Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej – msze, historia, zwiedzanie

W okolicach Krzeszowic nie ma jednej konkretnej atrakcji, która mogłaby tu ściągnąć turystę ale jest kilka pomniejszych, które razem tworzą ciekawy zestaw. Jednym z największych i najlepiej zachowanych zabytków pod Krzeszowicami jest klasztor Karmelitów bosych w Czernej. Jak wygląda klasztor? Jaka jest historia klasztoru w Czernej? Co można tu zobaczyć? Ile kosztuje spanie w Domu Pielgrzyma w Czernej? Sprawdźmy to!

 


Klasztor w Czernej – historia

Klasztor w Czernej koło Krzeszowic przed wojną. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-U-768-1

Fundatorką klasztoru w Czernej została w 1629 roku Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, siostra Jana Tęczyńskiego ostatniego z rodu będącego niegdyś właścicielem położonego niedaleko zamku Tenczyn w Rudnie. Karmelitom bosym ofiarowano położone w pobliżu wsie. Kamień węgielny pod budowę klasztoru poświęcono 19 marca 1629 roku. Niedługo później przystąpiono do budowy kościoła. Świątynia przy klasztorze została wzniesiona w latach 1631-1640, cztery lata przed śmiercią fundatorki.
 
W kaplicy przy kościele znajdują się szczątki św. Rafała Kalinowskiego. Głównym elementem niewielkiego kościoła jest obraz św. Eliasza z 1640 roku. Ważnym zabytkiem klasztornym jest też obraz Matki Bożej Szkaplerznej.
 
klasztor w czernej historia
 

Początkowo klasztor działał jako klauzura, stąd też m.in. budowa położonego przy drodze do klasztoru Diabelskiego Mostu, który służył mnichom jako droga do pustelni i majątku położonego po drugiej stronie doliny. Klasztor w Czernej zbudowano na planie kwadratu o siedemdziesięciometrowych bokach z wspomnianym wcześniej kościołem po bokach.
 
Przyjeżdżając do Czernej warto zwrócić uwagę na stary przyklasztorny cmentarz położony na południe od zabudowań. Cmentarz powstał w 1843 roku. Znajdują się tu m.in. szczątki przeorów i zasłużonych zakonników. Wokół klasztoru znajduje się odnowiona niedawno droga krzyżowa. Klasztor w Czernej ma odzwierciedlać położenie klasztoru na Górze Karmel. Więcej o historii budowy klasztoru i samej fundatorce przeczytacie na stronie karmelczerna.pl.

 
klasztor w czernej studnia
 

Wartym uwagi zabytkiem w klasztorze w Czernej jest również studnia eremicka. Jak łatwo zgadnąć pierwszym źródłem wody na potrzeby klasztoru było położone poniżej wzgórza źródło św. Eliasza w Czernej. Donoszenie wody było dość nudnym i pracochłonnym zajęciem więc od 1644 roku trwały prace nad studnią w samym klasztorze. By dotrzeć do wody kopano przez siedem lat w litej skale. Ostatecznie powstała studnia o głębokości 21 metrów.
 
W okresie międzywojennym studnia w klasztorze w Czernej została dodatkowo pogłębiona do 37 metrów.
 


Klasztor w Czernej – zwiedzanie i muzeum

cmentarz przy klasztorze w Czernej
 
Do zwiedzania w klasztorze oddano Muzeum Karmelitańskie w którego zbiorach znajdują się pamiątki po św. Rafale Kalinowskim, osobiste przedmioty pustelników i listy Jana Pawła II. Do zobaczenia zaaranżowane wnętrza pustelni czy biblioteki. Do zobaczenia również film o zakonnikach z klasztoru. Muzeum znajduje się w nowym budynku. Muzeum otwarte jest od 9 do 17:00. Cena? Za darmo!

 
Obok muzeum karmelitańskiego znajduje się również muzeum misyjne znajdujące się w budynku recepcyjnym Domu Pielgrzyma przy klasztorze. Muzeum misyjne jest pamiątką po misjach karmelitów bosych w Afryce. Zobaczymy tu przedmioty codziennego użytku przywiezione z Czarnego Lądu. Czynne tak samo jak muzeum karmelitów. Ile kosztuje bilet wstępu? Również tyle samo co do wcześniej wymienionego muzeum, czyli nic. Oczywiście można do skarbonki wsypać zwyczajowe “co łaska”.
 
klasztor w czernej koło krzeszowic
 

 

Sam teren klasztoru też można zwiedzać. Otwarty jest klasztorny kościół św. Eliasza z lat 1631-40. Zobaczyć można również powstały niedługo później zabytkowy cmentarz klasztorny z lat 1843-1845 wraz ze znajdującymi się tu kapliczkami. Do przejścia jest również malowniczo położona droga krzyżowa przy klasztorze, a jak ktoś lubi spacery to może podejść pod źródło św. Eliasza lub ruin Diabelskiego Mostu poniżej drogi dojazdowej do klasztoru.

 
Na miejscu parkujemy po prawej stronie drogi do klasztoru na ogromnym darmowym parkingu. Działa tu wspomniany wyżej Dom Pielgrzyma w którym można zamówić nocleg za 60 zł od osoby w pokojach 1 i 2 osobowych albo jeszcze taniej w 3 i 4 osobowych. Przy klasztorze w Domu Pielgrzyma działa też tania restauracja, czynna do popołudnia.

 


Klasztor w Czernej – spowiedź, msze, godziny otwarcia

klasztor karmelitow w czernej msze
 
Klasztor w Czernej dla niewierzących jest atrakcją turystyczną okolicy Doliny Eliaszówki ale dla wiernych przede wszystkim miejscem kultu. Jeśli wybieracie się tu z powodów religijnych to zapewne interesuje Was spowiedź w klasztorze w Czernej oraz msze święte. Spowiedź możliwa jest od 6:30 do 18:00 w niedziele i święta z dwugodzinną przerwą od 14 do 16:00. W okresie zimowym spowiedź do 17:00.
 
W kościele klasztornym odbywają się również nabożeństwa. W niedziele i święta msze w klasztorze w Czernej są o 6, 7, 9, 11, 13 i 17:00. W dni powszednie msze są odprawiane o 6:30, 7:15, 18:00 lub 17:00 w okresie zimowym. W soboty msza o 10:00. Furta otwarta jest codziennie od 8 do 12 z przerwą do 14:00, a następnie od 14 do 18:00.

 
Jeśli jesteście w okolicy klasztoru to warto poświęcić chwilę czasu by zobaczyć Pałac Potockich w Krzeszowicach oraz Zamek Tenczyn w Rudnie.

 
Polecamy również: