Czy w Londynie widać Wieżę Eiffla? Czy można zobaczyć? Sprawdzamy!

Istnieje wiele ciekawostek, faktów i mitów o Londynie. Jednym z częściej pojawiających się jest to, że z Londynu widać Wieżę Eiffla. Czy faktycznie z London Eye można zobaczyć Wieżę Eiffla? Czy widać ją w stolicy Wielkiej Brytanii?

 

Plotka o czym że z Londynu widać Wieżę Eiffla nie jest tematem nowym. Pojawiała się w internecie już od bardzo dawna, jednak w 2020 roku wyraźnie odżyła. W związku z lockdownem nałożonym przez wiele państw stanął europejski przemysł. Sytuację tą wykorzystano do puszczenia w internet widea na którym to niby widoczna była Wieża Eiffla z Londynu. Czy to prawda?

 
Wideo było oczywistym “fejkiem”. Z Londynu nie widać Wieży Eiffla. Ze szczytu London Eye to Wieży Eiffla w Paryżu jest w linii prostej około 335 kilometrów. By dojechać spod London Eye do Paryża trzeba przejechać jeszcze więcej i wziąć pociąg przez tunel pod kanałem La Manche.

 


 

Nawet przy bardzo dobrej pogodzie nierealnym jest zobaczenie paryskiej Wieży Eiffla z Londynu. Według obliczeń jednego z Internautów okazało się, że paryska wieża mogłaby być widoczna w Londynie gdyby wznosiła się na wysokość 7301 metrów nad poziom morza. Ciekawostką o Londynie jest jednak to, że w stolicy Wielkiej Brytanii miała powstać londyńska Wieża Eiffla.

 

 
Gdy w Paryżu stanęła wieża projektu słynnego architekta brytyjski parlamentarzysta Edward Watkin zaproponował, by w Londynie również zbudować wieżę, ale wyższą. Powstał projekt stalowej wieży mającej przewyższać Wieżę Eiffla o 46 metrów.

 
Prace nad budową wieży przedstawionej jako Great Tower of London rozpoczęto. Konstrukcja miała stać się atrakcją nowego parku Wembley Park i górować nad miastem na wysokość 358 metrów.

 
W 1894 roku udało się ukończyć podstawę i wspiąć się na wysokość 47 metrów. Niestety pieniądze na budowę wieży szybko się skończyły. Sam pomysłodawca budowy zmarł w 1901 roku. Ostatecznie nieukończoną podstawę wieży rozmontowano w 1907 roku, a na miejscu parku wzniesiono później stadion Wembley. Nieukończona i rozebrana niedługo później budowla dziś znana jest również pod nazwą Watkin’s Tower.

 

Polecamy również: