Parkowanie w Pradze. Cenniki i porady. Gdzie i jak parkować?

Praga od lat jest miejscem niezwykle chętnie odwiedzanym przez turystów z Polski. Do Pragi da się dolecieć z Polski ale wiele osób decyduje się na podróż samochodem. Dla kierowców jadących do Pragi ważnym tematem jest parkowanie w Pradze. Gdzie i jak parkować w Pradze? Czy da się parkować za darmo? Czy parkowanie jest płatne w weekend? Jakie są ceny w strefie? Kiedy jest za darmo? Oto szczegółowy poradnik.

Parkowanie w Pradze wstęp

Kiedy parkowanie jest płatne?
Parkowanie w strefach płatnego parkowania w Pradze to prawdziwy koszmar. Miejsc jest dużo, nie są zwężane czy ograniczane słupkami ale zwykle są zajęte. Parkowanie w Pradze jest trudne i bardzo drogie i już na wstępie polecamy po prostu zostawić auto na parkingu P&R oznaczonych symbolem P+R, parkingu hotelu lub parkingu prywatnym.

 
Poruszanie się autem po Pradze jest łatwe. Samochodem można przejechać przez wiele zabytkowych obszarów w samym centrum miasta. Ruch jest płynny, kierowcy nie jeżdżą agresywnie. Jeździ się łatwo ale za to prawdziwym horrorem dla mieszkańców i turystów jest parkowanie w Pradze.

Strefa płatnego parkowania w czeskiej stolicy jest ogromna, niektóre miejsca są płatne nawet w weekend i nawet całą dobę.

Kiedy parkowanie jest płatne?
Niektóre miejsca parkingowe w Pradze mogą być płatne nawet przez 24 godziny w ciągu doby. Niektóre są płatne w dni robocze, a niektóre również w weekendy, święta, a nawet Boże Narodzenie.

 

Strefa płatnego parkowania podzielona jest na trzy podstrefy: niebieską (dla mieszkańców), fioletową (dla mieszkańców i przyjezdnych) oraz pomarańczową (dla przyjezdnych). Nie ma konkretnych zasad dotyczących tego kiedy działa dana strefa. Są miejsca parkingowe płatne przez kilkanaście godzin w ciągu doby, są takie płatne przez cały dzień, a nawet cały tydzień tak jak to na zdjęciu.

Szukając miejsca parkingowego w Pradze trzeba uważnie patrzeć na znaki oraz na linie narysowane na drodze. Niebieskim kolorem oznaczone są miejsca parkingowe dla mieszkańców danej dzielnicy na których przyjezdni i mieszkańcy innych dzielnic mogą zaparkować tylko na godzinę.

Parkingi na których parkowanie jest możliwe na nieco dłuższy okres jest oznaczone liniami koloru białego. Strefa płatnego parkowania podzielona jest na obszary różniące się zasadami i ceną za parking.

Mapa stref płatnego parkowania w Pradze

Fot. parking.praha.eu/en/map/

Parkowanie w Pradze jeśli przyjechaliśmy do czeskiej stolicy po raz pierwszy może być skomplikowane, a w strefach ciężko się połapać, wyjaśnimy je oczywiście w tym artykule ale na początek porada. Na stronie internetowej parking.praha.eu znajduje się mapa stref płatnego parkowania w Pradze.

Ile kosztuje parking w hotelu w Pradze?
Hotelowe parkingi w Pradze są tanie. W najtańszych koszt to tylko 40 zł za dzień. W lepszych zwykle zaledwie około 80-100 złotych za dzień. To ponad połowę mniej niż parking na zwykłym miejscu postojowym na ulicy gdzie koszt za 24 godziny to nawet 250 złotych.

 

Interaktywna mapa jest czytelna i pokazuje miejsca w strefie niebieskiej, fioletowej, pomarańczowej, miejsca z zakazem postoju, miejsca dla niepełnosprawnych, miejsca obszaru wyłączonego z ruchu oraz lokalizację parkomatów w Pradze.

Klikając na dany obszar otrzymujemy informacje o liczbie wyznaczonych miejsc na danym parkingu, cenie parkingu za godzinę, a także o godzinach obowiązywania płatnego postoju.

Ile kosztuje parking P+R w Pradze?
Parkingi P+R w Pradze znajdują się zwykle bardzo daleko od centrum są za to bardzo tanie. Na niektórych parkowanie na pierwsze 12 lub 24h jest darmowe lub kosztuje zaledwie 50 lub 100 CZK (od 9 do 17 zł za dzień). Każda następna godzina po osiągnięciu 24h to zwykle koszt 10 lub 20 CZK.

 

Na mapie znajduje się też od razu link do płatności. Nie musimy znać adresu w którym się znajdujemy ponieważ strona może namierzyć lokalizację naszego telefonu.

Niebieska strefa parkowania

Płatność za parking w niebieskiej strefie
Uwaga: w pobliżu niebieskich miejsc parkingowych nie ma parkomatów. Za parkowanie w tej strefie przyjezdni mogą płacić tylko w sposób elektroniczny. Parkowanie w tej strefie kosztuje aż 80 CZK za godzinę czyli prawie 14 złotych.

 

Wybierając się do centrum Pragi, chociaż poza centrum również, najczęściej trafimy na obszar niebieskiej strefy parkowania dla mieszkańców.

Z punktu widzenia turysty najgorsza ze wszystkich stref w Pradze. W niebieskiej strefach, oznaczonych zarówno na znakach jak i za pomocą niebieskich linii wyznaczających miejsca parkingowe, bezpłatny parking obowiązuje tylko dla mieszkańców danego obszaru ze stosownym zezwoleniem, a także do końca 2024 roku dla czeskich samochodów elektrycznych ze stosownym zezwoleniem.

W niebieskich obszarach strefy płatnego parkowania w Pradze możemy zaparkować na godzinę w centrum lub na trzy godziny poza centrum.

Parkomaty w Pradze
Parkomaty w Pradze to urządzenia tego samego typu jak te znajdujące w wielu miejscach w Warszawie czy Krakowie. Dostępne jest w nich menu po polsku. Uwaga: maszyny lagują w czasie wyboru czasu parkingu. Polecamy klikać + bardzo powoli. Czasem do urządzenia kartę trzeba przyłożyć dwukrotnie.

 

Fioletowa strefa parkowania

Najpowszechniejsza strefa w czeskiej stolicy. Cena godziny parkowania w fioletowej strefie w Pradze to 60 CZK za godzinę w centrum. Dalej od centrum ceny to 40 lub 20 CZK za godzinę w zależności od odległości od centrum.

Nielimitowany postój w tej strefie to postój dla mieszkańców. Płatny postój dla przyjezdnych w strefie fioletowej możliwy jest na maksymalnie 24 godziny chociaż czasem tylko 12 godzin. Parkingi te oznaczone są białymi przerywanymi liniami, a miejsca oddzielone białymi pasami ciągłymi.

Zdarzają się w tej strefie miejsca płatne przez 24 czy 22 godziny ale w większości przypadków postój płatny jest w godzinach od 8 do 20 lub też od 8 do 0:00. O godzinach obowiązywania strefy informują znaki przed danym parkingiem. W tej strefie łatwo zlokalizujemy automaty w których płaci się za parking.

Fioletowa strefa to strefa najczęściej spotykana. Poza nią istnieje też strefa pomarańczowa

Kradzieże z aut w Pradze
W Pradze, niezależnie od tego gdzie parkujemy nie zostawiamy cennych przedmiotów w samochodzie. Kradzieże cennych przedmiotów widocznych z zewnątrz są tu częste.

 

Pomarańczowa strefa parkowania

W Pradze znajdziemy też miejsca w pomarańczowej strefie płatnego parkowania. Na miejscach pomarańczowych nie działają identyfikatory dla mieszkańców umożliwiające darmowe i nieograniczone parkowanie.

Miejsca pomarańczowe znajdują się najczęściej przy urzędach czy szpitalach. Parking w pomarańczowej strefie w Pradze kosztuje 40 CZK. Maksymalny czas parkowania w strefie pomarańczowej, podobnie jak i w innych strefach, podany jest na znaku. Najczęściej to tylko 2h.

Czy parkowanie w Pradze w weekend jest za darmo?

Ograniczony czas postoju
Uwaga: nawet jeśli jest weekend i dane miejsce jest bezpłatne to wciąż obowiązuje podział na miejsca niebieskie, fioletowe i pomarańczowe. Oznacza to, że zasada pozostawiania auta na określony okres wciąż obowiązuje i nie możemy stanąć na miejscu niebieskim na cały weekend.

 

W centrum odpowiedź najczęściej brzmi: nie. Nie wszystkie miejsca parkingowe w strefie płatnego parkowania w Pradze są bezpłatne w weekendy. Te najkorzystniej położone są płatne przez cały tydzień często nawet 24 godziny na dobę.

Miejsca w strefie płatnego parkowania, które pozwalają na darmowy parking w Pradze w weekend są oznaczone podpisem PO-PA umieszczonym na znaku. Tylko na tych miejscach, oraz na miejscach parkingowych poza strefą, parkowanie w weekend jest za darmo. Miejsca płatne przez cały tydzień to napis PO-NE.

Gdzie parkować za darmo w Pradze?

Darmowy parking dla motocykli
Czy parkowanie dla motocykli w Pradze jest płatne? Nie. Za darmo w Pradze parkują skutery, motocykle i motorowery. Nie wymaga to wcześniejszej rejestracji czy posiadania identyfikatora.

 

Darmowe parkowanie w centrum Pragi jest praktycznie niemożliwe, nieco dalej od centrum zdarzają się miejsca, które nie są płatne w weekendy i święta. Za darmo w Pradze zaparkujemy daleko od centrum poza obszarem strefy płatnego parkowania albo w poza godzinami płatnego parkowania. Zdarzają się lokalni mieszkańcy stojący poza wyznaczonymi miejscami, którzy nie płacą za parkowanie. Nie polecamy takiego rozwiązania.

Straż miejska zwraca uwagę na rejestracje samochodów. O ile dla Czechów może być wyrozumiała o tyle samochody z polską rejestracją są łatwym celem. Auto stojące na zakazie lub nie mające opłaconego postoju dostanie blokadę lub będzie odholowane. Darmowy parking w centrum Pragi w weekend to też rzadkość.

Jeśli chcemy zaparkować w Pradze za darmo musimy odjechać od centrum z zaparkować poza strefą płatnego parkowania. Tam również warto uważać. Długo pozostawione auto na obcych rejestracjach będzie rzucało się w oczy i może zostać okradzione lub skradzione.

Jak płacić za parkowanie w Pradze?

parking w pradze

Jak kupić bilet parkingowy w Pradze? Parkowanie w Pradze możemy opłacić standardowo w parkomatach ale przy niebieskich strefach parkomatów nie ma. Płatności można dokonywać za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym lub za pomocą strony internetowej.

Jaka aplikacja do parkowania w Pradze? Aplikacja do płacenia za parking w Pradze to Mapy.cz. Płatności w całych Czechach są za pośrednictwem strony internetowej http://mpla.cz.

Na stronie należy wprowadzić identyfikator miejsca parkingowego znajdujący się na znaku lub wybrać miasto, dzielnicę oraz ulicę z listy, a następnie wprowadzić numer rejestracyjny i czas postoju. Następnie podajemy maila na który przychodzi potwierdzenie opłacenia parkingu.

Płatność mobilna możliwa jest za pomocą karty, Apple Pay, Google Pay czy Onetime. Za parking w Pradze można zapłacić również odczytując z parkomatu kod QR za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Parkowanie w Pradze podsumowanie


Poruszanie się samochodem po Pradze jest łatwe. Kierowcy nie jeżdżą agresywnie, drogi nie są dziurawe, oznakowanie jest czytelne. Do wielu miejsc można bez trudu dojechać ale zaparkować jest trudno.

Parkowanie w Pradze w centrum jest drogie lub bardzo drogie. Cennik strefy w Pradze to 80 CZK na miejscach niebieskich i 60 CZK za godzinę na miejscach w strefie fioletowej. Często parking płatny jest przez 22 lub 24 godziny, a więc jest drogi.

Gdzie najlepiej zaparkować samochód w Pradze? W Pradze najlepiej parkować na hotelowym parkingu. Parkingi w hotelach, w porównaniu do cen parkowania na ulicy, są bardzo korzystne. Parkowanie na P+R wiąże się z koniecznością powrotu do centrum komunikacją miejską, są za to bardzo tanie. Jeśli przyjeżdżamy na weekend do Pragi to nie ma co tracić czasu na szukanie parkingów daleko od miejsca noclegowego.

W Pradze sprawnie działa metro, a najbardziej interesujący turystycznie obszar centrum wcale nie jest przesadnie duży, więc jadąc do Pragi na weekend samochód raczej nie będzie nam potrzebny.

 
Polecamy również: