TOP 33 Ciekawostki o Wiedniu – informacje, tajemnice, z czego słynie Wiedeń

TOP 33 Ciekawostki o Wiedniu – informacje, tajemnice, z czego słynie Wiedeń

Z czego słynie Wiedeń? Oto lista ciekawostek dotyczących austriackiej stolicy. Oto ciekawostki o operze wiedeńskiej, nieznany Wiedeń i jego tajemnice. Zapraszamy na listę 33 ciekawostek i ciekawych informacji o Wiedniu.

 


Położony nad Dunajem Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii. Według danych z 2018 roku stolicę Austrii zamieszkiwało 1 888 776 osób.

 


Liczba ludności Wiednia zmieniała się na przestrzeni lat. W 1910 roku w mieście mieszkało 2 083 630 osób, w 1916 już 2 239 000. W latach 20-tych ubiegłego wieku rozpoczął się spadek liczby ludności.
 


Na dzień 1 stycznia 2019 roku Wiedeń był miejscem zamieszkania dla osób o 180 różnych narodowościach

 


Austriacy stanową zaledwie 69,8% mieszkańców Wiednia. 13,1% mieszkańców Wiednia to obywatele pozostałych krajów Unii Europejskiej. Polacy stanowią 2,3% mieszkańców miasta.

 


 


Powierzchnia Wiednia to 414,6 km². To mniej od m.in od Warszawy, Pragi i Budapesztu.

 


By odwiedzić Wiedeń w Austrii nie trzeba paszportu. Wystarczy dowód osobisty.

 


Kranówka w Wiedniu jest jedną z najlepszych wód z kranu na całym świecie. Wiedeńska woda sprowadzana jest bezpośrednio ze źródeł w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich. Woda transportowana bez użycia pomp trafia do kranów w Wiedniu po 36 godzinach podróży.

 


Wiedeń nie każdemu kojarzy się z produkcją wina ale w granicach austriackiej stolicy przemysł winny ma się bardzo dobrze. Wśród najbardziej znanych win produkowanych w Wiedniu wymienić można białe wina produkowane z odmian Grüner Veltliner, słynnych Riesling i Weißburgunder, a przede wszystkim Gemischter Satz. W Wiedniu znajduje się kilkaset hektarów winnic. W Wiedniu znajdziemy też wiele oberży i winiarni.

 


Według danych z 2018 roku najpopularniejszymi imionami nadawanymi w Wiedniu są Sophia, Sara i Anna oraz Maximilian, Alexander i David.

 

 


Jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Wiednia jest gotycka katedra św. Szczepana. Budowę kościoła ukończono w 1160 roku. Rocznie kościół odwiedzany jest przez około 3 miliony turystów.

 


 


25 maja 1869 roku otwarto słynną operę w Wiedniu. Pierwszą operą wystawioną w gmachu była opera Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta.

 


Wiedeń to światowa stolica muzyki klasycznej. To właśnie w tym mieście tworzyli tak zwani klasycy wiedeńscy czyli Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Ludwig van Beethoven. W tym samym okresie w Wiedniu tworzyli też inni, może nieco mniej, uznani kompozytorzy – Antonio Salieri, Christoph Willibald Gluck. W Wiedniu mieszkali i tworzyli również Franz Schubert, Johann Strauss i Johannes Brahms.

 

 


W Wiedniu zwiedzać można domy znanych kompozytorów – Wiedeński Dom Mozarta, Strauss Museum, mieszkanie Beethovena, Dom Haydna. Fanom muzyki klasycznej można polecić również Dom Muzyki czyli muzeum Haus der Musik.

 


Domy kompozytorów nie są jedynymi mieszkaniami, które można zwiedzać. W Wiedniu zobaczyć można Muzeum Zygmunta Freuda – dawne mieszkanie i gabinet słynnego neurologa i twórcy psychoanalizy.

 


Na metro w Wiedniu składają się 83 kilometry tras 5 linii oraz 109 stacji. Metro w Wiedniu wystartowało dość późno – 25 lutego 1978 roku. Ogółem transport publiczny w Wiedniu to 162 linie autobusowe, tramwajowe i metra.

 


Całkowita powierzchnia Wiednia to 41,487 hektara z czego 49,6% stanowią tereny zielone.

 


Las Wiedeński położony z najwyższym szczytem wznoszącym się na wysokość 893 metrów nad poziomem morza to najbardziej wysunięte na północ pasmo Alp Wschodnich.

 


 


W Wiedniu znajduje się najstarsze wciąż działające zoo na świecie. Wiedeńskie zoo Tiergarten Schönbrunn zostało założone 31 lipca 1752 roku. To jedyne zachowane barokowe zoo. Zoo otwarte jest do zwiedzania przez 365 dni w roku. Wstęp 20 EUR.

 

 


W Wiedniu znajduje się jeden z największych cmentarzy w Europie. Cmentarz Centralny (Zentralfriedhof) jest miejscem w którym znajduje się aż 3,3 mln pochówków. Na wiedeńskim cmentarzu spoczywa m.in. Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Antonio Salieri, Johann Strauss (syn), Johann Strauss (ojciec). Na cmentarzu rośnie około 17 tysięcy drzew, a w jednym z pól przygotowano rezerwat dla okolicznej przyrody. Żyją tu nawet jelenie, chomiki i borsuki.

 

 


Zoo nie jest jedynym najstarszym obiektem świata, który działa w Wiedniu. Przy wejściu do parku Prater znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji miasta – Wiener Riesenrad. Słynny diabelski Młyn w Wiedniu jest najstarszym wciąż działającym diabelskim młynem na świecie. Otwarto go już w 1897 roku. Atrakcja miała zostać rozebrana w 1916 roku ale zabrakło na to pieniędzy. Przejażdżka kosztuje 12 EUR (11 EUR z kartą Vienna-Card).

 


Każdego roku w Wiedniu działa jedno z najsłynniejszych lodowisk na świecie. Vienna Ice Dream to lodowisko działające od stycznia do początku marca na wiedeńskim Placu Ratuszowym. W 2020 roku lodowisko odwiedziło 550 tysięcy osób. Dzienny bilet na słynne wiedeńskie lodowisko kosztuje 8 EUR, bilet sezonowy 78 EUR.

 


Jeśli szukacie pięknych przykładów architektury to znajdziecie ich w Wiedniu bardzo wiele. Są też brzydsze. Dom Hundertwassera wzniesiony w latach 1983-1985 według projektu Josefa Krawina. Kompleks na rogu Kegelgasse i Löwengasse uważany jest za jedną z ciekawszych atrakcji Wiednia, chociaż nie każdemu się podoba.

 

 


Najwyższym budynkiem w austriackiej stolicy jest wieżowiec DC Towers znany również jako Donau City Towers. DC Tower 1 osiąga całkowitą wysokość 248 metrów. Wieża ma 60 kondygnacji i jest również najwyższym budynkiem w całej Austrii.

 


Berlin nie był jednym miastem podzielonym po II wojnie światowej. Po kapitulacji III Rzeszy 8 maja 1945 roku rozpoczęła się okupacja Austrii i samego Wiednia. Wiedeń podzielono między radziecką Rosję; amerykanów, Brytyjczyków i francuzów. Centralna dzielnica. pierwsza znajdowała się pod kontrolą wszystkich sił. 15 maja 1955 zakończono pobyt sił alianckich w chwili podpisania austriackiego traktatu państwowego.

 


Bitwa pod Wiedniem stoczona 12 września 1683 jest najsłynniejszym bojowym zwycięstwem króla Jana III Sobieskiego. Polski król ruszył z odsieczą na Wiedeń i obronił austriacką stolicę znajdującą się w oblężeniu przez siły Kara Mustafy od 14 lipca 1683 roku.

 


W 2019 roku Austriacy stwierdzili, że Jan III Sobieski nie jest godny pomnika w Wiedniu. Monument miał zostać ustawiony w 335 rocznicę wiktorii wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Lesie Wiedeńskim.

 

 


Słynna kawiarnia wiedeńska i sam sposób spędzania w nich czasu zostały w 2011 roku wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wiedeńskie kawiarnie kreowały kulturę i politykę miasta i kraju. Różnią się tym, że po spożyciu filiżanki kawy (podanej wraz ze szklanką wody) kelner donosi kolejną szklankę wody. Jest to gestem potwierdzającym to, że gość może dalej siedzieć do woli spędzać czas w lokalu po spożyciu samej kawy.

 


Wiedeń jest domem dla jednych z najsłynniejszych i najpiękniejszych kawiarni świata. Cafe Sacher jest miejscem w którym Franz Sacher stworzył słynny Tort Sachera. Przed Cafe Central ustawiają się kolejki do stolików!

 

 


Pierwszą kawiarnię w Wiedniu otwarł żołnierz króla Jana III Sobieskiego, słynny Polak z Sambora pod Lwowem, Jerzy Franciszek Kulczycki. W Wiedniu znajduje się pomnik Jerzego Franciszka Kulczyckiego pod adresem Kolschitzkygasse 1.

 


Koncert noworoczny filharmoników wiedeńskich jest jedną z najsłynniejszych imprez na świecie. Pierwszy koncert wykonano 31 grudnia 1939 roku. By kupić bilet na koncert noworoczny trzeba zapłacić od 35 do nawet 1200 EUR. Bilety schodzą na rok przed planowanym wydarzeniem. Bilety trzeba wylosować, a stałe rezerwacje miejsc przekazywane są w wiedeńskich rodzinach z pokolenia na pokolenie.

 


Modernistyczny blog Karl-Marx-Hof w Wiedniu przy Heiligenstädter Straße 82/92 uznawany jest za najdłuższy budynek mieszkalny na świecie. Wzniesiony w okresie tzw. Czerwonego Wiednia budynek ma 1100 metrów długości i mieści 1382 mieszkania.
 

 


Wiedeński dziennik Wiener Zeitung założony w 1703 roku przez Johanna Baptistę Schönwettera i dziennikarza Hieronymusa Gmainera jest najdłużej ukazującym się tytułem prasowym na świecie.

 


Słynny francuski croissant został wymyślony w Wiedniu. Przysmak po raz pierwszy upieczono w 1683 roku.

 


 
Polecamy również: