m. Srebrna Góra


 
Na rakowskich Bielanach oczywiście w Paśmie Sowińca na terenie Lasu Wolskiego znajduje się kolejny wysoki szczyt w Krakowie – Srebrna Góra. Słynna jest z powodu znajdującego się tu klasztoru Kamedułów i widocznego z daleka kościoła WNMP. Na stoku Srebrnej Góry zlokalizowana jest również winnica.

 

 


347 m n.p.m. Ostra Góra


 
Ostrych Gór w Polsce jest wiele, tym razem jednak mamy na myśli Ostrą Górę w Paśmie Sowińca wznoszącą się na wysokość 374 metrów nad poziomem morza. To trzecie co do wielkości wzgórze znajdujące się w obrębie miasta Krakowa. Okolice Ostrej Góry to również jedno z miejsc, które polecamy odwiedzić miłośnikom lasów w Krakowie.

 


349 m n.p.m. Rajsko


 
Kilka metrów wyżej nad poziom morza wznosi się wgzórze Rajsko w krakowskich Swoszowicach. Podobnie jak kilka wcześniej wymienionych wzgórz w Krakowie również i to zostało zagospodarowane podczas przygotowania łańcucha Twierdzy Kraków przed I wojną światową. Austriacki okupant zbudował tu artyleryjski fort Rajsko oznaczony numerem 51, jeden z największych tego typu fortów zbudowanych w całej monarchii Austrowęgierskiej.

 


355 m n.p.m. Pustelnik


 
355 metrów nad poziomem morza to drugie co do wielkości wzgórze w Krakowie znajdujące się oczywiście w Paśmie Sowińca. Pustelnik to wzgórze na które często odwiedzał słynny malarz zamieszkały na Salwatorze – Jacek Malczewski. Na wzgórzu znajduje się Polana Jacka Malczewskiego. Kiedyś ze wzgórza widok rozciągał się znacznie lepszy, niż dziś, ale i tak warto się tu wybrać.

 


358 m n.p.m. Sowiniec


 
Kila metrów nad poziomem morza wyżej od wspomnianego wcześniej wzgórza znajduje się krakowskie wzgórze Sowiniec. Sowiniec wznosi się na 358 metrów nad poziom morza ale na jego szczycie w okresie międzywojennym usypany został kopiec, ochrzczony potem imieniem i nazwiskiem sanacyjnego dyktatora, którego wierzchołek sięga aż 383,6 metra nad poziom morza. To najwyższe naturalne wzniesienie w Krakowie.

 
Polecamy również: