33 ciekawostki o Francji. Kulinarne, turystyczne i ciekawe

Planujecie wyjazd na wakacje we Francji? Chcecie dowiedzieć się czegoś ciekawego o Francji? Przedstawiamy 33 ciekawostki o Francji zarówno historycznych, jak i geograficznych czy turystycznych. Z czego słynie Francja? Sprawdzamy!

 


Francja to kraj uważany za jeden z najpotężniejszych na świecie. Do 1792 roku Francja była monarchią. Stolicą Francji jest Paryż, a największą rzeką w kraju Loara o długości 1020 kilometrów.

 


Jeśli wybieracie się do Francji na wakacje to nie jesteście wyjątkowymi płatkami śniegu. Pełen zabytków Paryż, okazałe zamki nad Loarą czy luksusowe kurorty Lazurowego Wybrzeża każdego roku kuszą miliony turystów. Według danych z 2017 roku Francja była krajem najczęściej wybieranym przez turystów. W 12 miesięcy 2017 roku do kraju przyjechało 86,9 mln turystów.

 


Pora na małą ciekawostkę o ruchu drogowym. Francja jest krajem znajdującym się w czołówce krajów posiadających największą liczbę rond. Co więcej pora na ciekawostkę o Paryżu: do 2012 roku w Paryżu znajdował się jeden znak stop. Obecnie nie ma żadnego.

 


Powierzchnia Francji to 645 801 kilometrów kwadratowych co czyni kraj położony nad Loarą największym krajem w Unii Europejskiej. Drugim co do wielkości krajem wspólnoty pod względem powierzchni jest Hiszpania.

 


Francja nie jest jednak największym krajem Unii Europejskiej jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę ludności. Według danych z 2019 roku we Francji mieszka 67 076 000 osób. Do 2080 roku we Francji mieszkań ma w granicach 78-79 mln obywateli. Warto zwrócić jednak uwagę, że według danych z 2004 roku tylko 85% mieszkańców stanowili biali obywatele europejskiego pochodzenia.

 


Język francuski używany jest przez około 220 milionów osób. Poza mieszkańcami Francji władają nim mieszkańcy Belgii, Szwajcarii i kilku prowincji w Kanadzie. Mówią nim też w wielu byłych koloniach francuskich w Afryce, a nawet w kilku stanach w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

 


 


Według danych z 2016 roku we Francji mieszka aż 805 500 imigrantów z Algierii, 755 400 z Maroko, 275 900 z Tunezji, 246 900 z Turcji, 100 800 z Senegalu, 96 300 z Komorów, 88 500 z Wybrzeża Kości Słoniowej, 83 900 z Haiti, 82 100 z Kamerunu, 81 700 z Kongo.

 


Czas na ciekawostkę kulinarną. Jak każdy dobrze wie, Francja słynie z bagietek. Bagietka to znana jako bułka paryska to około metrowa bułka przygotowana z mąki, wody, drożdży i soli. Bagietki znane były we Francji już w XIX wieku ale czasy największej ich popularności przypadają na lata międzywojenne. W 1920 roku wydano dekret zakazujący nocnej pracy piekarni. Krótsze godziny otwarcia sprawiły, że pieczono przede wszystkim bagietki. Z popularną bułką związany jest przesąd – bagietki nie wolno nosić ani odwracać do góry nogami. Ma to przynosić pecha.

 


Królowa Maria Antonina Austriaczka bestialsko zamordowana przez Francuzów 16 października 1793 roku nigdy nie powiedziała bzdurnie przypisywanych jej słów: “Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka!”. To że do dziś niektórzy tak myślą to sprawka francuskiej propagandy topornej tak samo jak propaganda serwowana przez niektóre media głównego ścieku. Nie ma żadnych dowodów na to, by królowa kiedykolwiek tak powiedziała. Z resztą nawet jeśli to nie chodziło o ciastka w stylu słodyczy. Gdy nie było chleba piekarze mieli obowiązek sprzedawania pieczywa brioche w tej samej cenie co chleb.

 


Ludwik Antoni Burbon był najkrócej urzędującym królem w historii. Został nieproklamowanym królem Francji w dniu 2 sierpnia 1830 roku. Był nim przez całe 20 minut. Tytuł króla z prawa przyznawany był automatycznie. W chwili śmierci poprzednika następca stawał się królem automatycznie i nie mógł odmówić przyjęcia korony. Król abdykował na rzecz bratanka Henryka V, który również nie zstał królem. Ostatecznie na tronie zasiadł Ludwik Filip.

 


Jedną z niepisanych świeckich tradycji we Francji jest coroczne palenie samochodów. Niektórzy, Wy już dobrze wiecie którzy, przybysze do pięknego kraju świętują nadejście Nowego Roku. 31 grudnia 2018 roku podpalono we Francji 1031 samochodów, rok wcześniej podpalono tylko 935 pojazdów.

 

 


Jednym z popularnych mitów na temat Francji jest to, że we Francji nie wolno nazywać świń imieniem Napoleon. Nie ma takiego prawa.

 


Napoleon Bonaparte wbrew szeroko rozpowszechnianym kłamstwom nie był wcale wybitnie niski. Owszem mierzył tyle samo co jeden z szeregowych posłów ale wówczas ludzie nie byli tak wysocy jak obecnie. Napoleon był wyższy od średniej wzrostu w ówczesnej Francji. Mit o niewielkim wzroście to wytwór propagandy niczym propagandy reżimowej.

 


 


W 2008 roku Francuz podróżujący szybkim pociągiem TGV dostał mandat za… przewóz ślimaków. Według prawa każde przewożone zwierzątko musiało mieć własny bilet, tyczy się to wszystkich zwierząt nawet poniżej wagi 5 kilogramów. Zarząd kolei na szczęście anulował mandat.

 


Francuskie Calais stało się wręcz legendarnym już miejscem. To tutaj przy drodze prowadzącej do przeprawy powstało gigantyczne obozowisko nielegalnych imigrantów zwane Dżunglą w Calais. Imigranci budowali zapory i atakowali kierowców ciężarówek. Dżungla była też miejscem w którym panoszyła się przestępczość. Obóz powstał już w 1999 roku i udało się go usunąć dopiero w 2016 roku chociaż w Calais wciąż jest sporo imigrantów.

 


Flaga Francji znana jako Le Drapeau Tricolore to trzy pionowe pasy o kolorach niebieskim, białym i czerwonym. Flaga została wprowadzona oficjalnie 5 marca 1848 roku. Kolor czerwony i niebieski to kolory Paryża, biały nie symbolizuje poddania się tylko kolor wcześniejszej królewskiej flagi.

 


Francja słynie nie tylko z szampana, wina czy serów. Francuska prowincja Prowansja słynie z hodowli lawendy.

 


W latach 1814-1830 w czasach Królestwa Francuskiego pod panowaniem dynastii Burbonów flaga Francji wyglądała nieco inaczej. Przez 16 lat flaga była po prostu białym prostokątem.

 

 


We Francji znajduje się najwyższy szczyt Europy zwany Dachem Europy czyli góra Mont Blanc. Szczyt Mont Blanc w Alpach sięga wysokości 4808 metrów nad poziomem morza. Szczyt znajduje się po stronie francuskiej chociaż góra jest na granicy z Włochami. Pod górą przebiega tunel łączący obydwa kraje.

 


Francja ma bogatą tradycję w walce z “wrogami narodu”. Morderstwo rodziny królewskiej nie jest jedynym samosądem. Od 25 sierpnia 1944 roku we Francji rozpoczęło się polowanie na kobiety, które umawiały się z osobami z niemieckim obywatelstwem. Kobietom publicznie golono głowy, malowano swastyki na twarzy i prowadzono przez miasta, cząsto gwałcono. Ofiarami nowej francuskiej rozrywki było około 20 tysięcy kobiet.

  


21 lutego 1875 roku we francuskim Arles przyszła na świat Jeanne Calment. Obywatelka Francji do dziś uznawana jest za najdłużej żyjącą osobę w historii. Pani Jeanne zmarła 4 sierpnia 1997 roku po przeżyciu 122 leta i 164 dni. Jest jedynym człowiekiem w historii świata co do którego nie ma żadnych wątpliwości, że przeżył ponad 120 lat. 1988 roku Calment była jedyną żyjącą osobą, która… pamiętała Vincena van Gogha. Spotkała go mając 13 lat w sklepie prowadzonym przez jej wuja. “Babcia wszystkich francuzów” do setnego roku życia jeździła na rowerze. Paliła tytoń od 21 do 117 roku życia. W 2018 roku grupa rosyjskich badaczy podważyła długowieczność francuski stwierdzając, że od lat 30-tych ubiegłego wieku podawała się za nią jej córka Yvonne urodzona w 1898 roku. Jeszcze za swojego życia podczas rozmów Jeanne odpowiadała jednak na pytania na które córka nie mogła znać odpowiedzi.

 


Jednym z najsłynniejszych francuskich napojów jest wino musujące – szampan. Oryginalny szampan produkowany jest wyłącznie w południowo-wschodniej Francji w Szampanii. Wino produkowane jest bez nasycania trudnku dwutlenkiem węgla. Szampan produkowany jest ze szczepów winogron pinot noir, pinot meunier i chardonnay.

 


Linia Maginota to zespół francuskich umocnień na granicy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią i Włochami wzniesionych w latach 1929-1934. Francuzi spodziewali się uderzenia ze strony niemieckiego agresora i w 1939 roku rozpoczęli umacnianie fortyfikacji, niestety z planu umocnienia wycofano fortyfikacje na granicy z Belgią i Szwajcarią. Niemcy ominęły najsilniej strzeżone odcinki i wkroczyły do Francji w 1940 przez granicę z Belgią.

 


W 2013 roku we Francji wprowadzono prawo pozwalające na zawieranie małżeństw przez homoseksualistów. W 2017 roku we Francji odbył się homoseksualny ślub Etienne Cardilesa z Xavierem Jugelem. Jeden z mężczyzn nie był w stanie pojawić się na ceremonii ponieważ… nie żył. Jugele był policjantem zastrzelonym przez islamskiego terrorystę Karima Cheurfiego, obywatela Francji rzecz jasna. Francuskie prawo dopuszcza ślub ze zmarłym w wyjątkowych przypadkach.

 


Lazurowe Wybrzeże we Francji jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych miejsc na świecie. Największym miastem Lazurowego Wybrzeża jest Nicea. Jedno z miast – Monako – jest osobnym państwem.

 


Francuskie prawo pozwala na ślub w wyjątkowych przypadkach jeśli pozostały przy życiu partner udowodni, że zmarły chciał ślubu i skieruje specjalną prośbę do prezydenta Francji. Dopiero prezydent może wydać zgodę na tego typu ceremonię.

 


 


Jesienią 2018 roku we Francji uformował się nieformalny ruch społeczny przeciwników lewicujących rządów we Francji. Bezpośrednią przyczyną wybuchu antyrządowych demonstracji w całym kraju było kolejne podniesienie opłat za benzynę. Władze zaplanowały podwyżkę cen diesla w kraju w którym 60% samochodów to auta na ropę. To przelało czarę goryczy.

 

 


Jeśli pragniecie nie przemęczać się zbytnio w pracy to wyemigrujcie do Francji. W 2000 roku przyjęto tam prawo w myśl którego każda godzina po przepracowaniu 35 godzin w ciągu tygodnia to nadgodziny. Roszczeniowa filozofia jak widać w XXI wieku wciąż jest w modzie.

 


Francja jest jednym z krajów do dziś posiadających wiele terytoriów zamorskich. Poza Europą terytoria zależne od Francji znajdują się w 13 miejscach. Dzięki temu na terenie Francji jest aż 12 różnych stref czasowych. Oczywiście na terenie Francji w Europie jest jedna. Kilkadziesiąt krajów świętujących swoją niepodległość świętuje niepodległość właśnie od Francji.

 


 


Jeśli już mówimy o strefach czasowych to warto wspomnieć jeszcze jeden ciekawy fakt. Francja do II wojny światowej znajdowała się w tej samej strefie czasowej co Londyn. Zmiany, jak się później okazało na lepsze, dokonano w czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. To wtedy wprowadzono tu taki sam czas jak w Berlinie.

 


Francuski samochód Bugatti Type 57 SC Atlantic jest jednym z najrzadszych samochodów świata. Powstały cztery egzemplarze luksusowego przedwojennego samochodu. Z modelem związana jest tajemnica nie rozwiązana od czasów II wojny światowej. Do dziś przetrwały trzy egzemplarze ultrarzadkiego pojazdu, jeden zaginął w czasie II wojny gdy chciano uratować go przed Niemcami. Jeśli kiedykolwiek uda się odnaleźć zaginiony egzemplarz będzie wart około 100 milionów dolarów.

 


Francja jest jednym z największych eksporterów dóbr lusksuowych. To we Francji powstały takie marki jak wspomniane już Bugatti, Louis Vuitton, Dior, Chanel, hermes, Yves Saint-Laurent, Lancome, Givenchy, Lanvin, Louboutin, Hermes czy Cartier.

 
Polecamy również: