Diabelski Most w Czernej – legenda, dojazd, parking + BONUS

Po wielu atrakcjach w okolicach Krzeszowic pozostały już tylko wspomnienia ich świetności. Tak jest w przypadku Pałacu Potockich w Krzeszowicach czy Zamku Tenczyn w Rudnie. Kolejną z tego typu atrakcji jest Diabelski Most w Czernej. Niegdyś wyjątkowa konstrukcja dziś jest tylko malowniczą ruiną. Jaka jest legenda Diabelskiego Mostu? Gdzie jest Diabelski Most? Gdzie zaparkować?

 


Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej został wzniesiony na zlecenie zakonu Karmelitów bosych z położonego nieopodal klasztoru, sakntuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Klasztor powstał w 1629 roku. O budowie mostu zadecydowano nieco później w 1961 roku.
 

 
Konstrukcja spięła dwa krańce Doliny Eliaszówki w 1691 roku. Diabelski Most, zwany Anielskim Mostem, prowadził do pustelni i posiadłości karmelitów w Siedlcu, gdzie niedługo później wzniesiono zespół dworski.
 
Diabelski Most w Czernej był długą na 120 metrów konstrukcją mającą 9,5 metra szerokości i 18 metrów wysokości. Kształtem przypominał nieco rzymski akwedukt. Most składał się z 11 arkad. Po obydwu stronach mostu znajdowały się figury świętych. Niestety czasy świetności Diabelskiego Mostu dość szybko dobiegły końca co widać z resztą na załączonej poniżej pocztówce z początku XX wieku.

 

Klasztor Karmelitów bosych, Dolina Eliaszówki i Diabelski Most. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-U-769

W 1805 roku klauzura w klasztorze została zniesiona, karmelitom odebrano też folwark, a droga do pustelni przestała być tak potrzebna i użytkowana. W 1843 roku zawaliła się środkowa arkada mostu doszło do poważnego uszkodzenia konstrukcji. Diabelskiego Mostu nie udało się odrestaurować i w 1889 roku zdecydowano o całkowitym wyłączeniu go z użytku. Wraz z mostem w zapomnienie poszedł tajemniczy BONUS o którym piszemy w tytule.
 
Nieco powyżej mostu znajduje się budynek z 1673 roku w którym znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i pokoje gościnne. Dostęp zarówno do ruin mostu jak i ruin położonego wyżej budynku nie jest trudny.
 

 

W dniu 20 października 1970 roku do rejestru zabytków został wpisany klasztor w Czernej wraz z przylegającymi do niego obszarem Wielkiej Klauzury i Diabelskim Mostem.

 

 


Diabelski Most w Czernej – dojazd i parking

diabelski most w czernej
 
Jak dojechać do Diabelskiego Mostu? Most znajduje się przy drodze łączącej Krzeszowice z Olkuszem. Mostu w Czernej nie mylimy z Diabelskim Mostem w Krakowie chociaż ten w Krakowie jest przynajmniej w całości. Strome zejście pod sam most znajduje się dokładnie przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do klasztoru. Można tu zaparkować na poboczu i zejść. Można też pojechać nieco dalej, stanąć na poboczu i przechodząc przez strumyk po kamieniach przejść dróżką ciągnącą przez las na drugą stronę doliny.
 
Do dnia dzisiejszego zachowało się parę arkad mostu. Najwięcej turystów schodzi jednak bezpośrednio z drogi łączącej Olkusz z Krzeszowicami i robi zdjęcia potoku przepływającego pod dawnym mostem. Polecamy jednak wybrać się nieco wyżej drogą przez potok by zobaczyć zarówno most jak i ruiny pustelni.

 

Pustelnia powyżej Diabelskiego Mostu

 
Z Diabelskim Mostem w Czernej pod Krzeszowicami związane są niezbyt oryginalne legendy. Pierwsza mówi o tym, że pod mostem zakopany jest skarb pilnowany przez Szatana. Druga głosi, że raz do roku w okolicy mostu urządzany jest zlot diabłów, któremu z chęcią przyglądają się czarownice.

 
Ruiny Diabelskiego mostu, podobnie jak Brama Zwierzyniecka czy źródło Eliasza same w sobie są wątpliwymi atrakcjami i nie ma żadnego sensu organizowanie jednodniowej wycieczki z Krakowa tylko po to, by je zobaczyć. Jeśli jesteście w okolicy by zaliczyć kilka dołków na położonym nieopodal polu, zwiedzić klasztor lub zobaczyć Pałac Potockich to można poświęcić kilka minut na ruiny most.

 
Jeśli tego nie zrobicie świat się nie zawali, a Wasze życie nie stanie się uboższe o nic. Jak chce Wam się chodzić po lesie to można wejść jeszcze dalej w las by zobaczyć Bramę Siedlecką, kolejną zbyteczną atrakcję.

 
Polecamy również: