Czy w Wilnie jest bezpiecznie? Czy na Litwie jest bezpiecznie?

Większość osób jadących na Litwę jedzie do Wilna. Zarówno Wilno jak i Litwa nie są turystycznymi hitami. Turystów tu mało. Polacy jeżdżą do Wilna z wiadomych powodów. Jeśli zastanawiacie się czy w Wilnie jest bezpiecznie i czy na Litwie trzeba się czegoś obawiać to dziś przyjdziemy Wam z pomocą. Czy bezpiecznie jechać do Wilna?

 
Przez lata wielu Polaków bało się jeździć na Kresy, zarówno do Lwowa jak i do Wilna. Od lat Lwów stał się prawdziwą turystyczną Mekką dla Polaków niezależnie czy podoba się to jego obecnym mieszkańcom czy nie i nikt nie obawia się wyjazdu. Czy dziś jest się czego obawiać w Wilnie? W Wilnie do dziś prawie 20% mieszkańców to Polacy. O ile Polacy na Litwie mają problemy o tyle wcale nie są to problemy natury fizycznego bezpieczeństwa. Polacy z powodzeniem kandydują w wyborach samorządowych czy parlamentarnych na Litwie. Na ulicy w Wilnie uda się usłyszeć język polski. Jako turyści znad Wisły nie macie się czego obawiać.

 


Na co uważać na Litwie?

Oczywiście jak w innych polskich miastach przedwojennych wciąż część obecnych mieszkańców czuje mniej lub bardziej skrywaną nienawiść czy niechęć do Polaków. W Wilnie możecie czasem spotkać się z pasywno-agresywnymi zachowaniami czy, podobnie jak we Lwowie, udawaniem tego że ktoś nie zna języka polskiego.

 


 

Podobnie jak na Ukrainie również na Litwie uważamy na skrajnych nacjonalistów litewskich i unikamy poruszania tematów polityczno-historycznych z osobami nie mającymi polskich korzeni, zwłaszcza jeśli znajdują się pod wpływem alkoholu. Mają własną wersję historii i do niczego ich nie przekonacie używając nawet najcelniejszych argumentów, więc nie warto nawet zaczynać. Poza tym – jak w każdym miejscu do którego jedziemy.

 
Uważamy na noszenie pieniędzy czy dokumentów na widoku, uważamy w tłumie, nie zostawiamy cennych przedmiotów bez opieki przy stoliku w restauracji, nie zostawiamy torby z MacBookiem na przednim siedzeniu samochodu. Jeśli chcecie odwiedzić wileńskie osiedle które grało Prypeć w serialu HBO to lepiej zrobić to w dzień, niż w nocy. Jak wszędzie – wielkopłytowe osiedla nigdy nie są w 100% bezpieczne. Czy drogi są w złym stanie? Nie ma się czego obawiać. To nie prowincja tylko państwo UE.

 
W Wilnie i na Litwie jest bezpiecznie jeśli zachowujemy zdrowy rozsądek. Stopień rozwoju Litwy jest zdecydowanie wyższy niż Ukrainy, Białorusi czy niektórych części Rosji więc nie ma się co obawiać tego, że w nieplanowany sposób znajdziemy się na głębokiej prowincji bez zasięgu telefonu i możliwości płacenia kartą. Litwa to kraj mało atrakcyjny turystycznie ale cywilizowany i bezpieczny. Stolica państwa Unii Europejskiej z zasady nie jest miejscem niebezpiecznym.

 

Polecamy również: