Czy Wilno jest drogie? Czy Litwa jest droga? Koszt wycieczki

Czy Wilno jest drogie? Czy Litwa jest droga? Koszt wycieczki

Jeździmy do Lwowa, Pragi, Budapesztu, Rzymu albo na Sycylię. Mało kto na wakacje wybiera Litwę. Czy dzięki temu na Litwie i w Wilnie jest tanio? Czy Wilno jest drogie? Sprawdzamy ile kosztuje wypad na przykład na weekend do Wilna. Czy jest drogo czy tanio?

 


Wilno – ceny atrakcji i muzeów

Zwiedzanie atrakcji na Litwie nie należy do najdroższych. Zwiedzanie Nowego Arsenału kosztuje 4 EUR, tyle samo Stary Arsenał. Wstęp na obserwacyjną wieżę na Górnym Zamku kosztuje 5 EUR, zwiedzanie murów obronnych 4 EUR. Wstęp na wieżę telewizyjną kosztuje 11 EUR w szczycie sezonu i 8 EUR poza sezonem. Muzeum Adama Mickiewicza zwiedzamy za całe 2 EUR. Wstęp do krypt w katedrze to koszt 6 EUR, wieża zegarowa kosztuje 5 EUR. Ciężko więc znaleźć atrakcje droższe niż te 10 EUR, a za większość nie płacimy więcej niż 20-parę złotych.

 


Wilno – ceny noclegów

Ile kosztuje nocleg w Wilnie? Za dobrze położony apartament w centrum Wilna, którego standard nie urąga ludzkiej godności, zapłacimy w sezonie turystycznym w granicach od 120 do 200 zł za noc, czyli ani nie więcej, ani nie mniej niż w tanim Lwowie. Oczywiście tam gdzie diabeł mówi dobranoc lub w niskim standardzie da się zejść niżej w widełki od 80 do 100 zł za noc.

 


 
Nocleg w bardzo dobrym dobrym hotelu takim jak Grand czy Radisson to koszt w granicach 1100-1500 zł za noc. W dobrym hotelu pięciogwiazdkowym takim jak Imperial czy Pacai lub Narutis zapłacimy od 650 do 750 zł za noc.

 
Standard średni czyli maksymalnie 3 gwiazdki ale za to w centrum to koszt od 170 do 300 zł. Dalej od centrum Wilna da się znaleźć 3 gwiazdkowe hotele nawet za 150 zł za noc. Kompromis między ceną, a jakością czyli hotel 4 gwiazdkowy w Wilnie to koszt w granicach od 250 do 600 zł za noc. To ceny nieznacznie wyższe niż na przykład w Krakowie. Za najtańsze hotele płaci się w Wilnie około 100 złotych za noc. W hostelu da się zejść nawet poniżej stówy za noc.

 


Ceny w sklepach na Litwie


 
Jeśli zastanawiacie się ile trzeba będzie zapłacić za podstawowe produkty udając się na zakupy w Wilnie lub innym litewskim mieście to z pomocą przyjdzie Wam nasz artykuł: ceny na Litwie. Tam przygotowaliśmy przegląd cen najpotrzebniejszych artykułów pogrupowanych na kategorie takie jak napoje, chemia i kosmetyki czy jedzenie. Ceny w sklepach są kilka procent wyższe niż w Polsce.

 


Ceny jedzenia w kawiarniach i restauracjach w Wilnie

 
Za obiad w naprawdę dobrej restauracji takiej jak chociażby Nineteen18 czy Amadeus płacimy w Wilnie w granicach od 6 do 10 EUR za przystawki i w granicach 20 EUR za dania główne, od 5 do 10 EUR za desery. W popularnym lokalu D’eco Bar zupy kosztują po 8 EUR, sałatki w granicach od 8 do 12 EUR, dania główne od 18 do 25 EUR, steki po 30. To podobnie jak w dobrych restauracjach w jakimkolwiek atrakcyjnym turystycznie mieście w Polsce lub dobrym hotelu pod miastem. W lokalu typu fine dining za 4-daniowy zestaw zapłacimy zaledwie 35 EUR co czyni ceny w tego typu lokalach w Polsce albo w Budapeszcie cenami jak dla arabskich szejków.

 
Ceny w restauracjach średniej klasy takich jak chociażby Alaus Biblioteka czy Selfish Bistro wahają się w granicach od 7 do 10 EUR za pizzę, 4-7 EUR za lane piwo craftowe, 12-20 EUR za danie główne, 5-6 EUR za deser. W meksykańskim lokalu średniej klasy za taco płacimy 4-5 EUR, nachosy po 7 EUR, burito po 6 EUR.

 


 

W tańszych lokalach niższej klasy obiad taki jak to typowy polski turysta lubi czyli ziemniaki w tłustym sosie ze sztuką mięsa w Wilnie zjemy po 3-5 EUR za sałatkę, 5-6 EUR za danie główne. Da się znaleźć lokale serwujące zupę dnia za 3 EUR. W barze z gruzińską kuchnią zupę zjemy już za 2 EUR, czaczapuri po 3-4 EUR, a pozostałe dania kuchni gruzińskiej w granicach 5 EUR za dużą porcję i 3 EUR za małą.

 

 
Średnia kawa (300 ml) w popularnej kociej kawiarni w Wilnie kosztuje 3 EUR czyli tyle samo, albo kilkadziesiąt groszy mniej, niż w samego rodzaju kawiarniach w Polsce. Porównując Wilno do jakiejkolwiek atrakcyjnej turystycznie mieściny w Polsce widać, że jest tu naprawdę tanio chyba że porównamy ceny do 10 tysięcznego prowincjonalnego miasteczka, to wtedy można stwierdzić że jest drogo.

 


Czy w Wilnie jest drogo – podsumowanie

Jeśli szukacie miejsca w którym w restauracji zostawicie po 20 złotych, wstęp do muzeum czy galerii zamknie się w kwocie 10 złotych, a za nocleg dla dwóch osób zapłaci się góra po pięć dych to Wilno jest drogie.
 
Jeśli byliście w miejscach takich jak Praga, Budapeszt, Wiedeń, Berlin, Paryż, Wenecja, Barcelona, Portofino czy Amsterdam to po pierwsze nie zadajecie pytań w stylu “czy jest tanio czy drogo”, a po drugie wiecie już – jest tanio.

 


 

Dobry obiad w Wilnie kosztuje tyle co naleśniki w podrzędnej kawiarni w Amsterdamie czy kawa w popularnej kawiarni przy Piazza San Marco w Wenecji.

 
Jeśli uda Wam się trafić tani bilet lotniczy (na przykład z lotniska we Lwowie…) do Wilna to wyjazd tu może okazać się tańszy, niż wypad na weekend do Krakowa czy Wrocławia.
 
Niestety – rzeczą poddającą w wątpliwość sens wypadu do Wilna będzie upierdliwy dojazd jeśli zdecydujemy się na samochód. Do Wilna jedzie się bardzo długo, a czas to pieniądz. Z Wrocławia to 800 kilometrów więc lepiej wybrać Drezno. Ze Szczecina ponad 1000 km więc lepiej pojechać do Berlina. Z Krakowa jedzie się tu w granicach 9 godzin więc też znajdą się lepsze miejsca na wyjazd. Mieszkańcom północno-wschodniej Polski jednak Wilno samochodem można polecić.

 

Polecamy również: