Gdzie Wigilia jest dniem wolnym od pracy? Gdzie wolne w Wigilię?

W Polsce 24 grudnia czyli dzień świętowanej przez członków Kościoła rzymskokatolickiego Wigilii jest dniem, który jest czymś między świętem, a dnie powszednim. Wiele osób zastanawia się czy są miejsca w których Wigilia jest dniem wolnym od pracy. W których krajach Europy jest wolne w Wigilie? Czy są kraje w których Wigilia to dzień wolny od pracy? Sprawdźmy to!

 

Niewiele jest krajów Europy w których 24 grudnia jest dniem całkowicie wolnym od pracy. Owszem wśród gorliwych wyznawców katolicyzmu jest to dzień wyjątkowy i w wielu krajach istnieją tego dnia pewne ograniczenia na przykład w handlu ale Wigilia Bożego Narodzenia w żadnym wypadku nie jest świętem. Jedynie w kilku krajach Europy Wigilia to dzień wolny od pracy. Gdzie tak jest?
 
Wigilia jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Finlandii, 24 grudnia to także święto w Bułgarii, Islandii, Czechach, w takich potęgach jak Litwa, Łotwa i Estonia, a także na Słowacji, w Danii, Liechtensteinie, w San Marino oraz na Cyprze.
 

Jeszcze jednym dniem w którym Wigilia ma status nieco bardziej “świąteczny” od na przykład Polski jest Austria gdzie 24 grudnia to tak zwane “święto bankowe” oraz Czarnogóra w której 24 grudnia świętuje społeczność rzymskokatolicka. Wartym uwagi jest fakt tego, że 24 grudnia nie jest ustawowo wolny od pracy w państwie Watykan.

 
Polecamy również: