Jaka waluta jest w Chorwacji? Jakie pieniądze wziąć do Chorwacji?

Jaka waluta jest w Chorwacji? Jakie pieniądze wziąć do Chorwacji?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Każdego roku miasta takie jak Dubrownik, Makarska, Split czy Zagrzeb odwiedzają tysiące turystów. Jeśli szykujecie się do wyjazdu na wakacje do Chorwacji to pewnie zastanawiacie się jakie pieniądze i jaką walutę wziąć do Chorwacji. Dziś sprawdzamy jaka jest chorwacka waluta. Sprawdzamy czy w Chorwacji jest euro czy kuna? Czy możliwa jest wymiana euro na kuny w Chorwacji?

 

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku ale kraj wciąż nie zdecydował się na przyjęcie euro. Waluta Chorwacji to kuna dzieląca się na 100 lip. Międzynarodowy symbol ISO kuny, który spotkać możecie w kantorach, to HRK.
 
W obiegu pozostają zarówno monety jak i banknoty. W użyciu są monety 1, 2, 5, 10, 20, 25 i 50 lip oraz 1, 2 i 5 kun z tym że najczęściej używanymi monetami są nominały 5, 10, 20, 50 lip oraz 1, 2 i 5 kun. Monety o małej wartości 1 i 2 lip nie są już bite, chociaż wciąż są legalnym środkiem płatniczym. Jeśli chodzi o banknoty to dostępne są nominały 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

 


Jakie pieniądze wziąć do Chorwacji?

Jeśli przed wyjazdem na wakacje do Chorwacji zastanawiacie się jakie pieniądze warto wziąć to już spieszymy z odpowiedzią. W kantorach i bankach w Chorwacji można wymieniać twardą walutę, najlepiej więc wziąć euro. Ze złotówkami raczej nie zdziałamy zbyt wiele. Gdzie kupić kuny? Lepiej kupić je już w Chorwacji, niż w Polsce. W polskich kantorach kurs bywa niekorzystny.
 
Przestrzegamy przed nieuczciwymi kantorami w Chorwacji. Pieniądze lepiej wymieniać w banku jeśli tylko mamy taką możliwość.
 
Czy w Chorwacji można płacić kartą? Można. W Chorwacji szeroko akceptowane są karty płatnicze wszystkich wiodących firm, więc jeśli w Waszym banku dysponujecie bez prowizyjnymi wypłatami z bankomatów we wszystkich krajach możecie wyjąć kasę z bankomatu, przy korzystnych warunkach opłaty kartami też można nimi płacić w terminalach w Chorwacji. Czy w Chorwacji można płacić w euro? Bardzo często, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, można, ale kurs wymiany jest bardzo niekorzystny.
 
Na wakacjach w Chorwacji warto pamiętać o tym, by nie mieć zbyt dużo wymienionych pieniędzy, których nie mamy jak wydać. Wymieniamy tylko tyle, ile potrzeba bo przywożenie kun do Polski jest bardzo nieopłacalne. No chyba, że na pamiątkę.

 
Przed wyjazdem warto sprawdzić czy do Chorwacji potrzebny jest paszport czy dowód osobisty.
 


 

Polecamy również: