Bratysława ciekawostki o zamku, zabytkach, rzece i atrakcjach TOP 11

Jeśi znajdujecie się w tej garstce turystów, która zamierza wybrać się na zwiedzanie do słowackiej stolicy to przed wyjazdem polecamy dowiedzieć się czegoś o Bratysławie. Oto znane i nieznane ciekawe fakty o Bratysławie. Zapraszamy na zestawienie najlepszych ciekawostek o Bratysławie. TOP 11!

 


Bratysława to najbardziej zaludnione i największe miasto na Słowacji. Powierzchnia Bratysławy to 367,9 kilometra kwadratowego, a w mieście mieszka 424 428 osób. Zarówno pod względem powierzchni jak i ludności stolica Słowacji wypada blado na tle innych miast w Europie, nie porównując nawet z takimi jak Londyn, Amsterdam czy Praga.

 


Ciekawostką o Bratysławie jest jednak nie jej powierzchnia czy liczba ludności, a dość nietypowe i unikatowe położenie. Zwykle jest tak, że stolicą państwa jest miasto do którego z każdego zakątka kraju da się dojechać w mniej więcej podobnym czasie. W przypadku Słowacji jest inaczej. Bratysława leży na granicy. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma krajami. Z Bratysławy można pieszo przejść do Austrii oraz na Węgry. Urządzając sobie kilkunastominutowy spacer zaliczymy trzy kraje w kilkanaście minut.

 


Bratysława znajduje się w odległości 195 kilometrów od Budapesztu oraz zaledwie 60 kilometrów od Wiednia. Dzięki temu stała się punktem wypadowym dla tych, których nie stać na wypoczynek w Wiedniu. Wiele wycieczek za bazę wypadową do zwiedzania Wiednia obiera właśnie Bratysławę. Turyści dowożeni są rano do austriackiej stolicy, a wieczorem wracają do tańszej Bratysławy.

 


Większość miast nazywa się tak jak się nazywa od lat. W przypadku Bratysławy jest inaczej. Miasto przez wiele lat znane było pod starą słowacką nazwą Presporok, pod nazwą czeską Prespurk, węgierską Pozsony czy niemiecką Pressburg. W Polsce nazywaliśmy je Pożoń. Nazwa Bratysława została po raz pierwszy oficjalnie odnotowana dopiero w po 1844 roku, a urzędowo przyjęta nieco ponad 100 lat temu – w 1919 roku.

 

  
Jednym z największych zabytków w słowackiej stolicy jest Zamek Bratysławski malowniczo górujący nad miastem. Kamienna warownia powstała na wzgórzu już w X wieku. Wielokrotnie przebudowywany zamek przeszedł we władanie kościoła w 1784 roku, a w 1811 uległ gigantycznemu zniszczeniu. Pozostawał w tragicznym stanie przez blisko 150 lat. To co dziś możemy zwiedzać to efekty odbudowy z połowy ubiegłego wieku. Zwiedzanie zamku kosztuje 7 EUR.

 


Zamek Bratysławski nie jest jednymy zamkiem w Bratysławie. Drugim jest Zamek Dewin położony na skale w ujściu Morawy do Dunaju. Niestety w przeciwieństwie do Zamku Bratysławskiego średniowieczna warownia, której historia sięga zdecydowanie dalej niż IX wiek naszej ery znajduje się w dość tragicznym stanie. Warownia znajdowała się również pod węgierskim panowaniem i należała do rodziny Batorych. Zamek został zniszczony przez wojska Napoleona w 1809 roku. W 1896 roku gdy teren należał do Węgrów zbudowano tu piękną pamiątkę postawioną na 100. lecie Węgier. Niestety zdewastowały je czechosłowackie siły zaraz po I wojnie światowej. Ruiny zamku można zwiedzać. Koszt 5 EUR.

 


Wyjazd na wakacje do Bratysławy to dobry pomysł dla tych, którzy nie lubią tłumów. Jeśli wybieracie się zwiedzać słowacką stolicę to będziecie w porażającej mniejszości. W 2017 roku Słowacja zanotowała całe 5 milionów turystów. Turystów zagranicznych były zaledwie 2 162 384. To mniej niż liczba zagranicznych turystów odwiedzających Kraków.

 


W Bratysławie stoi… most Chucka Norrisa. Rowerowa kładka otwarta 22 września 2012 roku łącząca Słowację z Austrią miała zostać nazwana kładką Chucka Norrisa. Tak chcieli internauci. Ostatecznie oficjalnie nazwaną ją Cyklomostem slobody czyli wolności ale zwyczajową i tak nazywa się ją mostem Chucka Norrisa.

 

  
Katedra św. Marcina w Bratysławie jest najważniejszym kościołem w całym kraju. To właśnie ten budynek był kościołem koronacyjnym węgierskich królów. Koronowano tu m.in. Marię Teresę, a także króla Maksymiliana II Habsburga, Rudolfa II Habsburga, Macieja Habsburga, Ferdynanda II Habsburga, Ferdynanda IV Habsburga, Leopolda I, Józefa I, Ryszarda III, Leopolda III Ferdynanda I Habsburga.

 


Petržalka w Bratysławie to największa dzielnica w mieście zamieszkała przez ponad 100 tysięcy osób. W krajobrazie dzielnicy położonej na lewym brzegu Dunaju dominują świelkopłytowe szkarładztwa. Bratysławska dzielnica uważana jest za jeden z najgęściej zaludnionych obszarów Europy Środkowej.

 


Bratysława jest stolicą Słowacji dopiero od 1993 roku bowiem dopiero wtedy Słowacja odzyskała pełną niepodległość. Od 1945 do 1992 roku Słowacja wchodziła w skład Czechosłowacji. Słowacja była też niepodległym państwem faszystowskim w latach 1939-1944.

 


Katedra św. Marcina w Bratysławie jest najważniejszym kościołem w całym kraju. To właśnie ten budynek był kościołem koronacyjnym węgierskich królów. Koronowano tu m.in. Marię Teresę, a także króla Maksymiliana II Habsburga, Rudolfa II Habsburga, Macieja Habsburga, Ferdynanda II Habsburga, Ferdynanda IV Habsburga, Leopolda I, Józefa I, Ryszarda III, Leopolda III Ferdynanda I Habsburga.

 

Polecamy również: