Gdzie do lasu w Krakowie? 9 najlepszych miejsc. Lasy w Krakowie

Wyjście do parku czy na rolki to ciekawy sposób spędzania czasu w Krakowie ale czasem chcemy też wyskoczyć na łono natury. Czy w Krakowie jest gdzie iść do lasu? Jest! Oto kilka propozycji na to by nie odjeżdżając za daleko od domu przejść się po lesie w Krakowie. Oto nasza lista ciekawych lasów w Krakowie na spacer, jazdę na rowerze czy bieganie.

 


Las Wolski


 
Las Wolski lub jak kto woli Lasek Wolski to prawdopodobnie najsłynniejszy obszar leśny w Krakowie. To tu znajduje się zoo w Krakowie. Powierzchnia lasu to w granicach 420 hektarów. Wypoczywać można na wytyczonych tu ścieżkach, pobiegać, pojeździć na rowerze albo wypocząć na słynnych kolanach. Do najsłynniejszych zaliczana jest Polana Juliusza Lea z Pawilonem Okocimskim oraz malowniczo położona Polana na Sowińcu. Na skraju Lasu Wolskiego działa hotel i restauracja w Zamku w Przegorzałach, a swoją willę miał słynny międzywojenny architekt Adolf Szyszko Bohusz. Atrakcją Lasu Wolskiego są liczne jaskinie, skałki oraz Kopiec Piłsudskiego – najwyższy kopiec w Polsce.

 


Las Tyniecki


 
Jeśli macie zamiar zwiedzać Klasztor w Tyńcu to dobrym miejscem na spacer w okolicy są Wzgórza Tynieckie opadające ku korytu Wisły. W okolicy znajduje się kilka niewielkich szczytów z których rozpościerają się ciekawe widoki, są też lasy, a dojazd tu jest dość wygodny i wciąż jeszcze jest gdzie zaparkować nawet jeśli oznacza to, że będzie trzeba podejść kawałeczek. Lasy Tynieckie obfitują w wiele tablic informacyjnych o okolicznej przyrodzie, a także dość dobrze utrzymane ścieżki spacerowe. Lasy Tynieckie znajdują się w trójkącie ograniczonym przebiegiem autostrady A4 oraz ulic Bolesława Śmiałego i Bogucianka.

 


Las Mogilski


 
Las Mogilski położony nad brzegiem Wisły u ujścia rzeki Dłubni to jedna z niewielu atrakcji w Nowej Hucie. 24 hektarowy las to propozycja dla tych, którzy wybierają się zobaczyć klasztor w Mogile. Las Mogilski to pozostałości po dawnej rosnącej tu puszczy. Dziś to głównie lasek dębowo-jesionowo-wiązowy. W okolicy poza klasztorem przy ul. Podbipięty zobaczyć można starą kaplicę poświęconą latem 1928 roku. W przeciwieństwie do niektórych wymienionych na naszej liście lasów w Krakowie w tym miejscu infrastruktura nie jest jeszcze zbytnio rozwinięta, więc zaletą nowohuckiej miejscówki jest dzikość.

 


 

 


Las Borkowski


 
Przenosimy się na drugą stronę miasta w okolice początku tak zwanej Zakopianki. Las Borkowski położony jest w okolicy ulicy Żywieckiej i Zawiłej oraz cmentarza na Borku Fałęckim. To niewielki lasek sąsiadujący z rozlewiskiem potoku Rzewnego. Infrastruktura w tym miejscu nie jest najgorsza – w środku wytyczono alejki jednak jeśli chcecie przejść się po trawie i ściółce to bez problemu Wam się to uda. Las jest dość dziki i nadaje się na spacer dla mieszkańców południa miasta.

 


Las Łęgowski


 
Druga propozycja lasu w Krakowie dla mieszkańców Nowej Huty to położony w dzielnicy Czyżyny Lasek Łęgowski, również sąsiadujący z Wisłą. Niewielki lasek ma około 20 hektarów powierzchni i znajduje się między ul. Niepokalanej Marii Panny, a ul. Wiklinową również w okolicy ulicy Longinusa Podbipięty. Przez Lasek Łęgowski przebiega ścieżka rowerowa, są tu tablice informacyjne i lekko utwardzone ścieżki po których można się przespacerować.

 


Las Pychowicki, Górka Pychowicka


 
Las Pychowicki znany również pod nazwą Uroczysko Góra Pychowicka jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Pychowicach. Lasek znajduje się między ul. Tyniecką, a Rodzinną i Skotnicką. Dla fanów zwiedzania atrakcji dawnej Twierdzy Kraków w okolicy ciekawostka – kawerna Pychowice II. W lasku znajduje się punkt widokowy z którego popatrzeć można sobie na okolice. Są ławki, są ścieżki trawiaste, są tablice informacyjne z których można się czegoś dowiedzieć. Las Pychowicki to też dobre miejsce na rowerową przejażdżkę po Krakowie.

 


Las w Skotnikach


 
Niedaleko od wcześniej wymienionego miejsca znajduje się Uroczystko Skotniki czyli lasek również położony na południu Krakowa. By tu dojechać kierujemy się na Tyniecką, a następnie jedziemy w okolice ulicy Jana Ślaskiego. W rejonie uroczyska również znajdziemy ciekawostki dla miłośników umocnień wzniesionych przed I wojną światową. Uroczysko wznosi się na wysokość około 215 metrów nad poziomem morza, więc można pospacerować tu nieco aktywniej.

 


Park Leśny w Witkowicach

 
To, obok Lasku Wolskiego, najlepsze miejsce na leśny spacer w Krakowie na naszej liście. Park znajduje się w północnej części Krakowa przy ul. Witkowickiej, właściwie już na granicy Krakowa. Park leśny o niewielkiej powierzchni około 16 hektarów dobrze zaadaptowano dla potrzeb mieszkańców. Są tu ścieżki, ławki, jest gdzie bawić dzieci, jest wystarczającą miejsca by pojeździć na rowerze czy pobiegać, a nawet upiec kiełbasę. Największą zaletą Lasu Witkowickiego jest łatwość dojazdu i możliwość zaparkowania w niedalekiej okolicy.

 


Las Krzyszkowicki


 
Na południu Krakowa przy autostradowej obwodnicy w okolicy wjazdu na Wieliczkę znajduje się Las Krzyszkowicki. Niezbyt duży, za to dziki i niezbyt ogarnięty teren nie nadaje się na spacer dla dzieci ale jeśli ich nie macie to jest to ciekawa propozycja na leśną wycieczkę praktycznie pod samym nosem. Fani historii znajdą tu ciekawe ślady z czasów I wojny światowej. Fani bobrów tamy na rzeczce Malinówka. Łatwo tu dojechać kierując się na Kosocice.

 

Polecamy również: