Źródło proroka Eliasza w Czernej – dojazd, woda

W okolicach Krakowa wiele jest miejsc na wycieczkę w cywilizowane rejony w których poza zwiedzaniem czegoś konkretnego można zatrzymać się gdzieś na kawę lub dobry obiad. Droga między Krzeszowicami, a Olkuszem zdecydowanie do nich nie należy ale jeśli macie okazję tędy przejeżdżać to warto zatrzymać się na chwilę. Zaraz przy drodze znajduje się źródło proroka Eliasza w Czernej w Dolinie Eliaszówki. Jak wygląda dojazd? Jak parking?
 
Droga prowadząca z Krzeszowic do Olkusza wiodąca nieopodal miejscowości Czerna i Paczółtowice przebiega przez malownicze tereny rezerwatu przyrody Dolina Eliaszówki w obrębie parku krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
 

 

U stóp wzgórza na którym znajduje się kościół i klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, za ruinami Diabelskiego Mostu tuż przy drodze zobaczyć można niewielkie źródło wody – źródło proroka Eliasza.
 

 
Źródełko ocembrowane jest kamienną zabudową ułożoną w kształt serca, a zaraz nad nim stoi zabytkowa kapliczka Eliasza z 1848 roku. Niewielkie dość wolno bijące źródło dysponuje słabozmineralizowaną wodą wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniową. Woda ze źródełka po kilkudziesięciu sekundach wpada do niewielkiej rzeczki Krzeszówki znanej również pod nazwą potok Eliaszówka. Przy okazji podkreślić, że mało kto pamięta dziś o tym, że jeszcze nie tak dawno niewielkie Krzeszowice były zakładem lekarsko-zdrojowym wód siarczanych.

 
Źródło Eliasza pod Krzeszowicami odwołuje się bezpośrednio do klasztoru karmelitów bosych Stella Maris na Górze Karmel, nieopodal którego znajduje się zdecydowanie ładniej położone źródło św. Eliasza z którego to według legend Eliasz miał czerpać wodę.

 

 

Przed samym klasztorem znajduje się most łączący ze sobą dwie skały, przeszło 1800 stów wysoko zawieszony nad przepaścią, na dnie której przepływa bystry poto. Czerna i jej okolice należą do miejsc najpiękniejszych w pobliżu Krakowa, zwłaszcza ładna dolinka otoczone górami w której wytryska źródło zwane źródłem eliasza i miejsce po za ogrodem klasztornym w którem jest pomnk Jenerała Blędowskiego – czytamy w Czytelni Niedzielnej z 29 września 1851 roku

 
Położone pod Krzeszowicami źródełko otoczone jest zabudową ułożoną w kształcie serca. Ocembrowanie miało powstać z początkiem XX wieku. Według lokalnej legendy napicie się wody ze źródełka i przejście dookoła całej konstrukcji w kształcie serca ma sprawić odnalezienie wiecznej miłości, stąd też rzadko bo rzadko, ale pojawiająca się nazwa Źródło Miłości.
 

 
Woda ze źródełka serwowana jest również w położonym powyżej klasztorze w fontannie zdobionej rzeźbą kruka, jednak w czasach wirusowych konstrukcja jest opróżniona z wody.

 


Źródło Eliasza w Czernej – stan obecny

Źródło proroka Eliasza zdecydowanie nie należy do atrakcji do których warto przyjechać specjalnie organizując sobie wycieczkę z Krakowa ale jeśli jesteście w okolicy Krzeszowic, wybieracie się by zobaczyć zamek w Rudne albo pochodzić po okolicy to można się tu zatrzymać. Warto nadmienić, że na dobrze wykadrowanych zdjęciach okolica wygląda zdecydowanie ładniej, niż w rzeczywistości. Zaletą jest jednak krystalicznie czysta, chłodna woda oraz świeże powietrze.
 

 
Zaletą źródełka jest jego położenie. Woda bije zaraz przy drodze, na poboczu jest gdzie się zatrzymać więc by zobaczyć źródełko nie trzeba urządzać sobie długiej ekspedycji pieszej.

 
Do źródełka przechodzimy po stalowym mostku nad potokiem, jeszcze niedawno mostek był drewniany i lepiej pasował do miejsca w którym się znajdował. Przy samym “sercu” znajduje się kilka ławek i kosze na śmieci. Wstęp i parking jest darmowy. Z centrum Krakowa do źródła Eliasza dojedziemy drogą 79 przez Krzeszowice w około 40 minut. Wcześniej warto zobaczyć Pałac Potockich w Krzeszowicach.

 
Polecamy również: