Jakie pieniądze są w Szwecji? Waluta w Szwecji

Kwestia waluty w Szwecji nie jest jasna dla wszystkich turystów. Wiele osób jadących do Sztokholmu zastanawia się jakie są pieniądze w Szwecji? Dziś sprawdzimy jaka jest szwedzka waluta i jakie pieniądze wziąć do Szwecji. Czy w Szwecji jest euro? Jak nazywa się waluta, której używają w Sztokholmie? Dziś wszystko o pieniądzach!

 
1 stycznia 1995 Szwecja dołączyła do krajów znajdujących się w Unii Europejskiej więc wiele osób mylnie zakłada, że kraj od dawna będący w Unii Europejskiej posługuje się walutą euro. Nie jest to jednak prawda. Szwecja, mimo członkostwa w Unii Europejskiej, nie zdecydowała się jeszcze na wejście do strefy euro. Jakie więc są pieniądze w Szwecji?

 
Waluta w Szwecji to korona szwedzka. Korona dzieli się na 100 öre. Międzynarodowy symbol ISO koron szwedzkich to SEK. W obiegu pozostają monety o nominałach 1, 2, 5 i 10 koron oraz banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Mniejsze monety öre są wycofane z obiegu. W obiegu nie ma również emitowanych niegdyś banknotów o nominałach 10 000 SEK.

 
Historia korony sięga 1873 roku gdy w chwili powstania Skandynawskiej Unii Monetarnej waluta zastąpiła talara. Do tej samej unii wstąpiły wówczas również Islandia, Dania i Norwegia ale sojusz monetarny nie przetrwał zbyt długo. Upadła po I wojnie światowej.

 
Wstępując do Unii Europejskiej Szwecja teoretycznie zobowiązała się do wprowadzenia euro ale do dziś euro nie zostało wprowadzone. W 2003 roku przeprowadzono referendum w którym większość Szwedów i osób mających szwedzkie obywatelstwo opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu euro w Szwecji.

 
Obecnie nastroje nie zmieniły się, a nawet zmieniły się w stronę taką, że jeszcze więcej Szwedów sprzeciwia się zastąpieniu narodowej waluty. Banknotom euro w Szwecji sprzeciwiają się bankowcy, politycy i zwykli obywatele. Kiedy euro zostanie wprowadzone w Szwecji? Nie zanosi się na to, by miało zostać.

 
Warto też przytoczyć fakt, że w referendum o wejściu dotyczącym wejścia do Unii Europejskiej niewiele głosów brakło eurosceptykom. W referendum “za” opowiedziało się tylko 52,3% Szwedów.

 
Polecamy również: