Jaka jest waluta w Czarnogórze? Jakie pieniądze zabrać?

Wyjazd do Czarnogóry nie jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Nic dziwnego, że większość osób nie wie jakie pieniądze są w Czarnogórze. Kraj powstały po rozpadzie Serbii i Czarnogóry powstał jako odrębne państwo stosunkowo niedawno – w 2006 roku. Wiele osób nie wie jeszcze o jego istnieniu więc nic dziwnego, że nie każdy wie jaka jest waluta Czarnogóry. Czym płaci się w Czarnogórze? Jakie pieniądze wziąć do Czarnogóry? Jaka była waluta przed euro?
 
Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej i wiele wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas członkiem Unii Europejskiej nie będzie chociaż rozmowy w tym kierunku są prowadzone od lat i kraj zmierza w tym kierunku. Mimo nie bycia członkiem UE Czarnogóra używa się tu pieniędzy takich jak w wielu krajach Europy. Waluta Czarnogóry to euro. Kraj postanowił, wraz z nieuznawanym przez większość świata Kosowem, postanowił używać euro bez dwustronnego porozumienia z Unią Europejską.
 
Czarnogóra nie leży w Strefie Euro i nie przyjęła euro w oficjalnym porozumieniu z EU jednak od 2002 roku tak właściwie używa się euro. Euro nie jest w pełni legalnym środkiem płatniczym w sposób formalny ale w praktyce rząd i obywatele Czarnogóry używają euro.
 
Jaka była waluta Czarnogóry przed euro? Tu sprawa jest również zagmatwana. Gdy istniała Jugosławia na obszarach dzisiejszej Czarnogóry używano jugosłowiańskich dinarów. Później przeniesiono się na… marki niemieckie. Mimo że kraj nie leżał w Niemczech podobnie jak dziś euro używano tu marki niemieckiej. Od kiedy euro w Czarnogórze? Gdy marki zamieniono na euro w naturalny sposób przeniesiono się na euro.
 
Dlaczego zdecydowano się na euro? Władze starały się wybrać walutę silną i odporną na spekulacje. Każdy z krajów w którym euro wykorzystywane jest pełnoprawnie, nawet spośród tych które nie są członkami Unii Europejskiej jak chociażby Watykan, ma prawo do bicia własnych monet euro. W związku z tym, że Czarnogóra wykorzystuje euro bez oficjalnych porozumień nie ma prawa do emisji własnych monet.
 
Jakie pieniądze wziąć do Czarnogóry? Teraz już wiecie, że odpowiedź jest raczej jasna – do Czarnogóry najlepiej wyposażyć się po prostu w euro.

 
Warto przeczytać również: