Zamek Rabsztyn koło Olkusza. Czy zwiedzanie jest możliwe?

Zamek Rabsztyn koło Olkusza. Czy zwiedzanie jest możliwe?

Położony kilka minut drogi od Olkusza Zamek Rabsztyn jest jednym z ciekawszych zamków na jednodniową wycieczkę koło Krakowa. Od pewnego czasu trwa restauracja zamku. Czy możliwe jest zwiedzanie Zamku Rabsztyn? Jeśli tak to jaki jest cennik i parking przy zamku? Jaka jest historia zamku wchodzącego w skład tak zwanych Orlich Gniazd? Sprawdzamy to!

 


Zamek Rabsztyn – historia

Ruiny Zamku Rabsztyn przed II wojną światową. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-U-5361

Pierwszy zamek na Wzgórzu Rabsztyńskim wznoszącym się na wysokość 447,5 metra nad poziomem morza pochodzą z XIII wieku. Niedługo później w czasie panowania Kazimierza Wielkiego drewniana z początku warownia została zamieniona w zamek murowany. Do właścicieli zamku należał Władysła Opolczyk, Spytko II z Melsztyna, Spytko III z Melsztyna, Andrzej Tęczyńskiego, rodzina Bonerów, rodzina Firlejów.
 
Zamek w Rabsztynie przebudowano w renesansowym stylu XVII wieku. Podobnie jak większość zamków Szlaku Orlich Gniazd pozostaje ruiną. Zniszczono go, podobnie jak Zamek Tenczyn w Rudnie, w czasie najazdu wojsk szwedzkich i nie zdecydowano już o odbudowie.
 
Zamek Rabsztyn
 

Ruiny zamku stały się celem dla pozyskujących materiał budowlany, część ruin została wysadzona. Przez lata konstrukcja popadała w coraz większą ruinę. W 1990 roku zamek wszedł we własność gminy. Od dłuższego czasu prowadzone są powolne prace remontowe. Odbudowano część murów i wieżę gdzie zorganizowany został taras widokowy oraz bramę. O historii pisać więcej nie będziemy bo i tak mało kogo ona interesuje.

 


Zamek Rabsztyn – zwiedzanie

Powoli odbudowywany Zamek Rabsztyn nigdy nie będzie konstrukcją tak okazałą, jak za czasów świetności ale w przeciwieństwie do niektórych ruin Szlaku Orlich Gniazd znajduje się w nieco lepszym stanie. Trwa restauracja zamku i w 2020 roku jest niedostępny do zwiedzania.

 
zwiedzanie zamku rabsztyn
 

Odbudowano niewielką część zamku, przygotowano podświetlenie i ogarnięto podejście pod bramę zamkową od jednej ze stron. Przygotowany jest też parking, obecnie darmowy.

 
Zwiedzanie zamku nie jest możliwe ale ruiny można zobaczyć z zewnątrz. Można zaparkować na dwóch parkingach – jednym po prawej stronie bardziej dzikim, a drugim po lewej stronie mniej dzikim, z łatwiejszym podejściem pod zamek. Cennik parkingu nie istnieje, bo parkuje się za darmo ale to pewnie tylko kwestia czasu i gdy ruiny zostaną otwarte to ktoś będzie kasować i za stanie.

 

 

Ruiny zamku można obejść prawie, że dookoła. Jeśli jesteście amatorami patrzenia na kamienie i zwiedzania Szlaku Orlich Gniazd to warto tu przyjechać. Jeśli nie to nie ma tu właściwie nic ciekawego poza ładnymi widokami na okolice. Jeśli szukacie odpustowych atrakcji to lepiej pojechać do Ogrodzieńca, a jeśli chcecie coś zwiedzić to do Pieskowej Skały.

 
Prace remontowe na zamku wciąż trwają i z czasem będzie tu więcej rzeczy do zobaczenia. Wtedy też pewnie pojawi się cennik biletów na zwiedzanie Zamku Rabsztyn. Okolice ruin można sobie oglądać przez całą dobę. Dojazd z Olkusza drogą 783.

 
Polecamy również: