Czy w Turcji jest bezpiecznie? Na co uważać w Turcji?

Od wielu lat Turcja stanowi jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych dla Polaków. Większość wczasowiczów decyduje się na tanie wyjazdy all-inclusive w największych kurortach tak zwanej tureckiej riwiery. Czy w Turcji jest bezpiecznie? Czy bezpiecznie jest samemu jechać do Turcji? Dziś sprawdzimy na co uważać w Turcji.

Od lat rodacy tłumnie wybierają się na wypoczynek w kurortach riwiery tureckiej takich jak Alanya czy Antalya. Niewiele osób decyduje się na samodzielne zwiedzanie Turcji czy wyjazdy wgłąb kraju. Większość decyduje się na wyjazd z biurem podróży.

Po wylądowaniu na lotnisku w Turcji turyści pakowani są do busów i autobusów i rozwożeni po znajdujących się bliżej i dalej hotelach.


Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Z hotelu wychodzą najdalej na plażę lub na zakupy w turystycznym kurorcie. W takiej konfiguracji wyjazdu do Turcji praktycznie nie ma się czego obawiać. Każdy element tego typu wycieczki jest wcześniej zaplanowany, a sami wczasowicze rzadko ruszają się dalej niż hotelowy basen. Podczas tego typu wyjazdów należy zachować taką samą, lub niewiele większą, czujność niż podczas wyjazdów do innych krajów.

W Turcji uważamy na kupowanie podrabianych produktów, kradzieże kieszonkowe. Ze względu na ewentualne ryzyko terrorystyczne najlepiej unikać tłumów i imprez masowych. Warto unikać też wszelkiego rodzaju protestów i demonstracji. Trudno o nie w Turcji ale jeśli widzicie coś takiego lepiej oddalić się na bezpieczną odległość.

czy w Turcji jest bezpiecznie

Co innego samodzielne zwiedzanie Turcji, samodzielnie organizowany wyjazd czy zwiedzanie większych atrakcji w głębi kraju. Najlepiej nie zapuszczać się w obszary znajdujące się przy granicy z Syrią czy Irakiem. W największych miastach Turcji – Ankarze i Stambule – dochodziło do zamachów terrorystycznych. Warto unikać też okolic tak zwanych obozów dla uchodźców i terenów w których można spotkać imigrantów.

W dużych miastach może być mniej bezpiecznie niż w małej nieturystycznej miejscowości właśnie przez liczbę turystów będących łatwym celem dla przestępców.

Na ulicach Turcji zwłaszcza w okolicy największych atrakcji turystycznych można spotkać się z obecnością uzbrojonych służb porządkowych. Podobnie może zdarzyć się również i na lotnisku. Wchodząc na teren zabytków i atrakcji może okazać się koniecznym przejście przez dodatkowe procedury bezpieczeństwa.


Na co uważać w Turcji

Rzeczy na które trzeba uważać w Turcji jest trochę. Uważamy zwłaszcza na bazarach. Najlepiej je po prostu ominąć ale jeśli już się na nich znajdujemy to nie wchodzimy w zbędne rozmowy ze sprzedawcami, nie dajemy się zaprosić przez nieznajomych do żadnych klubów, barów czy restauracji. Nie kupujemy narkotyków, nie dajemy się namówić na ich przewożenie.

Wszystkie wartościowe przedmioty należy trzymać głęboko w dobrze zabezpieczonych kieszeniach. W Turcji zdarzają się kradzieże torebek i kradzieże kieszonkowe. Rozboje rzadziej ale również ich nie można wykluczyć więc zamiast Leiki lepiej wziąć ze sobą Olympusa.

Zabrzmi to egzotycznie ale będąc w Turcji lepiej nie pisać w internecie nic krytycznego na temat władz kraju i sytuacji wewnętrznej. Przynajmniej póki nie wyjedziemy z kraju. Brytyjskie MSZ Foreign and Commonwealth Office odradza wszelkie podróże do obszarów przy granicy Turcji z Irakiem i Syrią oraz odradza podróże które nie są konieczne do innych obszarów Turcji.

Na stronach polskich kategorycznie odradzane są tylko wszelkie podróże do obszarów przy granicy z Syrią i Irakiem.


Czy Turcji jest bezpiecznie?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi bowiem kraj jest bardzo rozległy i sytuacja w poszczególnych częściach Turcji różni się. Każdego roku do Turcji na All-Inclusive jadą setki tysięcy turystów i nic im się nie dzieje. To że jednego typu wyjazdy do Turcji są bezpieczne nie oznacza, że bezpiecznie jest w całym kraju. Na 100% nie można uznać Turcji za kraj w którym wszędzie jest bezpiecznie jak podczas wczasów w Monako czy odwiedzinach w Krakowie.

Numery alarmowe w Turcji to 155 na policję, 112 na pogotowie i 110 na straż pożarną. Poruszając się ulicami lepiej mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Warto też sprawdzić czy do Turcji potrzebna jest wiza i czy potrzebny jest paszport do Turcji.

Polecamy również: