Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy dla turystów?

All-Inclusive w Egipskim kurorcie od lat jest w zasięgu większości Polaków ponieważ wycieczki do Egiptu nie należą do najdroższych. Czy chcąc spełnić marzenie o wyjeździe do Afryki należy się czegoś obawiać? Dziś sprawdzamy czy w Egipcie jest bezpiecznie. Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa w kurortach takich jak Marsa Alam i Szarm el-Szejk lub Hurghadzie? Czy turyści są bezpieczni w Egipcie? Dziś o bezpieczeństwie w kraju


Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Zarówno sam Egipt jak i kraje muzułmańskie nie kojarzą się ani z wolnością ani z bezpieczeństwem. Nic dziwnego. Obawy o bezpieczeństwo podróży do takich miejsc nie są nieuzasadnione. Ludzie pamiętają zamachy terrorystyczne w Egipcie, a nawet zamach w Szarm el-Szejk z 2005 roku w którym zabito 88 osób. Sytuacja polityczna daleka jest od najlepszych na świecie.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże do Synaju Północnego i odradza podróże które nie są konieczne do większości obszarów Egiptu z pominięciem Szarm el-Szeik i okolic takich jak chociażby Hadaba, Naama Bay czy Shark Bay i podróży od delty Nilu do Marsa Matruh. Polskie MSZ odradza wyjazdy na Półwysep Synaj z wyjątkiem Szarm el-Szejki, a także do okolic granicy z Libią i Sudanem i trójkąta Halaib.

Odradza podnóże, które nie są konieczne do okolic na wschód od Doliny Nilu z wyjątkiem głównych dróg i dużych ośrodków turystycznych, a także Delty Nilu na wybrzeże Morza Śródziemnego z wyjątkiem Port Said, Aleksandrii. Zalecaną bezpieczną drogą między Kairem a Aleksandrią jest Alexandria Desert Road.

Polskie MSZ odradza też podróże które nie są konieczne do Doliny Nilu między Kairem a Luksorem i między Asuanem i granicą z Sudanem. W pozostałych miejscach zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak widać służby najróżniejszych krajów nie podchodzą zbyt entuzjastycznie do wyjazdów do Egiptu. W kurortach turystycznych jest względnie bezpiecznie ale samodzielne podróżowanie po kraju może wiązać się z ryzykiem znacznie większym niż podróże po Europie. Z naszego doświadczenia wynika, że bezpiecznie nie jest dla blondynek zwłaszcza samotnie podróżujących.


Na co uważać w Egipcie?

Niestety w kraju wciąż istnieje ryzyko ataków terrorystycznych. Nie każdy z nich ukierunkowany jest w osoby przyjeżdżające do Egiptu ale niestety nie można takich ataków wykluczyć. Z tego względów Egipcie zdecydowanie bardziej niż w innych krajach warto unikać dużych skupisk ludzkich, uważać na bazarach, nie uczestniczyć w imprezach masowych czy jakichkolwiek protestach.

Terroryzm nie jest jedynym niebezpieczeństwem w Egipcie. Bardziej niż w innych krajach uważamy tu na oszustwa, naciągaczy, kradzieże kieszonkowe. Napady na turystów są rzadkością ale lepiej nie afiszować się z Rolexem czy Leicą. Uważamy na naganiaczy, nie podejmujemy żadnych rozmów z drobnymi sprzedawcami.

Pod żadnym pozorem, to uwaga zwłaszcza do kobiet, nie pozostawiamy drinków czy napojów bez opieki. Istnieje niebezpieczeństwo, że w naszym napoju znajdą się podrzucone środki odurzające.

W Egipcie uważamy na wszelkiego rodzaju sprzedawców i naganiaczy. Nigdzie z nimi nie chodzimy, nie idziemy do baru, nie idziemy do restauracji, nie kupujemy okazyjnie żadnych podrabianych produktów. Nie dajemy się wciągać w rozmowy typu “skąd przyjechałeś”. Najlepiej wcale się nie odzywać.

W hotelu lepiej używać sejfu, nie afiszować się żadnymi droższymi przedmiotami. Jak w każdym kraju do którego przyjeżdżają turyści uważamy w Egipcie na kieszonkowców. Warto wiedzieć również, że zdarzają się zmotoryzowane kradzieże torebek.

W Egipcie czai się jeszcze jedno zagrożenie: zatrucia pokarmowe. Uważamy na higienę, a przed wyjazdem lepiej spakować lekarstwa które przydadzą się w razie zatrucia jedzeniem. Uważamy tu na złej jakości wodę (nawet w postacie kostek lodu), brud, często myjemy ręce, w tańszych lokalach lepiej nie stołować się wcale.


Czy Egipt jest bezpieczny?

Sytuacja polityczna w Egipcie jest jaka jest więc należy stosować się do poleceń władz lokalnych, wojska czy policji. Nie robimy im zdjęć, nie “kozaczymy”. Warto wiedzieć również, że przepisy narkotykowe w Egipcie są bardzo restrykcyjne. Jeśli chcecie sobie coś zapalić pojedźcie do Portugalii, do Czech albo do Holandii. W Egipcie trzymamy się z daleka od wszelkich narkotyków, a już zwłaszcza od przemytu. Nie przewozimy NICZYICH bagaży czy przesyłek.

Niektórych ta informacja ucieszy, a niektórych zmartwi. Przypominamy – w Egipcie nielegalny jest homoseksualizm. W Egipcie nie należy przesadnie odsłaniać wdzięków swojego ciała. Należy tu ubierać się stosownie.

Przypominamy czy do Egiptu potrzebna jest wiza?

Polecamy również: