Szlak Orlich Gniazd cena wszystkich zamków. Czy warto?

Szlak Orlich Gniazd jest jedną z większych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciąg zamków zbudowanych z polecenia Kazimierza Wielkiego lata świetności ma za sobą bo większość z nich to tylko malowniczo położone ruiny. Ile kosztuje zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd jeśli chcemy zobaczyć wszystkie zamki i ruiny? Ile kosztuje z dodatkowymi prywatnymi zamkami? Jaka jest cena zwiedzania wszystkiego bez dziecka?

 

Warto pamiętać, że turystyczny Szlak Orlich Gniazd nie obejmuje wszystkich warowni włączonych w skład średniowiecznego systemu Orlich Gniazd. Na Orle Gniazda składało się 12 zamków królewskich oraz 18 zamków prywatnych, a także strażnice. Część z nich już nie istnieje. W tym tekście sprawdzamy cenniki zamków z artykułu Szlak Orlich Gniazd w serwisie Wikipedia.

 


Ile kosztuje zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd?


 
Na początek sprawdzimy ile kosztuje zwiedzanie zamków i dodatkowe wydatki biorąc pod uwagę “oficjalną” trasę szlaku bez dodatkowych zamków. Oficjalnie pierwszym zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd jest odbudowany Zamek Korzkiew. Zwiedzanie zamku kosztuje 10 złotych.
 

 
Kolejne są ruiny zamku kazimierzowskiego w Ojcowie. Bilet 6 złotych, ale do ceny trzeba doliczyć horrendalnie drogi parking pod zamkiem – 20 złotych za samochód. Na dziko nie parkujcie bo ryzyko mandatu jest tu duże.
 

 
Kolejny jest jeden z najlepiej zachowanych zamków – Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej będący oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Bilet wstępu na cały zamek wraz z ogrodem i dziedzińcem to 24 zł. Do ceny doliczamy dychę za parking pod zamkiem albo robimy sobie spacer o długości 7 kilometrów z parkingu pod zamkiem w Ojcowie. Na szczęście we wtorki zwiedzanie za darmo.
 

 
Kolejnymi ruinami są ruiny zamku Rabsztyn koło Olkusza. W 2020 roku ruiny można obejrzeć z zewnątrz za darmo i zaparkować też za darmo ale w chwili gdy skończy się remont pewnie to się zmieni. Tu przeczytacie więcej o Zamku Rabsztyn.
 

 
Kolejne są ruiny zamku w Bydlinie. To najuczciwsze miejsce biorąc pod uwagę stosunek ceny (0 złotych) do jakości (sterta kamieni). Ruiny w Bydlinie zobaczymy za darmo i zaparkujemy też za darmo. Tu więcej o Zamku w Bydlinie.
 

 
Następne miejsce na szlaku to ruiny Zamku Pilcza w Smoleniu. Parking za darmo, zwiedzanie ruin kosztuje 10 zł. Jeśli chcecie zobaczyć dodatkowo zbrojownie to też musicie za nią zapłacić, jest darmowy fragment i można sobie pooglądać z zewnątrz, chociaż wejście na wieżę widokową zapewnia naprawdę ładny widok na okolice.

 

 

Do tej pory wydaliśmy 80 zł licząc bilety wstępu dla jednej osoby dorosłej i parkowanie samochodu. Kolejne ruiny to Zamek w Pilicy w obecnej formie nie mający nic wspólnego z “orlimi gniazdami” Kazimierza Wielkiego. To kompleks we włoskim renesansowym stylu palazzo in fortezza. W naszej opinii jedno z najpiękniejszych miejsc na “szlaku”. Zwiedzanie za darmo i parking też za darmo. Tu dowiecie się więcej o Pałacu w Pilicy.
 

 
Następnie znajdują się najsłynniejsze i najbardziej skomercjalizowane ruiny czyli ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Wstęp 17 złotych, a razem ze z znajdującym się obok Grodem na Górze Birów koszt to 21 złotych. Sam gród 7 zł. Obok parkingi koło Zamku Ogrodzieniec w cenie od 5 do 10 zł, chociaż da się zaparkować za darmo. To jedne z najbardziej malowniczo położonych ruin ale samo podejście pod zamek przypomina odpustowe kramy o czym piszemy w jednym z naszych tekstów.
 
Ruiny Zamku Bąkowiec w Skarżycach są kolejnym punktem na trasie wycieczki. Cena uczciwa – za darmo ale obejrzeć można tylko z zewnątrz. W opinii wielu podróżników miejsca ma niewykorzystany potencjał. Kolejnym punktem zwiedzania jest dobrze zachowany Zamek Bobolice, jeden z ciekawszych na Szlaku Orlich Gniazd. Działa tu zarówno hotel jak i restauracja. zwiedzanie też jest możliwe. Wstęp na teren zielony 7 złotych, na zamek 15 zł.
 

 
Kolejne ruiny na Szlaku Orlich Gniazd to ruiny zamku w Mirowie. Obecnie nie da się wejść do środka ale wstęp na teren zielony jest oczywiście płatny. 7 złotych od osoby. Parkowanie na szczęście za free.
 
Ostatnim z zamków na Szlaku Orlich Gniazd są ruiny w Olsztynie pod Częstochową. By zobaczyć kolejne ruiny oczywiście trzeba zapłacić za wstęp na teren “wspólnoty gruntowej” czyli błonia zamku. Koszt 7 złotych. Dodatkowo kusi wieża widokowa ale za nią też trzeba zapłacić 4 złote. Parking w pobliżu oczywiście płatny. Dycha, ale stając dalej niedaleko kościoła da się zaparkować za darmo.

 


Ile kosztuje Szlak Orlich Gniazd? Podsumowanie


 

Koszt zwiedzania wszystkich zarówno płatnych jak i darmowych obiektów bez parkingów to równo 100 złotych licząc wstępy na zamki, ruiny, błonia zamków i wieżę widokową. Jeśli nie jesteśmy sprytni i nie parkujemy na ogólnodostępnych parkingach darmowych to do ceny trzeba doliczyć dodatkowo około 40 złotych. Suma za samochód w którym podróżują dwie osoby dorosłe za zwiedzenie wszystkich głównych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd oraz parkingi to ±240 złotych. Znamy lepsze sposoby na wydanie 240 złotych – za taką kwotę można spróbować ogarnąć tanie bilety lotnicze na zagraniczną wycieczkę chociażby na weekend do Lwowa, a jak się uda to i do Włoch. Czy warto więc zwiedzić wszystkie miejsca? W naszej skromnej opinii nie.

 


Ile kosztuje Szlak Orlich Gniazd? Dodatkowe atrakcje


 
W zależności od klasyfikacji do Szlaku Orlich Gniazd zaliczane są też ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie (10 zł, 5 zł za parking), Zamek Lipowiec w Babicach do którego trzeba nieco podejść. Koszt 8 zł. Zamek obecnie nieczynny. Ruiny Zamku w Siewierzu bardzo uczciwa cena – za darmo i parking też za darmo. Kolejnym zamkiem jest Zamek w Będzinie. W dobrze zachowanym zameczku działa muzeum. Koszt 15 zł za zamek i 5 zł za punkt widokowy. Łączony bilet z Pałacem Mieroszewskich opłaca się bardziej – 25 zł.
 

Niektórzy doliczają do Szlaku Orlich Gniazd również Zamek Królewski na Wawelu ale tu z kosztem zwiedzania wszystkich atrakcji w tym też tych wątpliwych jak Smocza Jama można popłynąć. Do wyboru komnaty królewskie (25 zł), apartamenty królewskie (25 zł), skarbiec (25 zł), ogrody (5 zł), Smocza Jama (7 zł), Baszta Sandomierska (5 zł), krużganki I piętra (5 zł), Wawel Odzyskany (bezpłatnie). Do tego Katedra Wawelska 14 zł. Parking darmowy w okolicy zamku tylko w niedziele.

 
Polecamy również: