15 rzeczy ze Spilitu, Dubrownika i Chorwacji. Co warto kupić i przywieźć?

15 rzeczy ze Spilitu, Dubrownika i Chorwacji. Co warto kupić i przywieźć?

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Jeśli jeszcze nie byliście w Chorwacji i nie znacie nikogo, kto był to zastanawiacie się pewnie co warto przywieźć z Chorwacji. Oto rzeczy nadające się na zakupy w Chorwacji – pamiątki, produkty spożywcze i alkohol. Dziś sprawdzamy co warto kupić w Chorwacji i co warto przywieźć do Polski jako pamiątkę.

 


Lawenda

Przepięknie pachnąca lawenda jest symbolem francuskiej Prowansji ale nie tylko w Prowansji hoduje się charakterystyczne fioletowe krzacki. W Chorwacji warto zainteresować się zakupem rzeczy zawierających lawendę lub samej suszonej lawendy. Kosmetyki, miody, suszona lawenda, mydełka. Do wyboru do koloru. Jeśli chcecie na żywo pooglądać pola lawendy, a nie stać was na wakacje w południowo-wschodniej Francji to warto wybrać się na chorwacką wyspę Hvar pełną pól lawendy. Nie są one aż tak piękne jak pola lawendy we francuskiej Prowansji, ale jednak są.

 


Parasolka Sestine


 

Charakterystyczna czerwona parasolka jest jednym z najpopularniejszych pamiątek z chorwackiej stolicy. Parasolka jest częścią tradycyjnego stroju ludowego pochodzącego z jednej z dzielnic stolicy kraju. Podobno kolory parasolki symbolizują miłość legendarnych Jankicia i Janicy. Parasole w charakterystycznych barwach zobaczyć można na ulicach Zagrzebia oraz na przykład nad straganami na słynnym Targu Dolac (Dolac 9, Zagrzeb). Na straganach można kupić parasolki różniące się jakością wykonania i jakością materiałów z których je zrobiono. Gorsze wykonywane maszynowo oczywiście są tańsze od ręcznie wykonanych rzemieślniczych produktów.

 


Likier Maraschino

 
Maraschino to tradycyjny przezroczysty likier wiśniowy wykonany ze sfermentowanego soku specjalnej, gorzkiej odmiany wiśni maraska. Pierwsze wzmianki o produkcji likieru o zawartości alkoholu dochodzącej do 32% pochodzą z 1759 roku gdy produkcję maraschino rozpoczął w Zadarze wenecki kupiec Francesco Drioli. W kolejnych latach pojawili się kolejni producenci, których sława sięga aż po dziś dzień – Luxardo, Vlahov czy Magazzin. Likier wiśniowy często używany jest do najróżniejszych koktajli. Podczas produkcji likier wzbogaca się o aromat chociażby róży czy jaśminu lub wanilii. Czasem produkowany jest też we Włoszech. Wartym uwagi jest również chorwacki likier gruszkowy o pomarańczowej barwie – Kruškovac.

 


Serduszka Licitar


 
Charakterystyczne czerwone serca Licitar popularne są w Chorwacji i w Słowenii, chociaż w powszechnej świadomości kojarzą się przede wszystkim z chorwacką stolicą. Licitar stały się symbolem uczuć i miłości – ofiarowywane są w czasie najróżniejszych “miłosnych” okazji takich jak Walentynki czy nawet śluby. Piernikowe serca z Chorwacji wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez UNESCO. W okresie świąt Bożego Narodzenia pierniki wykorzystywane są jako ozdoby choinkowe. Serca wykonuje się przede wszystkim z mąki, wody, miodu i jaj. Ciasto po wyrośnięciu wypiekane jest w piecu i odstawiane do wyschnięcia.

 


Czekolada Kraš, czekolada Zvečevo

 
Najlepsza czekolada kojarzy się z Belgią, Szwajcarią, ewentualnie Włochami. Jeśli jednak w tym roku nie wybieracie się do któregoś z wymienionych państw to w Chorwacji też można zainteresować się wyrobami cukierniczymi. Wśród najbardziej uznanych producentów czekoladek i czekolad w Chorwacji uważa się założoną w 1911 roku firmę Kraš oraz powstałe 10 lat później przedsiębiorstwo Zvečevo. Kraš poza samą czekoladą produkuje również cukierki czy batony i praliny.

 


 


Miód


 
Miód opłaca się kupić w wielu krajach, Chorwacja jest jednym z nich. Czym dokładnie jest miód chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Najpopularniejszym i najczęściej kupowanym miodem z Chorwacji jest oczywiście miód lawendowy, ale można tu kupić inne miody. Jakie? W Chorwacji dostaniemy miód rozmarynowy z wyspy Solta czy popularny szałwiowy z Kornati. Amatorom napojów alkoholowych polecamy również przyglądnięcie się trunkom produkowanym z wykorzystaniem miodu i miodowego wina musującego.

 


Tradycyjny chorwacki krawat

 
Chorwacja kojarzy się z miejscami w których nagrywano serial Gra o Tron albo z tanimi wakacjami all-inclusive, nie każdemu kojarzy się z… jedną z najpopularniejszych części garderoby – krawatem. Według legendy francuski król Ludwik XIV zobaczył u chorwackich żołnierzy w Paryżu w 1630 roku zawinięte na szyjach chustki – krawaty. Królowi tak się spodobały, że sam postanowił nosić krawat. Z Chorwacji na pamiątkę warto przywieźć krawat w tradycyjnych barwach – czerwono biały.
 


Travarica – chorwacka rakija


 
Rakiji nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Popularny na Bałkanach trunek alkoholowy kupić można w wielu krajach od Bułgarii przez Serbię, Chorwację po Czarnogórę. W każdym z krajów dawnej Jugosławii popularne są nieco inne rodzaje trunku. W Chorwacji najlepiej spróbować rakiji z dodatkiem miodu oraz specjalnego rodzaju rakiji zwanej travarica, czyli rakiji ziołowej często z dodatkiem ziół w samej butelce alkoholu. Na napój zwykle składają się takie zioła jak rozmaryn, lawenda, rumianek czy tymianek, chociaż spotkać można naprawdę najróżniejsze wariacje na temat trunku.

 


Wino Plavac mali


 

Winorośl plavac mali jest jednym z najczęściej hodowanych gatunków winogron w krajach dawnej Jugosławii, w Chorwacji jest najpopularniejszym typem wina, chociaż pojawia się również w innych miejscach. Czerwone wino z plavac mali osiąga zwykle od 12 do 17% alkoholu. Wyczuć w nim można aromat przypraw, wiśni czy papryki. Najtańsze butelki wina sprawdzą się jako prezent dla znajomych. Wśród innych popularnych win z Chorwacji wymienić można również czerwone wino babić, jasne Debit oraz małmazja znane również z Wysp Kanaryjskich.


Kryształy z Samobora


 
Niewielkie miasteczko Samobor niedaleko chorwackiej stolicy nie jest znane tak bardzo jak Zagrzeb, Split albo Dubrownik ale warto się z nim zapoznać. Dlaczego? Wszystko za sprawą trwającej tu już od blisko 200 lat produkcji szkła. Miejscowość skupia najlepszych chorwackich rzemieślników i manufaktury szkła i kryształów. Produkcja odbywa się według tradycyjnych metod, ręcznie i rzemieślniczo. Niektórzy dają nawet możliwość podziwiania całego procesu powstawania gotowego wyrobu.
 


 


Oliwa z oliwek


 
Oliwę z oliwek kojarzymy przede wszystkim z Włochami czy Grecją ale w Chorwacji też hoduje się oliwki i produkuje oliwę z oliwek, chociaż produkcja nie jest tu zbyt wydajna i wielka. Niestety ze względu na to, że oliwy w Chorwacji nie produkuje się tak wiele jak w innych państwach niektóre z wyrobów mogą być droższe, niż tania oliwa chociażby z Włoch. Chorwacka oliwa produkowana jest głownie z rejonie Dalmacji i półwyspu Istria. Wśród producentów wymienić można takie marki jak Bembo czy Ol Istria ascolana.
 


Paški sir (i inne chorwackie sery)


 

W każdym kraju produkuje się jakiś lokalny ser. W niektórych miejscach sery to kopie produktów powstających w innych krajach i nie warto ich kupować. W przypadku Chorwacji jednak warto zainteresować się jednym z lokalnym serów. Paski sir to owczy ser pochodzący z mleka owiec z wyspy Pag. Twardy ser jest unikatowy z powodu dość suchych pastwisk pokrytych solą. Bądąc w Chorwacji i okolicach można spróbować tradycyjnego bośniackiego półtwardego sera trappista. W Chorwacji wartym spróbowania jest również dinarski sir, czyli ser z Gór Dynarskich wytwarzany z mleka koziego i krowiego, wartym uwagi jest ser likotin, Pramenko i Istarski. Oczywiście sery z Chorwacji nie mają startu do serów ze Szwajcarii i z Holandii, ale są też tańsze.

 


Torebka Zovnica


 
Kolejna rzecz, która może być ciekawą pamiątką z Chorwacji to tradycyjna chorwacka torebka. Zovnica wywodzi się z Zagrzebia ale oczywiście torebkę o charakterystycznym wzorze można dostać na straganach również w innych miejscach w kraju. Tradycyjny wzór został unowocześniony przez wiele niewielkich firemek produkujących ubrania odwołujące się do tradycyjnych motywów. Niejednokrotnie możliwe jest kupienie ręcznie produkowanej torebki. Nawet jeśli nie będziecie jej używać to będzie ciekawą pamiątką z Chorwacji.

 


Szynka Pršut


 
Było o tym jaki alkohol kupić w Chorwacji, jakie słodycze kupić w Chorwacji i jaki ser warto spróbować w Chorwacji. Do sera przydałaby się wędlina. Pršut to dostępna w Serbii, Chorwacji i Czarnogórze szynka suszona na wietrze. Tańszy odpowiednik włoskiej szynki parmeńskiej jest jedną z rzeczy, które warto spróbować w Chorwacji, wywodzi się z Dalmacji i Istrii. Wieprzowa szynka wędzona jest na drewnie bukowym, dębowym lub grabowym i doprawiana najróżniejszymi przyprawami. Szynka suszona przez rok serwowana jest od święta i na co dzień.

 


Chorwacka sól morska

 
Saliny kojarzą się z Hiszpanią albo Sycylią (zobacz Saliny w Trapanii) ale również w Chorwacji pozyskiwana jest sól morska. W Chorwacji sól morską pozyskiwano od bardzo, bardzo dawna, jeszcze w czasach przed Chrystusem. Czym jest sól morska chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, sposób pozyskiwania soli morskiej też jest bardzo prosty i nie potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia. Sól stanowi tanią pamiątkę z Chorwacji w postaci woreczków soli, ale również ciekawą atrakcję turystyczną. Muzeum soli zobaczyć można w chorwackim Nin, w Ston czy na wyspie Pag.

 


 
Polecamy również: