Czy Chorwacja jest w Strefie Schengen? Kiedy wejdzie do Schengen?

Wielu rodaków wybiera na wakacje Chorwację dlatego też niektórzy zastanawiają się czy do Chorwacji potrzeba paszportu, a inni czy Chorwacja jest w Strefie Schengen. Jeśli interesuje Was członkostwo Chorwacji w Strefie Schengen to dzisiaj przyjdziemy Wam z pomocą. Sprawdźmy czy Chorwacja jest w Strefie Schengen?

 
Strefa Schengen to obszar składający się z 26 państw, które na mocy porozumienia zrezygnowały z kontroli na swoich granicach wewnętrznych. Do Strefy Schengen należy wiele krajów w Europie, w tym Polska. Należą do niej nie tylko kraje będące członkami Unii Europejskiej. Wbrew temu co wciskają niektórzy polskojęzyczni blogerzy turystyczni to nie członkostwo w Schengen decyduje o tym, czy do danego kraju potrzeba paszportu albo nie potrzeba paszportu.
 
Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej ale nie jest członkiem Strefy Schengen. Chorwacja zobowiązana jest do wejścia do układu z Schengen. Chorwacja obok Bułgarii, Rumunii i Cypru musi w końcu przystąpić do strefy ale zanim to się stanie kraj musi spełniać pewne warunki.
 
Komisja Europejska wyraziła już zgodę na członkostwo Chorwacji w Strefie Schengen W czerwcu 2020 roku poparcie dążenia Chorwacji do Strefy Schengen zostało udzielne ze strony Parlamentu Europejskiego, który popiera rozszerzenie strefy.
 
Czy Chorwacja jest w Schengen? Obecnie Chorwacja nie jest w strefie ale przystąpienie Chorwacji do Układu z Schengen to tylko kwestia czasu. Podobna sytuacja ma się z przystąpieniem Chorwacji do Strefy Euro. Kraj od dawna wyraża taką chęć i trwają przygotowania do tego momentu. Na tą chwilę jednak waluta w Chorwacji jest inna. Warto sprawdzić też czy Bułgaria jest w Schengen.

 
Jeśli zastanawiacie się czy przy powrocie z Chorwacji jest kwarantanna w 2021 roku to tutaj wyjaśniamy: czy z Chorwacji jest kwarantanna?
 

 
Polecamy również: