15 rzeczy z Pragi i z Czech. Co warto kupić i przywieźć?

Praga to jedna z najtłumniej odwiedzanych stolic w Europie. Polacy od dawna jeżdżą zarówno do Pragi jak i do innych miejscowości w Czechach. Większość osób bardzo dobrze wie co warto kupić w Czechach lub w Pradze. Jeśli jednak jeszcze nigdy nie byliście w Czechach i jakimś cudem nie znacie nikogo, kto był zapraszamy do zapoznania się z naszą listą rzeczy, które warto przywieźć z Czech. Zakupy w Czechach to nie tylko czekolada Orion i piwo. Co kupić w Pradze? Zapraszamy!

 


Lázeňské oplatky

 
Lazenske oplatki to chronione czeskie wafle, które prawdopodobnie produkuje się już od XVIII wieku, a przemysłowo od II połowie XIX wieku. Oplatki to dwa wafle wypełnione nadzieniem. Idea podobna do wafli stroopwafel z Holandii. Czeskie wafelki opracowane przez czeskich niemców. Wafelki z masą o różnym smaku można zjadać na ciepło i kupić zarówno pakowane w sklepach jak i od ulicznych sprzedawców, podobne są do sprzedawanych w Polsce wafeków oblatów, dostępne też w niektórych miejscach w Niemczech.

 


Czeskie piwo


 
Czechy od dawna kojarzą się z produkcją piwa. Najpopularniejszymi koncernowymi piwami z Czech są wyroby takie jak Velkopopovický Kozel, Zlatopramen, Staroparmen, Pilsner Urquell, Litovel, Budweiser, Bernard czy Gambrinus. Oczywiście moda na piwo kraftowe również do Czech dlatego również w Czechach można spróbować wielu różnych lokalnych browarów. Zwykłe piwo w Czechach kosztuje od 10 do 30 koron za pół litra.

 


Becherovka


 
Becherovka to popularny czeski likier ziołowy w którego recepturze znajdują się 32 zioła i przyprawy. Trunek zadebiutował na rynku w 1807 roku w destylarni Jana Bechera w uzdrowisku Karlowe Wary. Likier cynamonowo-imbirowym posmaku serwuje się zwykle po schłodzeniu i spożywa albo samodzielnie albo w drinku. Jednym z najpopularniejszych drinków z dodatkiem Becherovki jest beton czyli Becherovka z tonikiem. Drink powstał na Expo 1967 w Montrealu. Serwowano go gościom czeskiego pawilonu. Na rynku dostępny jest zwykły likier ziołowy oraz smakowa Becherovka Lemond. Koszt Bevcherovki w czekach to około 210 CZK za 0,5 litra.

 
Sprawdź oferty na wynajem samochodów w Czechach!
 


Tuzemák (Rum Tuzemsky)


 
Kolejnym tradycyjnym czeskim alkoholem jest tuzemak znany kiedyś jako tuzemsky rum. Unia Europejska, całkiem słusznie, zakazała nazywania nazwy tuzemsky rum ponieważ czeski napój nie jest prawdziwym rumem wytwarzanym z trzciny cukrowej, a z ziemniaków i buraka cukrowego. Napój jest aromatyzowany esencjami rumowymi. Niedawno obniżono zawartość alkoholu w czeskich wyrobach. 40% mają tylko niektóre trunki takie jak Tuzemak St. Nicolaus czy Hanacka Tradicni, reszta ma 38 lub 37,5%. Unia zarzucała czeskim producentom wykorzystanie rakotwórczego estru metylowego kwasu mrówkowego przy producji tuzemaka dlatego może lepiej kupić sobie jednak prawdziwy karaibski rum. Tuzemak kosztuje zwyke od 130 do 190 CZK za 0,5 litra.

 


Marionetki

 
Marionetki to ciekawy prezent dla dziecka, który można kupić w Czechach. Polacy rzadko kupują tego typu pamiątki ale warto o nich wspomnieć bowiem marionetki z Czech są dość specyficznym typem tego typu lalki. W porównaniu do sycylijskich marionetek mają więcej sznurków, niektóre mają nawet ruchome ramiona i usta. Marionetkowy teatr czeski jest na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 


Wino

 
Czechy kojarzą się z produkcją “rumu” i piwa ale nie kojarzą się z winem, chociaż wino w Czechach jest produkowane. Jednym z najpopularniejszych win czeskich jest Svatovavřinecké znane pod nazwą Saint Laurent. Wino produkowane jest produkowane z pochodzącej z Francji winorośli vitis vinifera głównie na terenie Czech i Niemiec. Wino znane jest w Czechach od 1900 roku, dziś ten gatunek winogrona to około 10% czeskich winnic. Innym popularnym winem czeskim jest eltlínské zelené. Przy okazji warto nadmienić, że do Czech można pojechać by zwiedzić którąś z wcale nie tak rzadkich winnic. W czeskich sklepach warto szukać win z napisem “Jakostni vino z přívlastkem” – to najwyższej jakości wino produkowane bez szaptalizacji. Czeskie wina można kupić już od 120 koron za butelkę.

 


Absynt

 
Absynt słynny z powodu zawartego w nim tujonu jest napojem wręcz kultowym. Oczywiście w produkdach dostępnych w sklepie składnika o psychoaktywnych właściwościach wiele nie znajdziemy ale jednak Czechy dość snane są z absyntu. Nie każdy absynt w Czechach jest lokalnym produktem. Wódka smakowa z piołunem, anyżem, koprem włoskim i innymi ziołami, o charakterystycznym zielonym kolorze dostępna jest również we wschodnioeuropejskim wydaniu zwanej absyntem czeskim o niebieskawej barwie.

Szukając absyntu trzeba jednak uważać bowiem każdy producent może nazwać swój wyrób absyntem bowiem nie istnieją żadne normy określające co absyntem jest a co nie, wyjątkiem są produkty szwajcarskie. W ten sposób może się okazać, że nasz absynt jest po prostu barwioną wódką. Absynt w Czechach kosztuje od 500 do 1500 CZK za 0,5 litra.

 


Koh-i-noor


 
Przybory piśmiennicze z charakterystycznym logotypem Koh-i-nor od wielu lat zdobywają uznanie wśród rysowników i amatorów na całym świecie. Firma została założona przez austriackiego architekta i przedsiębiorce Josepha Hardtmutha po tym, jak założył fabrykę ołówków w Wiedniu. Synowie założyciela wiedeńskiej fabryki przejęli interes w 1848 roki przenieśli go do czaskich Budziejowic. Dziś Koh-i-Nor znana jest z produkcji kredek, ołówków, farb, tuszów, gumek, przyborów takich jak liniki czy nawet kleje i artykuły biurowe. W Czechach taniej niż w Polsce.

 


Ser z Czech

co kupić w pradze

Dobre sery są z Holandii, Szwajcarii, Francji, Włoch czasem Hiszpanii czy Portugalii. Nie oznacza to, że inne kraje nie produkują sera. Jeśli szukecie pamiątki to ze Słowacji i Czech można przywieźć “kopię” greckiego sera feta – balkánský sýr, “kopię” francuskiego camembert czyli ser hermelin często w marynowanej postaci jako przekąska do piwa, “kopię” sera roquefort czyli ser niva, “kopię” niemieckiego sera weisslacker czyli pivní sýr.

Nieco bardziej oryginalnym serem jest czeski abertam – twardy owczy ser dojrzewający pokryty czarakterystyczną żółtą skórą produkowany w Karlowych Warach oraz twarożki ołomunieckie. Hermelin i Niva często sprzedawane są w panierce jako vyprazany syr. Czeskim serem dojrzewającym, który zdobył uznanie we włoszech jest Gran Moravia produkowany w Czechach przez… włoską firmę Brazzae.


Czekolady Orion

Warto jednak podkreślić, że podobnie jak popularne z niewiadomych przyczyn tanie słodycze Roschen z Ukrainy, czekolady Orion nie mają zbyt wiele wspólnego z wysokiej jakości czekoladą jaką można kupić w Belgii, Włoszech czy Szwajcarii. Orion to założona w 1924 roku firma produkująca słodycze. Najbardziej znana z produkcji różnego rodzaju czekolad.

W portfolio marki znajdują się czekolay mleczne, nadziewane, batoniki takie jak Margot, Kofila, Milena, Kastany, Koko, Deli i Delissa oraz bombonierki. Wśród turystów z Polski najpopularniejszym zakupem jest Studentska, czekoladę wypuszczono na rynek w 1975 roku. W 1994 markę przejął Orion należący obecnie do Nestle.

 


Wafeki Fidorka

 
Kolejna rzecz, którą polecamy kupić jeśli szukacie po prostu taniej pamiątki dla znajomych. Jeśli chcecie jeść wafelki to lepiej kupić austriackie wafle Manner.

 


Musztarda

 
Czym jest musztarda przedstawiać chyba nie trzeba. Czeskie musztardy są dość popularne wśród osób jeżdżących na zakupy w Czechach. Koszt 350 gramowego słoiczka musztardy czeskiej to około 22-30 CZK w zależności od producenta i jakości wyrobu. Oczywiście zdecydowanie bardziej polecamy zakup francuskich musztard Maille, która w Czechach jest… tańsza niż w Polsce.

 


Kofola

Kofola to wręcz legendarny napój gazowany. Konkurent Pepsi i Coca-Coli powstał w 1960 roku w Czechosłowacji, dziś siedziba koncernu mieści się w czeskiej miejscowości Krnov. To napój z syropu Kofo skąadającego się z ekstraktu z różnych ziół i owoców z kofeiną, karmelem, wodą, cukrem i syropem fruztozowym. Od standardowej Coli różni się zawartością cukru (jest go mniej) i zawartością kofeiny (jest jej więcej). Na rynku dostępna jest Kofola o smaku najróżniejszych owoców w tym nawet malin czy nananasa. 2-litrowa butelka Kofoli to koszt około 30 koron, litrowa kosztuje 23 CZK.

 


Pamiątki z Kavką i Muchą


 
Z Pragi warto przywieźć też pamiątki związane z kulturą i sztuką. Franz Kafka to słynny pisarz związany z Pragą. Kanonu secesyjnej sztuki i dzieł Alfonsa Muchy nie trzeba chyba niekomu przedstawiać. W Czechach bez problemu kupić można najróżniejsze gadżety związane z obiema postaciami, a nawet reprodukcje plakatów Muchy.
 


Porceana i kryształy

 
Przeglądając zestawienie nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w Czechach tak właściwie nie ma za bardzo rzeczy, które warto kupić. Większość produktów to eufemistycznie mówiąc kopie bardziej renomowanych produktów z innych krajów albo rzeczy, których odpowiedniki w innych krajach są znacznie lepsze. Na szczęście są wyjątki. Chodzi o czeską porcelanę, która od lat trzyma się całkiem nieźle oraz o czeskie kryształy. W sklepach w Pradze warto szukać produktów takich firm jak Moser, Rückl Crystal, Bohemia Crystal, Bohemia Porcelain 1987. Najstarszą marką czeskiej porcelany jest Thun. Firmę założono w 1794 roku.
 
Artykuł zawiera link afiliacyjny.
 

 

Polecamy również: