Czy we Lwowie jest tanio czy drogo? Ile to kosztuje?

Jeszcze kilka lat temu Lwów słynął z niesamowicie niskich cen. Od pewnego czasu się to zmienia, a niektórzy piszą mawet w internecie o tym, że ceny we Lwowie równają się prawie cenom w Polsce. Jak jest w rzeczywistości? Dziś sprawdzamy ile kosztują restauracje we Lwowie w 2019 roku i jakie są koszty luksusowych noclegów. Czy we Lwowie jest tanio czy drogo? Skąd mity o tym, że ceny niby są jak w Polsce?

 

Raz na kilka miesięcy na skrzynkę naszego bloga trafia pełen oburzenia list od Czytelnika, który wścieka się na wysoki poziom cen we Lwowie oraz na to, że porównujemy ceny we Lwowie (najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście na Ukrainie) do Krakowa (najbardziej atrakcyjnego turystycznie miasta w Polsce) lub innych atrakcyjnych turystycznie miast Europy.

 

Porównanie dwóch najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast jest porównaniem najbardziej naturalnym i wymiernym. Co więcej – większość zagranicznych turystów planujących wypad do Lwowa bierze pod uwagę wyjazd właśnie do Krakowa, Pragi lub Warszawy.

 

Skąd bierze się mit o tym, że we Lwowie jest drogo?

Restauracja Baczewskich Lwów
 
Mimo systematycznych podwyżek Lwów na polską kieszeń pozostaje jednym z najtańszych atrakcyjnych turystycznie miast w Europie. Skąd bierze się mit o tym, że we Lwowie jest drogo? Przyjeżdżając do Lwowa niektórzy turyści z Polski mogą pozwolić sobie na korzystanie z lokali wyższej klasy, niż ma to miejsce w Polsce.

 

Nie każdy może iść do najwyżej klasy restauracji w Krakowie, a na wypad do ścisłej czołówki najlepszych restauracji we Lwowie stać już praktycznie każdego Polaka. Mylne wrażenie dotyczące porównania cen w Polsce z cenami we Lwowie bierze się albo z braku rozeznania w cennikach wysokiej klasy restauracji w dużych miastach w Polsce albo z porównywania cen średniej klasy polskich lokali z lokalami z wyższej półki we Lwowie.

 

 
Jeśli porównamy ceny najwyżej klasy lokali w Polsce – nie tylko w Krakowie, ale i w Warszawie czy mniejszych miastach takich jak Tarnów – do najwyżej klasy lokali we Lwowie różnica w cenach będzie wyraźnie widoczna. Przyglądnijmy się więc cennikom. Do porównania weźmiemy najtańsze pozycje z menu.

 

Za obiad w Restauracji Belvedere w Warszawie w postaci przystawki, dania głównego i deseru zapłacimy w najtańszej możliwej konfiguracji 98 zł (nie wliczając w to napoju). W skład obiadu wejdzie gazpacho pomidorowe z oliwkami i zielonym pieprzem, risotto ze szparagami, groszkiem i parmezanem, szarlotka z lodami orzechowymi. Jeśli chcemy zjeść na przykład danie rybne lub wołowinę z grzybami z dodatkowymi frytkami to rachunek zamknie się w kwocie powyżej 180 zł. Przy okazji warto dodać, że jedna z sal Restauracji Belvedere w Warszawie była inspiracją do wystroju oranżerii w Restauracji Baczewskich we Lwowie.

 
Restauracja Mons Pius, Lwów
 
Popatrzmy na równie wyszukaną restaurację w Krakowie. Za pięciodaniowe menu degustacyjne w Restauracji Art płacimy 199 zł od osoby. W Wierzynku za najtańszy zestaw zapłacimy 140 zł od osoby. W Restauracji Amarylis za najtańszy zestaw składający się z przystawki, dania głównego i deseru zapłacimy 131 zł. W Cyrano de Bergerac – 112 zł.
 
W Pod Aniołami najtańsza konfiguracja wraz ze smalcem jako przystawką to koszt 90 zł. Pod Tarnowem w restauracji hotelu Dwór Prezydencki za najtańszy obiad z przystawką, daniem głównym i deserem zapłacimy 67 zł, w Rzeszowie w Starym Browarze Rzeszowskim najtańszy obiad kosztować będzie już znacznie mniej – 60 zł chociaż nie ukrywajmy – Rzeszów nie jest turystycznym miastem. Wszystkie ceny podane są bez napojów i bez zupy. Jak to wygląda we Lwowie?

 

Ceny w restauracjach we Lwowie


 
Jedna z najdroższych restauracji we Lwowie – 36 Po na Rynku ugości nas podobnym zestawem w skład którego wejdzie sało, kurczak po kijowsku z tłuczonymi ziemniakami i napoleonką za 369 UAH (58 zł). W Mon Chefie w Hotelu Astoria za najtańszy zestaw zapłacimy 435 UAH (68 zł). W Restauracji Sejf w 5-gwiazdkowym Bank Hotelu za podobny zestaw zapłacimy 438 UAH (niecałe 70 zł). W specyficznym i naprawdę drogim Splicie za najtańszą konfigurację przystawki, dania głównego i deseru zapłacimy 480 UAH (75 zł). Drożej będzie za menu degustacyjne (5 dań) w 5-gwiadzkowym Citadel Inn – to koszt 600 UAH (94 zł).

 

Najtańsza konfiguracja w popularnej Restauracji Baczewskich kilka kroków od Rynku kosztować będzie już tylko 250 UAH (39 zł). W restauracjach ze średniej półki również będzie znacznie taniej niż w Polsce. Na przykład w Restauracji 7 Prosiąt zapłacimy jeszcze mniej – 253 UAH (39 zł). W restauracji 5th Dungeon na samym Rynku za 100 gramów smażonego mięsa płacimy 59 UAH! W jeszcze tańszych restauracjach we Lwowie można spokojnie zjeść obiad za 20 zł za osobę.

 
Restauracja Mon Chef, Hotel Astoria, Lwów
 
Za obiad we Lwowie można zapłacić o 4 zł więcej niż za kawę latte na Rynku w Krakowie. Cen ze Lwowa nie warto nawet zestawiać z Wiedniem, Paryżem, Londynem, Rzymem, Wenecją czy Budapesztem.

 

Pozostałe koszty we Lwowie

Za najtańszy pokój w 5-gwiazdkowym hotelu na Rynku w Krakowie płacimy od 999 zł za noc. Za równie ekskluzywny hotel Leopolis we Lwowie zapłacimy od 630 zł, chociaż faktem jest że pobyt w Sheratonie w Krakowie może być tańszy od pobytu w którymś z luksusowych hoteli we Lwowie. Ceny hoteli niższej klasy (3-4 gwiazdki) oraz apartamentów (średnia cena na Airbnb we Lwowie we wrześniu 2019 to 240 zł, a w Krakowie to 319 zł za dobę) są wciąż odczuwalnie niższe. Podobnie jak zakupy – tu więcej o cenach we Lwowie w 2019 roku.

 
Na ile dni jechać do Lwowa?
 
Koszty wysokiej klasy usług takich jak dentysta, fryzjer czy kosmetyczka są znacznie niższe niż w Polsce. Podobnie jeśli chodzi o internet mobilny, taksówki i Uber lub Bolt czy komunikację miejską we Lwowie.

 

Realne koszty zwykłego życia we Lwowie są naprawdę bardzo niskie (klik). Warto też pamiętać, że wiele z restauracji czy usług nastawionych jest na polskiego turystę, który nie odejdzie dalej niż 5 minut piechotą od Rynku. Im dalej we Lwowie tym ceny jeszcze bardziej dostosowane do miejskich realiów.

 

Czy we Lwowie jest tanio czy drogo?

Pl. Halicki, Lwów
 
Tak – we Lwowie jest bardzo tanio. Chcąc wydać jak najmniej za weekendowy city break da się zorganizować wyjazd do Lwowa za 200-300 zł. Za pełen obiad w najbardziej luksusowych restauracjach we Lwowie ciężko wydać więcej niż 100-200 zł od osoby. Ceny noclegów we Lwowie też są bardzo korzystne i da się znaleźć apartament z widokiem na Rynek za około 140 zł za dzień!

 

Oczywiście należy pamiętać, że zarówno zarobki na Ukrainie jak i ceny we Lwowie systematycznie rosną. Na nieszczęście dla polskich turystów ustabilizował się i wzmocnił kurs ukraińskiej waluty. Ze względu na znaczną ilość polskich turystów we Lwowie ceny systematycznie idą w górę. Trzeba pamiętać, że za kilka lat faktycznie różnice nie będą już tak kolosalne jak dziś.

 
Polecamy również: