Czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Czy trzeba iść?

Pierwsza komunia to ważne wydarzenie w życiu katolików, w czasie którego dokonuje się pierwszego przyjęcia eucharystii. Wiele osób zastanawia się czy pierwsza komunia jest obowiązkowa. Czy trzeba iść do komunii?

Przede wszystkim warto podkreślić, że pierwsza komunia nie jest obowiązkowa w sensie prawnym. Polska nie jest krajem wyznaniowym więc udział w obrzędach żadnej z religii nie jest obowiązkiem.

Nie ma żadnych sankcji czy konsekwencji dla osoby, która nie przystąpi do pierwszej komunii. Osoby, które nie chcą żyć według zasad Kościoła katolickiego lub dowolnego innego Kościoła nie muszą iść do komunii. Czy katolicy muszą?

Osoby w pełni świadomie swojej przynależności do Kościoła katolickiego muszą do pierwszej komunii i następnie wybierać się do komunii przynajmniej raz w roku.

Nakaz brania udziału w komunii świętej reguluje kodeks kanoniczy. Według drugiego paragrafu artykułu 842:

Sakramenty chrztu, bierzmowania i Najświętszej Eucharystii tak łączą się ze sobą, że są wymagane do pełnego wtajemniczenia chrześcijańskiego

W Kodeksie Prawa Kanoniczego udział w komunii reguluje także artykuł 920 paragraf 1, który brzmi:

Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku

Podsumowanie: czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Dla osób, które nie żyją według nakazów religii katolickiej nie jest. Osoby, które należą do Kościoła katolickiego muszą przystąpić do pierwszej komunii, a następnie przyjmować komunię przynajmniej raz do roku.

Warto przeczytać również: