Szlak Orlich Gniazd – zamki, atrakcje, wycieczka

Szlak Orlich Gniazd to jedna z popularnych tras turystycznych na południu Polski między Krakowem, a Częstochową. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie szlaku rowerem lub samochodem, a nawet motocyklem. Co warto zobaczyć na Szlaku Orlich Gniazd? Jakie zamki wchodzą w skład szlaku? Jakie jeszcze atrakcje można zobaczyć? Czy serio warto zwiedzać tak zwane Orle Gniazda? Który zamek jest najlepszy? Ile dni na Szlak Orlich Gniazd?

 


Szlak Orlich Gniazd – przebieg i długość

Szlak Orlich Gniazd to turystyczny w Małopolsce i na Śląsku łączący Kraków z Częstochową. To szlak pieszy oznaczony kolorem czerwonym o długości 163,9 kilometra. Szlak Orlich Gniazd nie jest tożsamy ze średniowiecznym systemem Orlich Gniazd czyli zamków na granicy Królestwa Polskiego zbudowanych z polecenia Kazimierza Wielkiego.
 
System Orlich Gniazd składał się w sumie z 12 zamków królewskich, 18 zamków prywatnych i kilku strażnic. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez 12 ruin. Szlak zaczyna się na Krowodrzy Górce w Krakowie i kończy na Starym Rynku w Częstochowie.
 
Szlak Orlich Gniazd można więc traktować umownie. Mało kto pieszo pokonuje trasę z Krakowa do Częstochowy. Większość osób wybiórczo traktuje atrakcje ze szlaku z zwiedza tylko część dojeżdżając samochodem lub motocyklem. Warto podkreślić, że zwiedzanie zamków na Szlaku Orlich Gniazd nie należy do tanich rozrywek. W poprzednim artykule wyszczególniamy ile kosztują wszystkie i podsumowujemy ile należy wydać na zwiedzanie każdego z nich.
 
Ile dni na Szlak Orlich Gniazd? Jeśli zwiedzamy samochodem i potrafimy utrzymać dobre tempo zwiedzania, a także pominiemy niektóre z wątpliwych atrakcji szlaku to zwiedzając od rana do wieczora da się zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. W naszej opinii nie warto poświęcać więcej niż jeden dzień na atrakcje turystyczne szlaku.

 


Jakie zamki są na Szlaku Orlich Gniazd?

 


Zamek Korzkiew


Pierwsza warownia na wzgórzu pojawiła się po 1352 roku. Konstrukcja popadła w ruinę w drugiej połowie XIX wieku Niewielki zamek został odbudowany i służy przede wszystkim jako dom weselny czy mały hotelik.
 


Zamek w Ojcowie

 
Kolejne ruiny to XIV-wieczny Zamek w Ojcowie wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Zamek opuszczony od 1802 roku sukcesywnie popadał w ruinę. Wielokrotnie próbowano go odbudować. Na miejscu niewielka ekspozycja historyczna. Przed zamkiem pomost widokowy.

 


Zamek Pieskowa Skała

 
Jeden z najlepiej zachowanych zamków Szlaku Orlich Gniazd to Zamek Pieskowa Skała. Do dzisiejszych czasów nie zachował się górny zamek położony na niedostępnej skale. Średniowieczny zamek wielokrotnie przebudowywano. Dziś to renesansowa rezydencja z neogotyckimi elementami. Po II wojnie jak to zwykle bywa zamek zagarnięto z prywatnych rąk i niestety nie oddano. Działa tu muzeum. Pierwszy z zamków na szlaku, który naszym zdaniem faktycznie warto zobaczyć.
 


Zamek Rabsztyn

zwiedzanie zamku rabsztyn

 
Zamek Rabsztyn to malowniczo położone ruiny koło Olkusza. Zamek od lat jest odbudowywany, przez lata był tylko kupą kamieni. Obecnie można zobaczyć go tylko z zewnątrz. Więcej o Zamku Rabsztyn.

 


Zamek w Bydlinie

 
Całkowita ruina położona w lesie, miejsce bitwy z czasów I wojny światowej. Parking za darmo, zadbane podejście przez niewieli las iglasty. Jeśli pominiecie ruiny w czasie wycieczki to nie będziecie stratni. Tu więcej o Zamku w Bydlinie.

 


Zamek Pilcza w Smoleniu


 
Zamek Pilcza to średniowieczne ruiny z wysoką wieżą widokową. Zamek położony jest na śląsku w miejscowości Smoleń. Jak wiele z “orlich gniazd” zdewastowany najpierw przez Szwedów, potem Austriaków. Od lat trwa odbudowa. Nic się nie stanie jak go nie zobaczycie, chociaż fanów widoków może on zainteresować.
 


Zamek w Pilicy

 
Zamek w Pilicy to jeden z najciekawszych punktów na trasie. Tak właściwie to kompleks pałacowo-zamkowy w renesansowym stylu palazzo in fortezza z przepięknym popadającym od lat w ruinę pałacem. Na teren kompleksu można wejść i zobaczyć konstrukcję z zewnątrz. Tu więcej o burzliwej historii Pałacu w Pilicy.

 


Zamek Ogrodzieniec

 
Najbardziej komercyjne ruiny na Szlaku Orlich Gniazd. Pięknie położony zamek wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku przez Sulimczyków, jak większość na szlaku, zniszczony przez szwedzki najazd, później odbudowany i strawiony przez pożar. Od lat opuszczony, a po wojnie zagarnięty przez państwo.
 


Zamek Bąkowiec

 
Ruiny w Skarżycach czyli dzielnicy Zawiercia. Zamek zniszczony i pozostający w ruinie już od XVII wieku. Ruiny zadbane i w dość dobrym stanie ale od samych ruin ładniejsza jest okolica pełna skał.

 


Zamek Bobolice


 

 
13 kilometrów od Zamku Bąkowiec znajduje się Zamek Bobolice. Zamek królewski wzniesiony w XIV wieku i wielokrotnie przebudowywany jest dziś zamieniony w hotel. Można go zwiedzać. Działa tu też restauracja. Kolejne miejsce, które faktycznie można zobaczyć.

 


Zamek w Mirowie

 

Około 3 minut jazdy od Zamku Bobolice znajdują się kolejne ruiny na szlaku – Zamek w Mirowie. Zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego pałac wielokrotnie przebudowany zamek zniszczyli Szwedzi. W 1787 zdecydowano się na porzucenie zamku. Od tego czasu popada w ruinę chociaż od pewnego czasu prowadzone są prace zabezpieczające i adaptacja go dla ruchu turystycznego. Ruiny można zobaczyć z zewnątrz. Za pieniądze.

 


Zamek w Olsztynie

 
Ostatnim zamkiem, to znaczy ruinami zamku, na Szlaku Orlich Gniazd są ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Jeden z najstarszych zamków istniał już przed 1306 roku. Mocno zniszczony jeszcze przed potopem szwedzkim. Przez wiele lat ruiny służyły do pozyskiwania budulca. Obecnie ruiny są zadbane na tyle, że można je zobaczyć i za dodatkową opłatą wejść na wieżę widokową.

 
Polecamy również: