Jaki jest język w Czarnogórze? W jakim języku mówią?

Kraje powstałe po rozpadzie Jugosławii są dla wielu osób zagadką i tajemnicą. Niby podobne, a często bardzo różne. Jednym z nich jest Czarnogóra, która nie tak dawno odłączyła się od Serbii. Jeśli wybieracie się do Czarnogóry to pewnie zastanawiacie się jakim językiem mówią w Czarnogórze. Jaki jest język urzędowy Czarnogóry? Jakimi językami mówi się na miejscu? Sprawdźmy to!

 

W konstytucji Czarnogóry zapisano jeden język jako główny język. Teoretycznie więc językiem w Czarnogórze jest… język czarnogórski. Czarnogórski jest wariantem języka serbsko-chorwackiego. Tyle teorii, a teraz czas na praktykę. Praktyka pokazuje coś zupełnie innego.

 
O ile urzędnicy chcieliby by cały kraj mówił jednym językiem to fakty są inne. W Czarnogórze używa się bardzo wielu języków. Jeszcze w 2011 roku w czarnogórskim spisie aż 42% ludności zadeklarowały używanie języka serbskiego jako języka głównego, a czarnogórski zadeklarowało tylko 37% mieszkańców.

 
Czarnogóra nie jest zbyt zaludnionym krajem, jest też jednym z małych krajów więc często miejsca w których używa się innego języka oddalone są od siebie zaledwie o kilka kilometrów. W Czarnogórze znajdziecie bardzo wiele języków – od serbskiego, aż po bośniacki, albański, chorwacki, romski i wiele innych.

 
Jeśli chodzi o alfabet to słowa zapisywane są zarówno w alfabecie łacińskim jaki cyrylicy i jak w wielu krajach o dość niejasnej przeszłości również tutaj istnieją ruchy polityczne mające na celu porzucenie cyrylicy i używanie jedynie alfabetu łacińskiego. Po co? Pewnie by pokazać swoją odrębność.

 


W jakim języku dogadam się w Czarnogórze?

Jeśli znacie któryś z lokalnych języków to… ze względu na istny kocioł może lepiej nie zawsze chwalić się biegłą znajomością języka nielubianych sąsiadów. Czarnogóra nie należy do krajów do których można pojechać i dogadać się tylko po polsku, to racze oczywiste.

 
Czy w Czarnogórze mówią po angielsku? Jeśli wybieracie się do Porto Montenegro w Tivacie albo do lepszych restauracji i hoteli w Podgoricy to bez problemu dogadacie się po angielsku. Angielskim władają tam, gdzie przyjeżdżają turyści czyli przede wszystkim na wybrzeżu. Po angielsku mówią też młodsi mieszkańcy. Ze starszymi – różnie to bywa.

 
Warto przeczytać również: