TOP 33 Ciekawostki o Wilnie – informacje, tajemnice, z czego słynie Wilno

Wielu Polaków odwiedzających Wilno nie zdaje sobie sprawy jak ważnym i interesującym miastem było Wilno. Jeśli wybieracie się na Litwę do Wilna to zapraszamy do przeczytania ciekawostek historycznych o Wilnie. Oto ciekawostki o Litwie, ciekawe fakty o Wilnie i nietypowe informacje o litewskiej stolicy.

 


Wilno jest obecnie stolicą bratniej Litwy. Według danych z 2020 roku w Winie mieszka 580 020 osób. W 2011 roku Polacy stanowili 16,5% mieszkańców miasta.

 


11 marca 1990 roku w Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej podpisano Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego. Pierwszym państwem 11 lutego 1991 roku uznającym niepodległość Litwy była Islandia.

 


Mimo bycia pierwszą sowiecką republiką, która ogłosiła niepodległość komunistyczne zapędy w Wilnie i na Litwie wciąż są żywe. Na Litwie alkohol można sprzedawać w sklepach jedynie od 8 do 22:00. W niedzielę alkohol można kupić jedynie od 10 do 15. W Wilnie alkohol mogą kupić jedynie osoby, które ukończyły 20 lat.

 


W 1387 roku Wilno zostało lokowane na prawie magdeburskim przez polskiego króla Władysława Jagiełłę.

 


Powierzchnia Wilna to 401 km². To zdecydowanie więcej od Lwowa (182 km²) i nawet Krakowa (327 km²).

 


Wilno nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych. W 2018 roku przyjechało tu zaledwie 1,2 mln turystów.

 


W późnobarokowym kościele św. Ducha na Starym Mieście do dziś odprawiane są msze wyłącznie w języku polskim. Godziny mszy to 7:00; 7:30, 15:00; 18:00 w tygodniu oraz 8:00; 9:00; 10:30; 12.00; 13.00; 18:00 w niedzielę.

  
Cmentarz na Rossie w Wilnie jest jednym z najważniejszych polskich cmentarzy. Nekropolia działała na jego terenie już w 1436 roku. Nekropolię przekształcono w cmentarz miejski w 1801 roku.

 


Wilno jest największym powierzchniowo miastem w tak zwanych krajach bałtyckich. W skład krajów bałtyckich zalicza się Estonię, Łotwę i Litwę. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców Wilno ustępuje łotewskiej Rydze.

 


Na Cmentarzu Na Rossie znajduje się słynne mauzoleum Matka i Serce Syna z 1936 roku. W mauzoleum pochowana jest Maria Piłsudska oraz serce sanacyjnego dyktatora Józefa Piłsudskiego. Płyta nagrobna została wykonana z granitu sprowadzonego z nieistniejącej już wsi Bronisławka w województwie Wołyńskim.

 


Położone pod Wilnem Ponary, przed wojną osiedle wypoczynkowe pracowników Polskich Kolei Państwowych, były w czasie II wojny światowej miejscem masowych egzekucji przeprowadzanych przez okupantów niemieckich i litewskich kolaborantów. W Ponarach zamordowano około 80 tysięcy osób.

 


 
Tak przed wojną wyglądała jedna z najważniejszych ulic w Wilnie – ul. Adama Mickiewicza. W czasach sowieckich ulica nazywana była prospektem Stalina i Lenina, obecnie nosi nazwę Prospekt Giedymina.

 


Architektami Cmentarza Na Rossie byli Józef Poussier i Wojciech Jastrzębowski.

 


W Wilnie i na Litwie, podobnie jak na Ukraine, panuje inny czas niż w Polsce. Jadąc do Wilna zegarek przesuwamy o godzinę do przodu.

 


Wśród wybitnych Polaków pochowanych Na Rossie wymienić można Marię Piłsudską, Adama Piłsudskiego, Joachima Lelewela, Adama Adamowicza czy Euzebiusza Tomasza Słowackiego.

 


W 1579 roku król Polski Stefan Batory ufundował w Wilnie Akademię i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego, przed wojną Uniwersytet Stefana Batorego, dziś działający pod nazwą Uniwersytet Wileński.

 


W wileńskiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława (w skrócie zwanej katedrą wileńską) znajdują się groby wielu polskich władców i wybitnych przedstawicieli narodu polskiego. W katedrze spoczywa serce króla Władysława IV Wazy, Barbara Radziwiłłówna, Elżbieta Habsburanka oraz król Aleksander Jagiellończyk.

 


20 lutego 1922 Sejm Litwy Środkowej uchwałą włączył Litwę Środkową do Polski. Wilno stało się stolicą województwa wileńskiego zamieszkałego w 59,7% przez Polaków.

 


19 września 1939 do Wilna wkroczyły oddziały sowieckie. Okres od 26 października 1939 do 3 sierpnia 1940 roku nazywany jest litewską okupacją Wileńszczyzny. W mieście represjonowano wówczas Polaków.

  
Wileńskie socrealistyczne osiedle Fabianiszki zagrało Prypeć w miniserialu HBO pod tytułem Czarnobyl. By przywrócić miejsce do czasów komuny wystarczyło właściwie tylko usunąć anteny satelitarne i usunąć z parkingów nowsze auta. W miniserialu zagrała również zbudowana przez sowietów w 1984 roku Ignalińska Elektrownia Jądrowa. Obiekt wyłączono z użytku 31 grudnia 2009 roku.
 


W wyborach prezydenckich w 2019 roku kandydat reprezentujący Akcję Wyborczą Polaków na Litwie zdobył 4% głosów, zajmując tym samym 6 miejsce spośród 9 kandydatów.

 


17 września 2019 roku otwarto wileński oddział Telewizji Polskiej.

 


W lutym 2018 roku Rada Miasta Wilna nadała jednej z ulic litewskiej stolicy nazwę ul. Lecha Kaczyńskiego.

 


Najstarszym kościołem na Starym Mieście w Wilnie jest kościół św. Mikołaja. Rzymskokatolicka świątynia została wzniesiona około 1440 roku. Elewacja kościoła zdobiona jest pseudogotyckimi zdobieniami odtworzonymi w ubiegłym wieku.

 


Według danych podanych w spisie powszechnym z 9 grudnia 1931 roku w Wilnie mieszkało 0,8% Litwinów, chociaż wiarygodność przedwojennego spisu bywa podważana.

 


 
W Wilnie zwiedzić można Muzeum Adama Mickiewicza działające w domu w którym mieszkał słynny polski wieszcz.

 


W okolicy kościoła Bernardynów przy dawnej ul. św. Anny w 18 kwietnia 1984 odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie.

 


Od 27 maja 1933 do 1936 roku w Wilnie mieszkała słynna siostra Faustyna Kowalska. W Wilnie według wskazówek Faustyny malarz Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Wilnie zobaczyć można dom i pokój w którym przebywała św. Faustyna Kowalska.

 


Jedną z najsłynniejszych imprez w Wilnie jest jarmark tradycyjnie organizowany 4 marca. Jarmark Kaziukowy organizowany jest na cześć polskiego królewicza św. Kazimierza, syna Kazimierza IV Jagiellończyka. Na straganach kupić można słynne piernikowe serca, palmy wielkanocne oraz oczywiście obwarzanki smorgońskiego.

 


Pierwszą audycję radiową w Wilnie nadano 4 marca 1927 roku. Niedługo później w Wilnie otwarto oddział Polskiego Radia, który rozpoczął pracę 15 stycznia 1928 roku. To zdecydowanie wcześniej nawet od Lwowa w którym oddział Polskiego Radia zaczęła działać 15 stycznia 1930 roku. W latach 1936-37 jednym z pracowników Polskiego Radia Wilno był Czesław Miłosz. Radiostacja działała do 16 września 1939 roku.

 


Zabytkowe Stare Miasto w Wilnie zostało w 1994 roku wpisaną na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 


Jedną z największych atrakcji Wilna jest słynna Ostra Brama. Gotycka brama na Starym Mieście została zbudowana w latach 1503-14. Za bramą znajduje się słynna kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

 


W Wilnie przyszli na świat m.in. Jan Piłsudski, Emilia Plater, książę Antoni Henryk Radziwiłł, żona Zygmunta II Augusta królowa Barbara Radziwiłówna, Kazimierz Leon Sapieha.

Polecamy również: