Co warto zobaczyć w Krzeszowicach i okolicy? Atrakcje i zabytki TOP 9

Najważniejszym miastem Małopolski jest oczywiście Kraków, który pełen jest atrakcji do zwiedzania. Jeśli jednak już widzieliście Kraków i chcecie zobaczyć coś fajnego nie ruszając się zbyt daleko od domu to poza atrakcjami na jeden dzień koło Krakowa polecić można Krzeszowice. Co zobaczyć w Krzeszowicach? Co zwiedzić w Krzeszowicach i okolicy? Jakie są atrakcje Krzeszowic? Oto 9 ciekawych miejsc na krótki wypad z Krakowa.

 

Krzeszowice to malutkie miasteczko położone około 18 kilometrów od Krakowa przy drodze numer 79 wykorzystywaną przez niektórych do ominięcia płatnej autostrady A4 Kraków – Katowice. Krzeszowice otrzymały prawa miejskie dopiero w 1933 roku. Mieszka tu zaledwie około 10 tysięcy osób. Krzeszowice były niegdyś uzdrowiskiem z leczniczym źródełkiem wody dlatego też można tu coś zobaczyć. Oczywiście atrakcje Krzeszowic nie powalają na kolana i nie będziemy nikomu wkręcać, że koniecznie trzeba je zobaczyć. Jeśli nie przyjedziecie do Krzeszowic w Waszym życiu wiele się nie zmieni, ale jak nie macie co robić – to można. Co zobaczyć w Krzeszowicach i okolicy? Oto nasza lista.

 


Pałac Potockich


 

Potoccy herbu Pilawa przez długi czas byli właścicielami Krzeszowic. W połowie XIX wieku na zlecenie Artura Stanisława Potockiego i jego syna Adama wzniesiono w Krzeszowicach okazały pałac w stylu włoskiego renesansu według planów Franciszka Marii Lanci. Okazała budowla sąsiadująca z parkiem dysponowała ponad 200 pokojami, halami reprezentacyjnymi, prześliczną oranżerią. Jeszcze niedawno nielegalnie dało się wejść do środka by zobaczyć zachowane piece kaflowe, kominki, okazałe zdobienia ścian i sufitów oraz poręcze i schody. Dziś jest to niemożliwe ale jeśli chcecie chociaż trochę zobrazować sobie jak wspaniałe były wnętrza pałacu to warto wpaść do Collegium Maius gdzie znajdują się gdańskie schody “pożyczone” z krzeszowickiego pałacu. Tu przeczytacie więcej o Pałacu Potockich w Krzeszowicach.

 


Zamek Tenczyn w Rudnie


 

Druga z największych atrakcji okolicy Krzeszowic to ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie kilka minut drogi od Krzeszowic. Prywatny zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Forteca zniszczona przez Szwedów w 1656 roku została odbudowana ale pożar na zamku kilkadziesiąt lat później rozpoczął proces obracania go w ruinę. Czartoryscy nie zdecydowali się na odbudowę po pożarze. Z początkiem XIX wieku zamek stał się własnością Potockich, którzy pod koniec wieku planowali odbudowę, która jednak nie doszła do skutku. Ruiny zagrabione przez państwo za komuny oddano wreszcie prawowitym właścicielom. Od tego czasu trwa powolna rekonstrukcja zamku. Tu przeczytacie więcej o zwiedzaniu i historii Zamku Tenczyn w Rudnie.

 

 


Krakow Valley Golf & Country Club


 
Kolejną dość wyjątkową atrakcją Krzeszowic jest znajdujące się nieopodal pole golfowe Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach. To dobre pole dla wszystkich tych, którzy mieszkają na zachodzie Krakowa i nie mają wygodnego dojazdu do położonego w zupełnie innym kierunku pola w Ochmanowie. Pole pod Krzeszowicami to pole klasy mistrzowskiej, dość trudne w rozgrywce. Wadą pola pod Krzeszowicami jest pobieranie opłat za korzystanie z obszaru treningowego co znacznie ogranicza dostęp do pola dla nowych adeptów golfowej sztuki. Na miejscu działa restauracja, hotel i strzelnica. Można też pojeździć konno.

 


Klasztor Karmelitów Bosych

klasztor w czernej historia
 
Klasztor Karmelitów Bosych położony kilka minut drogi od Krzeszowic jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków w okolicy. Klasztor założono tu w 1629 z inicjatywy Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej. Kamień węgielny poświęcono 19 marca 1629 roku. Po klasztorze wzniesiono tu kościół z lat 1641-40. Znacznie później powstał również zabytkowy przyklasztorny cmentarz. Dziś klasztor dostępny jest do zwiedzania. Działa tu Dom Pielgrzyma z tanią restauracją oraz dwa darmowe muzea. Tu dowiecie się więcej o klasztorze karmelitów w Czernej.

 


Diabelski Most


 
Zbudowany by połączyć dwie strony doliny na potrzeby wspomnianego powyżej klasztoru Karmelitów w Czernej. Okazały niegdyś most był konstrukcją przypominającą swą budową rzymskie akwedukty. Przejście przez most dekorowane było figurami świętych. Konstrukcja wysoka na 18 metrów miała aż 120 metrów długości. Dziś to malowniczo położone ruiny. Same w sobie nie stanowią właściwie żadnej atrakcji ale jeśli jesteście w pobliżu to warto poświęcić na nie kilka minut. Tu dowiecie się więcej o Diabelskim Moście w Czernej.

 


Źródło proroka Eliasza i rezerwat przyrody


 
Kolejna z atrakcji, która sama w sobie jest atrakcją właściwie żadną ale bliskość klasztoru, ruin mostu, szlaki spacerowe oraz łatwy parking sprawiają, że można ją zwiedzić będąc w okolicy. Źródło Eliasza to położone poniżej klasztoru źródełko przy drodze między Krzeszowicami, a Olkuszem. Charakterystyczną cechą miejsca jest obmurowanie źródła w formie serca. Nad źródełkiem stoi zabytkowa kaplica. Tu dowiecie się więcej o źródle proroka Eliasza.

 

 


Kościół św. Marcina z Tours w Krzeszowicach


 
Nic się nie stanie jak nie zobaczycie kościoła przy Grunwaldzkiej 1 w Krzeszowicach ale jak już jesteśmy na miejscu to czemu nie. Neogotycka budowla powstawała od 1832 do 1844 roku według planów Perciera, Fonteina i Schinka. Fundatorem budowy była oczywiście rodzina Potockich oraz Braniccy czyli rodzina żony Artura Potockiego. Herby obydwu rodów widać na fasadzie budynku. Pod kościołem znajduje się rodzinny grobowiec rodziny Potockich. Potoccy byli właścicielami świątyni od dnia jej powstania do 1936 roku kiedy dali go kościołowi katolickiemu. Posadzka w kościele nie jest oryginałem z końca XIX wieku ale wnętrze można sobie zobaczyć i tak.

 


Brama Zwierzyniecka


 
Następna atrakcja Krzeszowic i okolicy, która gdyby nie to że położona jest w niewielkiej odległości od innych warta jest zahaczenia i zobaczenia przez chwilę. Jak sama nazwa wskazuje Brama Zwierzyniecka była bramą do zwierzyńca. Zwierzyńca rodziny Potockich. Neogotycka zabytkowa brama z motywami myśliwskimi to miejsce położone niedaleko od drogi między Krzeszowicami, a Zamkiem Tenczyn więc można zboczyć na chwilę by ją zobaczyć. Tu więcej o Bramie Zwierzynieckiej.

 


Park Miejski


 
Jeśli już przyjechaliśmy do Krzeszowic to warto zwrócić uwagę również na stary park okalający Pałac Potockich. Park nazywany dziś Parkiem Miejskim był ogromnym ogrodem należącym do Potockich. Park założył Adam Józef Potocki. Zaprojektowano ogród z cechami parku angielskiego. Teren obsadzono ponad 1500 najróżniejszych drzew z czego 25 z nich uznawane jest za pomniki przyrody. Rosną tu najróżniejsze gatunki od leszczyn przez jarząb, klon, różne dęby, topole, lipy, jesiony czy buki. Cały obszar parku zajmuje blisko 13 hektarów. W parku zachowały się stare studzienki kanalizacyjne, stare alejki czy ślady starych ławek. Ciężko wyobrazić sobie jak pięknym miejscem musiał być park Potockich w czasach świetności pałacu.

 
Polecamy również: