Zamek Ogrodzieniec – czy warto? Niekoniecznie. Nasza opinia

Jura Krakowsko-Częstochowska i tak zwany Szlak Orlich gniazd obfituje w wiele zamków. Jednym z najpopularniejszych jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Niestety w ciągu ostatnich lat rosnąca popularność zamku sprawiła, że opinia o wyjeździe tutaj musi zostać zweryfikowana. Czy warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu? Nie jest to miejsce dla każdego.

 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to malowniczo położone ruiny znajdujące się na Śląsku niedaleko za granicą województwa Małopolskiego we wsi Podzamcze. Dzięki dogodnemu położeniu ruiny zamku z systemu Orlich Gniazd od wielu lat ściągają turystów zarówno ze śląska jak i z Krakowa. Zamek Ogrodzieniec położony na najwyższy wzniesieniu wyżyny od lat jest ruiną chociaż sukcesywnie odbudowywaną. Jak wiele budowli został zagarnięty prawowitym właścicielom i znacjonalizowany w latach okołowojennych. Kręcono tu seriale takie jak Janosik czy ostatnio Wiedźmin.

 


Dlaczego naszym zdaniem nie warto zwiedzać Zamku Ogrodzieniec?


 
Ruiny Zamku Ogrodzieniec są jednymi z najładniej położonych w systemie Orlich Gniazd. Z tym stwierdzeniem nie ma co polemizować, to fakt. Niestety przez to są najbardziej skomercjalizowanymi ruinami. Już wjazd do miejscowości pokazuje z czym będziemy mieć styczność. Na prawie każdej posesji przy dojeździe zorganizowano płatne parkingi na które ochoczo naganiają ich właściciele, chociaż po drugiej stronie zamku lub już poza miejscowością można bez trudu zaparkować za darmo. Tu więcej o parkingach Zamku Ogrodzieniec.
 

 

Podejście pod zamek przypomina bardziej przejście się po bazarze ze straganami pełnymi chińszczyzny, niż zwiedzanie warowni. Lody włoskie, lody świderki, grille i zapiekanki. Na straganach typowa tandeta dla dzieci – figurki pokemonów, plastikowe hełmy rycerskie po 30 złotych, miecze, baloniki, magnesiki i inne nikomu do niczego nie potrzebne pierdoły.

 

Uliczka prowadząca pod zamek wygląda jakby odbywał się tu coroczny odpust wiejski z tym, że tu taki widok panuje nie tylko od święta. W otoczeniu zamku kolejne bardzo historyczne atrakcje w postaci parku rozrywki w skład którego wchodzą m.in park miniatur, tor saneczkowy i dom strachów.

 

 

Większość zamków na Szlaku Orlich Gniazd to niestety tylko cienie dawnej świetności. Tu jest oczywiście podobnie. Po przejściu przez alejkę ze straganami za 17 złotych wchodzimy na zamek i przechodzimy ścieżkę zwiedzania. Cena 17 złotych, wraz z położonym obok Grodem na Górze Birów cena to 21 zł od osoby. Dla porównania dobrze zachowany zamek Pieskowa Skała kosztuje 24 złote, a w ofercie ma darmowe dni zwiedzania. Wspaniały Zamek w Łańcucie zwiedzimy 28 zł w tym zwiedzanie ogrodów, stajni i wozowni. Za zwiedzanie dobrze zachowanego Zamku Wiśnicz płaci się 18 złotych.

 

Jeśli chcecie zaliczyć wszystkie obiekty tzw. Szlaku Orlich Gniazd i koniecznie chcecie zobaczyć Zamek Ogrodzieniec to najlepiej przyjechać tu poza sezonem turystycznym, w tygodniu, w godzinach porannych. Jeśli jednak po prostu zastanawiacie się jaki zamek zobaczyć to w okolicy Krakowa znajdziecie inne zamki i ruiny, często darmowe i przede wszystkim bez odpustowej atmosfery.

 
Polecamy również: