Praga – jak dojechać z lotniska do centrum? 4 sposoby

Lądując na lotnisku w Pradze od razu stajemy przed problemem dojazdu do centrum Pragi. Jak dostać się z portu lotniczego im. Vaclava Havla w Pradze do centrum miasta? Jak dojechać komunikacją miejską? Ile kosztuje dojazd do centrum Pragi? Dzisiaj sprawdzamy kilka prostych i tanich sposobów dojazdu z lotniska do stolicy Czech.

 


Taksówka, Uber, Bolt, Liftago

Dojazd z lotniska do centrum każdego miasta za pomocą taksówek oraz jeśli tylko w danym mieście jest Uber lub Bolt. W Pradze jest Uber, działa też Bolt i są oczywiście taksówki. W Czechach dodatkowo działa lokalna aplikacja Liftago będąca czymś w rodzaju czeskiego Ubera. Przejazd tego typu transportem to najprostszy, najbardziej oczywisty i bez wątpienia najbardziej wygodny sposób dojazdu do centrum dla osób, które szanują swój czas i nie chcą gonić z bagażami po przystankach. Cenniki taxi w Pradze to około 21 CZK za kilometr (28 za jazdę z i na lotnisko) i 60 CZK za “trzaśnięcie drzwiami”. Od lotniska do centrum do Galerii Narodowej jest około 16 km. Przejazd taksówką to koszt około 550-650 CZK. Taksówkarze doliczają do ceny koszt wjazdu na lotnisko.

 

W Pradze warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy. Jeśli taksówkarz chce Was oszukać bez obaw dzwońcie po policję.

 


Komunikacja publiczna

 
Jest kilka możliwości dostania się komunikacją miejską do centrum Pragi. Port lotniczy im. Vaclava Havla oddalony jest spory kawałek od centrum miasta więc nie jest to podróż ani krótko trwająca, ani przyjemna, jest za to tania. Z lotniska w Pradze możemy wybrać przejazd autobusem linii 100 do stacji metra Zličín, a następnie wsiąść w żółtą linię metra B i dojechać do samego centrum Pragi.

 
Drugi sposób dojazdu komunikacją miejską do autobus linii 119 dojeżdżający do stacji metra Nádraží Veleslavín na zielonej linii A. Stamtąd dalej jedziemy już do centrum miasta. Ostatni sposób to dojazd autobusem linii 191, którą dojedziemy prawie do centrum – do stacji metra Anděl na żółtej linii B.

 


 


Airport Express

Wyjściem pomiędzy używaniem komunikacji miejskiej, a taksówką lub Uberem jest wybranie kursującego zwykle co 30 minut autobusu obsługiwanego przez Airport Express w Pradze. Autobusy Airport Express utrzymują połączenie między głównym dworcem kolejowym (stacją metra Hlavní nádraží) a lotniskiem w Pradze i w drugą stronę. Bilet można kupić u kierowcy, wcześniej przez internet albo w hali odlotów. W jedną stronę przejazd kosztuje 60 CZK. To praktycznie tyle samo co łączone wykorzystanie autobusu komunikacji miejskiej i metra, więc jest to dość rozsądne rozwiązanie cenowe.

 


Airport shuttle

W Pradze jeżdżą prywatne autobusy dowożące na lotnisko. Przeglądając na przykład ofertę jedne z linii kursującej między terminalami lotniska Vaclava Havla a przystankiem w okolicy stacji metra Mustek czytamy, że przejazd w jedną stronę to koszt 140 koron. To całkiem niezła i rozsądna opcja dojazdu do centrum.

 
Oczywiście w mieście tak popularnym turystycznie jak Praga powstało wiele firm zajmującym się zawożeniem i zgarnianiem z lotniska. Firmy oferują zarówno prywatne zgarnięcie z lotniska w cenie powyżej 600 CZK, jak i przejazd busem kursującym między centrum. Koszt busa to w granicach 300 CZK od osoby, więc jadąc samemu jeszcze jakoś się to opłaca, ale jadąc grupą osób lepiej złożyć się w kilka osób na taksówkę lub Ubera.

 


 

Polecamy również: