Czy w Chorwacji są rekiny? Czy atakują ludzi?

Dla wielu wczasowiczów jednym z obowiązkowych punktów wyjazdu do Chorwacji jest kąpiel w morzu i wyjście na plaże. Wiele osób zastanawia się więc czy to całkowicie bezpieczne. Czy w Chorwacji są rekiny? Czy rekiny w Chorwacji atakują ludzi? Czy w Chorwacji można obserwować rekiny? Sprawdźmy czy są rekiny w Adriatyku!

 
Rekiny to ryby o których narosło wiele mitów, zwłaszcza przez słynny film Szczęki. Jeśli obawiacie się ataków rekinów na ludzi w Chorwacji to możemy Was uspokoić. Rekiny są w Chorwacji ale nie są zbytnio niebezpieczne i rzadko atakują ludzi.
 
Ostatni atak rekina na człowieka w Chorwacji miał miejsce w 1974 roku. Na terenach przylegających do dzisiejszej Chorwacji zanotowano 11 ataków rekinów na ludzi w ciągu ostatnich… 150 lat.
 
Rekiny często pojawiają się przy wodach Chorwacji. W sierpniu 2019 roku sensację wywołała obserwacja rekina ostronosego na głębokich wodach Adriatyku niedaleko chorwackiego wybrzeża. To niegroźny gatunek polujący na średniej wielkości ryby takie jak makrele.
 
W czerwcu 2020 roku plażowicze w Dubrowniku widzieli rekina przy plaży i tym razem był to około 4 metrowy rekin błękitny. Gatunek teoretycznie groźniejszy od wspomnianego wcześniej rekina ostronosego. Rekin odpłynął od plaży po około 60 minutach.
 
Większość rekinów żyjących w wodach Morza Adriatyckiego to rekiny całkowicie niegroźne dla człowieka. Jedynie dwa gatunki, wybitnie rzadko obserwowane przy plażach, mogą stanowić w teorii jakieś zagrożenie dla ludzi, jednak jak widzicie – ataki zdarzają się wyjątkowo rzadko, równie rzadko jak ataki rekinów koło Sycylii. Zdecydowanie większym zagrożeniem od rekinów w Chorwacji na plażach i nad wodą są: brawura, nadmierne spożywanie alkoholu oraz skoki do wody ze skał. Te ostatnie zabiły zdecydowanie więcej wczasowiczów, niż ataki ryb.

 


 

Polecamy również: