Góry i szczyty w okolicach Krakowa na jednodniową wycieczkę TOP 10

Góry i szczyty w okolicach Krakowa na jednodniową wycieczkę TOP 10

Wypad w góry blisko Krakowa to ciekawy pomysł na weekendową jednodniową wycieczkę. Jakie góry w Małopolsce znajdujące się w niewielkiej odległości od Krakowa warto zdobyć? Przygotowaliśmy zestawienie miejsc nadających się na wycieczkę na jeden dzień w góry z Krakowa. Oto lista gór i szczytów koło stolicy Małopolski, które w większości nadają się na wyjazd z dziećmi. Przygotowując zestawienie gór które warto zwiedzić trzymaliśmy się zasady, że szczyt musi znajdować się blisko Krakowa – maksymalnie 120 kilometrów od miasta. Oto najciekawsze szczyty na jeden dzień z Krakowa.

 

Lubomir (44 km)

 

Szczyt Lubomir został nazwany w 1932 roku by uczcić księcia Kazimierza Lubomirskiego zmarłego 15 grudnia 1930 roku w Krakowie, posła Sejmu Krajowego Galicji, Stronnictwa Prawicy Narodowej, orędownika przygotowania odsieczy dla Lwowa. Kazimierz Lubomirski był zasłużony również dla regionu. 8 lat przed swoją śmiercią oddał tereny na szczycie Łysiny (wcześniejsza nazwa szczytu) pod budowę obserwatorium oraz przekazał państwu leśniczówkę. Lubomir w Beskidzie Wyspowym wznosi się na wysokość 904 m n.p.m. Obserwatorom powstało tu w 1922 roku ale zostało zniszczone przez niemieckiego okupanta. Odbudowane obserwatorium otwarto w 2007 roku. Obserwatorium im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze organizuje pokazy nieba i czynne jest dla zwiedzających w okresie letnim.

 

Łysina (49 km)


 
Drugi wart uwagi szczyt pasma Lubomira i Łysiny to… Łysina. Góra wznosi się na wysokość 891 m n.p.m. Szczyt położony jest niedaleko Trzech Kopców czyli wyższego wzniesienia położonego między opisanym powyżej Lubomirem, a Łysiną. Trzy Kopce ma 894 metry n.p.m jednak szczyt ten obecnie jest całkowicie zalesiony. Podczas I wojny światowej na szczytach stacjonowały wojska, ślady dawnych umocnień wciąż są tu widoczne.

 

Kudłoń (76 km)


 
W Gorcach na północny wschód od słynnego Turbacza wznosi się Kudłoń mający 1257 m n.p.m. Sam wierzchołek szczytu jest zalesiony i nie gwarantuje zbyt ładnych widoków ale w okolicy, zwłaszcza na polanach Kudłonia, podziwiać można ładny widok na położone w pobliżu szczyty. Polany szczytu przez dziesięciolecia stanowiły ważne miejsce dla okolicznych rolników i hodowców. Wypasano Zwłaszcza przed II wojną światową intensywnie wypasano tu bydło. Kudłoń słynny jest z położenia na wododziale Dunajca i Raby oraz ze względu na wychodnie skalne i jaskinie.
 

Leskowiec (76 km)


 
Leskowiec w Beskidzie Małym wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. Leskowiec z wykutymi płytami upamiętniającymi wejście tu Adama gr. Potockiego i Mery Wielopolskiej był ulubionym szczytem Jana Pawła II. W młodości Karol Wojtyła często wchodził na Leskowiec położony zaledwie 25 kilometrów od Wadowic. W okolicy szczytu działa Schronisko PTTK Leskowiec, znajduje się tu również punkt widokowy i słynna Groń Jana Pawła II położona na wysokości 890 m n.p.m. Od 2010 roku koło kaplicy na Leskowcu stoi kamień upamiętniający ofiary zbrodni w Katyniu. Z polany na szczycie rozciągają się przepiękne widoki.
 

Potrójna (77 km)


 
W Beskidzie Andrychowskim wznosi się dwuwierzchołkowy szczyt Potrójna mający 887 i 883 lub 892 i 883 metry n.p.m. Do czasu pomyłki austryjackich kartografów szczyt nazywano Czarnym Groniem i nazwa ta czasem wciąż używana jest przez miejscowych. Nazwa Potrójna wywodzi się od osiedla w Rzykach. Obydwa wierzchołki są wspaniałymi punktami widokowymi. W okolicy interesujący będzie również punkt widokowy pod Potrójną, a także Pustelnia św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pod szczytem funkcjonuje prywatne schronisko, a sama góra jest często wykorzystywana przez paralotniarzy.

 

Mogielica (80 km)


 
Mogielica w Beskidzie Wyspowym to kolejna góra przekraczająca wysokość 1000 m n.p.m. w naszym zestawieniu. Mogielica ma 1170 metrów. W przeciwieństwie do kilku opisanych już wzniesień jej szczyt w całości służy jako punkt widokowy. Widać stąd Beskid Wyspowy, Sądecki, Tatry, Gorce i Pieniny. Na Mogielicy stoi wieża widokowa, a obok wytyczona jest 23 kilometrowa trasa do narciarstwa biegowego. Na górze stoi również pamiątkowy Krzyż Papieski. Ze szczytem związane są liczne legendy. Podobno pod głazem Zbójecki Stół zbójnicy liczyć mieli kosztowności, które ukryte są w jaskini Marszałkowa Studnia.

 

Turbacz (98 km)


 
Turbacz to najwyższy szczyt Gorców zbudowany z fiszu karpackiego. Położony w gminie Nowy Targ szczyt ma 1310 m n.p.m. i jest jednym z najsłynniejszych szczytów w okolicach Krakowa. Niedaleko szczytu na wysokości 1283 m n.p.m. ulokowane jest popularne schronisko PTTK na Turbaczu, którego historia sięga 1958 roku. Turyści często omijają sam szczyt Turbacza i decydują się jedynie na wejście do schroniska. Szczyt popularny jest również wiosną gdy na polanach kwitną krokusy. Nie są może tak okazałe jak w pola pełne krokusów w Dolnie Chochołowskiej ale i tak gwarantują dobre zdjęcia na Instagram.

 

Giewont (112 km)


 
Słynny krzyż na Giewoncie jest jednym z największych symboli polskich tatr. Wielki Giewont, czyli wierzchołek masywu Giewontu w Tatrach Zachodnich wznosi się na 1894 metry nad poziomem morza. W pobliżu znajduje się jeszcze Długi Giewont (1867 m n.p.m.) oraz Mały Giewont (1728 m n.p.m.). Słynny krzyż ufundowany przez mieszkańców Zakopanego pod przewodnictwem Kazimierza Kaszelewskiego został ustawiony na szczycie w 19 sierpnia 1901 roku jako pamiątka 1900. rocznicy urodzin Chrystusa. Słynny krzyż ma 15 metrów wysokości, a jego całkowita wysokość to 17,5 metra. 2,5 metra stanowi wkopana w skały podstawa. Giewont jest popularnym szczytem zwłaszcza ponieważ droga na giewont nie jest trudna i szczyt często wybierany jest przez początkujących. Tłumów nie ma za to zimą, ale to już nieco trudniejsze wyzwanie.

 

Babia Góra (120 km)


 
Babia Góra to masyw górski w Beskidzie Żywieckim, a jego najwyższym szczytem jest Diablak wznoszący się na 1725 metrów n.p.m. Szczyt popularny wśród turystów, którzy często wybierają się na Babią Górę by obserwować wschody i zachody słońca słynie z bycia zdradliwym. Warunki pogodowe w okolicy mogą zmieniać się drastycznie. Do podejścia warto odpowiednio się przygotować i nie lekceważyć natury. Babia Góra to nie zabawa chociaż samo podejście dla dobrze przygotowanych osób nie stanowi dużego problemu. Góra nazywana jest Matką Niepogód i Kapryśnicą co dobitnie wskazuje na to, że na wejście tu należy dobrze się przygotować. Na górze wiele razy dochodziło już do wypadków w tym również wypadków śmiertelnych. Latem należy uważać na burze. Zimą na zamiecie śnieżne i silny wiatr. Wejście do Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatne, ale jest to opłata symboliczna.
 

Trzy Korony (121 km)


 
W przypadku najwyższego szczytu Pienin Środkowych trochę łamiemy postanowienie o tym, by opisać góry w okolicach Krakowa znajdujące się jedynie w odległości 120 kilometrów od miasta. Trzy Korony według nawigacji znajdują się bowiem 122 km jazdy od Krakowa. Szczyt Okrąglica należący do masywu Trzech Koron nie jest bardzo wysoki – ma 982 m n.p.m. W masywie wymienić można jeszcze szczyty Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżna Okrąglica. To na najwyższym szczycie znajduje się punkt widokowy i przygotowana jest bardzo łatwa do pokonania sztucznie przygotowana ścieżka. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na Tatry, Beskid Żywiecki, Magurę Spiską, Beskid Sądecki i Gorce. Widok z Trzech Koron jest prawdopodobnie najpiękniejszym widokiem ze wszystkich szczytów w okolicach Krakowa.

 


 

Polecamy również:

Powiązane wpisy