Najlepsze restauracje 2020 w Budapeszcie. Gdzie dobrze zjeść?

Po aktywnym zwiedzaniu atrakcji w Budapeszcie trzeba zatrzymać się na chwilę i posilić. Jeśli szukacie dobrych i polecanych restauracji w Budapeszcie to dobrze trafiliście. Dziś sprawdzimy jakie są najlepsze restauracje w Budapeszcie. Oto ranking dobrych lokali z węgierskiej stolicy, które wyróżnione są gwiazdkami Michelin. Oto najlepsze restauracje z najwyższej półki.

 
Budapeszt jest miejscem zdecydowanie tańszym, niż może się wydawać. Ostatnio sprawdzaliśmy ceny w kawiarniach w Budapeszcie ale okazuje się, że również restauracje z najwyższej półki wcale nie są drogie. Oto zestawienie najlepszych restauracji w Budapeszcie, które nagrodzone są gwiazdkami Michelin stan na 2020 rok. Na samym końcu znalazła się najlepiej oceniana restauracja na Węgrzech mająca 2 z 3 możliwych gwiazdek Michelin. Oczywiście w przewodniku Michelin znajduje się więcej polecanych lokali z Budapesztu ale dziś sprawdzamy tylko te najlepsze zasługujące na gwiazdki.

 


Babel Budapest

 
Babel Budapest to restauracja znajdująca się przy Piarista köz 2 nieopodal słynnego Mostu Elżbiety. Kameralny lokal, którego właścicielem jest Veres István serwuje posiłki inspirowane Transylwanią. W menu lokalu nie ma dań a la carte, jedynie możliwość wykupienia zestawów: podstawowy zestaw to pięć dań istnieje również zestaw 7 dań wegańskich lub zestaw 10 dań. Podstawowy zestaw kosztuje 29 900 HUF, dodatkowo dokupić można zestaw win za 14 900 lub serów za 4500 HUF. W podstawowym zestawie m.in, ośmiornica, kurza wątróbka, jagnięcina i sorbet jabłkowy. Restauracja nagrodzona jest jedną gwiazdką Michelin. Czynne od wtorku d soboty od 18 do 24. Rezerwacja wymagana.

 


Costes Restaurant

 
Restauracja Costes położona przy Raday utca 4 została otwarta w 2008 roku. Była pierwszą restauracją na Węgrzech, która zastała nagrodzona prestiżową gwiazdką Michelin już w 2010 roku. Przez wiele lat istnienia lokal potwierdził swoją wysoką jakość i wyjątkową pozycję. Restauracja prowadzona jest przez portugalskiego szefa kuchni Miguela Rocha Vieire. Również nie ma tu dań z karty tylko zestawy. Koszt zestawu 4 dań (3 dania i deser) to 29 000 UAH, 5 dań (3 dania, dwa desery) to 32 500 HUF, 6 to 37 500 HUF, 7 to 41 500 HUF. Każdy z zestawów może być podawany z wyborem wyselekcjonowanych piw lub win albo napojów bezalkoholowych.

 

 


Costes Downtown


 
Po sukcesie restauracji Costes w 2015 roku otwarto drugą restaurację pod marką Costes w Budapeszcie. W 2015 roku powstała Costes Downtown przy Vigyázó Ferenc 5. Już w 2016 roku lokal został nagrodzony gwiadzką Michelin. Druga z restauracji charakteryzuje się zdecydowanie innym wystrojem (wraz z otwartą kuchnią) i inną filozofią. Ceny są tu też niższe. Costes Downtown jest jednym z ciekawszych miejsc na śniadanie w Budapeszcie. Za 6500 hUF oferowany jest szwedzki bufet w cenie dostęp do napojów (woda, świeże soki, kawa, herbata) sałatek i sałatek owocowych, wybór płatków owsianych i musli, grilowane potrawy, croissanty, muffinki, jajecznice, jaja smażone, omlety itp. Śniadania serwowane od 6:30 do 10:30. Każde z dań taniej można zamówić z karty.

 
Knajpa sprzedaje lunche z daniami z karty w cenach od 2500 do 3500 HUF za przystawki, 3900 – 4400 HUF za dania głwne i 2100 HUF za desery. Ceny w lokalu są więc naprawdę przystępne. W menu wieczornym dania główne od 7500 do 9600 HUF. Oczywiście istnieją też zestawy degustacyjne – 5 dań za 30 000 HUF.

 


Stand Restaurant

 
Kolejna restauracja to dzieło dueto popularnych węgierskich kucharzy Tamása Szélla i jego żony Szabiny Szulló, którzy są szefami kuchni To kolejny już lokal otwarty przez parę, ale dopiero ten został nagrodzony przez prestiżowy przewodnik. Stand Étterem mieści się przy Székely Mihály utca 2 niedaleko stacji metra Bajcsy-Zsilinszky. Wnętrza lokalu to połączenie nowoczesności z elegancją. Jeśli chodzi o fine dining to jest to jedno z tańszych miejsc w Budapeszcie. Zestaw 4 dań kosztuje 24 500 HUF, 3-daniowy lunch to koszt 12 500 HUF, a 4 daniowy to koszt 16 500 HUF. Restauracja nagrodzona jest jedną gwiazdą Michelin. Drugą z restauracji prowadzonej przez duetjest Standt25 Bisztro przy Attila utca 10. Tam jest zdecydowanie taniej i serwowane są dania z karty więc więcej Polaków może sobie pozwolić na obiad. W Stand 25 dania główne kosztują w granicach 4000-7000 HUF.

 


Borkonyha Winekitchen

 
Borkonyha Winekitchen również znajduje się w centrum Budapesztu, w okolicach słynnego Mostu Łańcuchowego dokładnie między stacjami metra Astoria i Arany Janos. To kolejna z restauracji nagrodzonych gwiazdkami Michelin w której obiad nie rujnuje domowego budżetu. Podawane są tu bowiem dania z karty oraz zestawy degustacyjne. Przystawki w cenach od 3450 do 5500 HUF za słynne węgierskie wątrpóbki. Zupy od 2350 do 2750 HUF, dania główne od 4450 do 9750 HUF, desery od 2450 do 3550 HUF, więc obiad dla dwóch osób można zamknąć w granicach 130-150 zł za osobę. Zestawy degustacyjne w cenie 23 000 HUF za 5 dań, więc wcale nie jest oszałamiająco drogo.

 

 


Onyx

 

Niedaleko od Borkonyha Winekitchen mieści się najlepsza restauracja w Budapeszcie i jedna z najlepszych restauracji w tym rejonie Europy – Onyx. Jako jedyna restauracja w Budapeszcie Onyx nagrodzona jest dwiema gwiazdkami Michelin. Onyx w Budapeszcie przy Vörösmarty ter 7-8 znajduje się blisko stacji Bajcsy-Zsilinszky i Mostu Łańcuchowego. Wnętrza lokalu zapierają dech w piersiach i przypadną do gustu nawet amatorom klasycznej elegancji. Restauracja serwuje zarówno lunche (tańsze) i zestawy obiadowo-kolacyjne (droższe). Lunch serwowany jest od 12 do 16:00 ale przyjść można najpóźniej o 13:30. Cena 3 daniowego zestawu to 19 900, 4 daniowego 21 900, 6 daniowego 27 900 HUF. Do cen niestety doliczana jest obsługa.

 
Kolacje podawane są od 18:30 do 23:00 ale najpóźniejsze rezerwacje możliwe są na 20:30. Wieczorem proponowane są dwa rodzaje zestawów degustacyjnych – inspirowany kuchnią węgierską Within our borders (m.in. tatar, zupa rybna, stek z mangalicy) i inspirowany kuchniami świata Beyond our borders (m.in. ostrygi, homar). Niestety restauracja wymaga by przy jednym stoliku zamówiony był ten sam zestaw. Obydwa zestawy dostępne są w wersji 4 i 6 daniowej cena to 30 900 i 34 900 HUF.

 


To nasza propozycja jeśli chodzi o fine dining w Budapeszcie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że większości turystów nie stać na tego typu lokale więc przygotowaliśmy też zestawienie dań węgierskich, które warto zjeść w Budapeszcie.

 


 

Polecamy również: