Jakie pieniądze są w Niemczech? Waluta Niemiec przed Euro

Jaka jest obecnie waluta w Niemczech wie chyba każdy ale podróżnym którzy po raz pierwszy w życiu wybierają się za naszą zachodnią granicę warto to przypomnieć. Dziś więc sprawdzimy jakie pieniądze są w Niemczech i jakie pieniądze zabrać jadąc do Niemiec. Czym płaci się w Berlinie i Dreźnie? Jaka była waluta Niemiec przed euro? Kiedy Niemcy wprowadziły euro? Dziś obadamy ten temat i sprawdzimy jaka jest dawna waluta Niemiec.

 
Praktycznie każdy wie chyba, że waluta w Niemczech to euro. Niemcy należą do strefy euro od momentu jej powstania. Oznacza to, że narodowa waluta niemiecka czyli marka niemiecka została zastąpiona przez walutę obowiązującą w wielu krajach Unii Europejskiej. Gdy marka niemiecka została zastąpiona przez euro, do czego w praktyce doszło w 2002 roku, przyjęto kurs wymiany wynoszący 1,95583 marki za 1 EUR.

 
Jeśli wybieracie się do Niemiec na wakacje najlepiej zabrać ze sobą właśnie euro. Oczywiście w kantorach można wymieniać niektóre uznawane na rynkach międzynarodowych waluty ale wymiana taka jest zwykle nieopłacalna. Złotówki wymienimy zwłaszcza w miejscowościach przy granicy ale po kursie, który satysfakcjonujący będzie bardziej dla niemieckiego kantoru niż dla nas. Jadąc do Niemiec bierzemy euro albo płacimy kartą, a najlepiej płacimy kartą rozliczaną w euro.

 
Jaka była waluta w Niemczech przed wprowadzeniem euro? Wcześniej w Niemczech wykorzystywana była marka niemiecka. Wcześniej, przed zjednoczeniem Niemiec, obydwa kraje niemieckie miały swoje marki – Niemcy Zachodnie płaciły normalnymi markami niemieckimi, a Niemcy wschodnie miały swoją wschodnioniemiecką markę. Wcześniej bywały inne waluty – reichsmarki, czy rentenmarki ale to już czasy zdecydowanie wcześniejsze, które mało obchodzą turystów.

 
W historię marki niemieckiej wnikać nie będziemy bo pewnie i tak nie za bardzo Was ona interesuje.

 

Polecamy również: