Ruiny Zamku w Bydlinie – zwiedzanie, godziny otwarcia i parking

Większość zamków na tak zwanym Szlaku Orlich Gniazd to, nawet pomimo prowadzonych rekonstrukcji, po prostu malowniczo położone kupy kamieni. Wygląda tak zarówno zamek Tenczyn w Rudnie, zamek w Rabsztynie czy najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec. Nie inaczej jest w przypadku Zamku w Bydlinie. Jak zwiedzać Zamek Bydlin? Jakie są godziny otwarcia i cennik?

 


Zamek w Bydlinie – historia

Tekstów o historii zamków praktycznie nikt nie czyta więc tylko kilka faktów o historii zamku. Pierwsze wzmianki o wieży obronnej położonej na wzgórzu pochodzą z II połowy XIV wieku. Według podań rozbudową zamku zajął się dopiero syn Niemerza z Gołczy herbu Mądrostka. Niewielki zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk.
 
Na wzgórzu zamkowym wzniesiono również świątynię – początkowo reformatów, a potem katolicką pod wezwaniem Świętego Krzyża. Jak większość zamków z systemu Orlich Gniazd również i ten w Bydlinie został zniszczony w 1655 roku.
 

 

Tak samo jak większość z nich nie wrócił już nigdy do pełnej świetności. Ruiny opuszczono. W 1914 roku okolice Bydlina były miejscem bitwy między oddziałami austrowęgierskimi pod wodzą Mieczysława Rysia-Trojanowskiego i Ottokara Brzozy-Brzeziny z wojskami rosyjskimi.

 


Zamek w Bydlinie – zwiedzanie

Zwiedzanie szlaku Orlich Gniazd w naszej opinii mija się z celem i mimo ładnych widoków lepiej zagospodarowany czas poświęcić na zwiedzanie czegoś bardziej okazałego – Książa czy Łańcuta. Dlaczego? Większość ruin to kupy kamieni wokół których narosły odpustowe stragany czy horrendalnie drogie parkingi. Ruiny w Bydlinie są jednak przeciwieństwem tego faktu.
 


 
Parking pod zamkiem w Bydlinie znajduje się przed cmentarzem parafialnym w Bydlinie. Parkujemy za darmo, a to bardzo uczciwa cena. Zwiedzanie zamku, a właściwie ruin jest bezpłatne, co również jest bardzo dobrą ceną jak za oglądanie gołych kamieni w środku lasu. Po zaparkowaniu przed cmentarzem należy udać się ścieżką do lasu prowadzącą na wzgórze zamkowe. Ścieżka jest w dobrym stanie, widać że ktoś dba o okolicę.
 

 
Same ruiny to tak jak już pisaliśmy – tylko kupa kamieni co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Ze wzgórza ciężko o dobry widok bowiem porośnięte jest lasem. Zwiedzanie wzgórza zajmie dosłownie kilka minut. Zaraz obok zamku warto zwrócić uwagę na ziemne umocnienia z okresu I wojny światowej na mapach zaznaczone jako Pole bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Zalężem 1914. Bitwa rozegrała się 17 listopada 1914 roku.
 
Godziny otwarcia Zamku w Bydlinie to… czynne przez całą dobę. Ruiny znajdują się na pagórku w niewielkim lasku. Nie ma kasy biletowej, nie ma cennika zwiedzania bo jest za darmo.

 
Polecamy również: