Antalya atrakcje TOP 15. Co warto zobaczyć? Co warto zwiedzić?

Planując podróż do Antalya w Turcji, może być trudno zdecydować, które atrakcje warto zobaczyć. Aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, stworzyliśmy listę 15 najlepszych atrakcji w Antalya. Od cudów natury po miejsca historyczne, na tej liście każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz kultury czy relaksu, koniecznie sprawdź te najlepsze atrakcje podczas swojego pobytu w Antalya. Co zobaczyć w Antalya? Co zwiedzić w Antalya? Oto ciekawe miejsca!

 


Dzielnica Kaleiçi i zatoczka


 
Jeśli szukasz najlepszych miejsc do zwiedzania w Antalyi udaj się od razu do dzielnicy Kaleiçi czyli starego miasta z urokliwą zabytkową mariną z czasów rzymskich i słynnymi minaretem Kesik. Ta tętniąca życiem dzielnica jest pełna sklepów, restauracji i kawiarni, co czyni ją idealnym miejscem na spędzenie dnia lub dwóch na zwiedzaniu. Znajdziesz tu również mnóstwo historii, wiele ważnych budynków pochodzi sprzed setek lat z epoki rzymskiej, bizantyjskiej, seldżuckiej i osmańskiej.

 


Plaża Konyaalti Plajiari


 
Nie ma co się oszukiwać – większość turystów przyjeżdża do Turcji nie z powodu zabytków, a plaż i pogody. Najsłynniejsza plaża w Antalya to Konyaalti ciągnąca się po zachodniej stronie miasta na długości aż 13 kilometrów. Piaskowo-żwirowa plaża zapewnia ochronę ratowników, a także trochę darmowej infrastruktury dla plażowiczów. Woda jest tu dość czysta – nic tylko się kąpać.

 


Selfie Park Antalya


 
Selfie Park Antalya to niezwykła atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata. To miejsce, które idealnie łączy w sobie sztukę i technologię, zapewniając wyjątkowe wrażenia i niezapomniane wspomnienia. Park ten składa się z wielu różnych stref, z których każda ma swój unikalny charakter.
 
Selfie Park Antalya jest miejscem idealnym dla miłośników selfie i osób, które chcą zrobić ciekawe zdjęcia, które będą pamiątką z wakacji. W parku znajdują się różne scenografie, które pozwalają na zrobienie zdjęć w różnych klimatach i stylach. Można tu znaleźć np. salę tronową z Gry o Tron, wielkiego arbuza, budkę telefoniczną czy inne surrealistyczne krajobrazy. Więcej o zwiedzaniu tej nietypowej atrakcji na oficjalnej stronie parku.

 


Lara Beach


 
Druga z najbardziej znanych plaż w Antalya to plaża Lara położona na południowym wschodzie. Przy plaży Lara znajduje się wiele dość dobrych i luksusowych hoteli. Lara to plaża piaszczysta (chociaż nie do końca) zapewniająca dobrej jakości ciepłą i spokojną wodę i łatwe zejście wgłąb morza. Lepiej trochę zainwestować wybrać się na prywatne odcinki plaży – są lepiej utrzymane.

 


Muzeum Archeologiczne


 
Muzeum Archeologiczne w Antalyi znajduje się w mieście Antalya w Turcji. Znajduje się w nim kolekcja artefaktów ze starożytnego miasta Attalea oraz innych stanowisk archeologicznych w regionie. Muzeum zostało założone w 1922 roku przez Suleymana Fikri Beya. Początkowo znajdowało się w meczecie Yivil Minare.
 
Obecny budynek składa się z 14 sal o łącznej powierzchni około 7 tysięcy metrów kwadratowych. W zbiorach znajduje się około 5 tysięcy wystawionych dzieł sztuki w tym m.in. pomnik cesarza Hadriana, posągi postaci mitologicznych, sarkofagi z okresu rzymskiego czy relikwie św. Mikołaja. W magazynach pozostaje kolejnych 20-30 tysięcy przedmiotów. Tutaj więcej o zwiedzaniu muzeum archeologicznego.

 


Antalya Aquarium


 

Akwarium w Antalyi jest jednym z największych i najbardziej imponujących akwariów na świecie i jedną z najlepszych atrakcji dla dzieci w Antalya i w całej Turcji. Znajduje się około 20 minut jazdy od historycznego centrum miasta niedaleko plaży Konyaalti. Po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających w 2012 roku. Akwarium podzielono na 64 różne zbiorniki, w których żyją tysiące morskich stworzeń.
 
Są wśród nich nawet płaszczki i rekiny. Wielką atrakcją jest podwodny tunel długi na 131 metrów, strefa zimowa z prawdziwym śniegiem, hale z jedzeniem oraz pokazy karmienia w tym pokazy karmienia rekinów. Tutaj więcej o zwiedzaniu akwarium w Antalya.

 


ZOO


 
Ogrody zoologiczne w różnych zakątkach świata nie należą zwykle do najtańszych atrakcji. Wiedząc jednak, że w Turcji jest tanio wręcz grzechem byłoby nie pojechać do ZOO w Antalya. Zoo dysponuje naprawdę wielką liczbą gatunków zwierząt w tym nawet flamingami, tygrysami czy lwami. Prawdziwa niespodzianka czeka na zwiedzających przy kasie ogrodu zoologicznego. Dlaczego? Tak taniego ogrodu zoologicznego nie ma chyba nigdzie indziej na świecie. Tutaj dowiecie się po ile są bilety do ZOO w Antalya.

 


Wodospady Duden i inne wodospady

 

Wodospady Duden z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Antalyi. W parku znajduje się urokliwy wodospad wpadający do wód Morza Śródziemnego. Wodospady w Parku Duden znajdują się w południowo-zachodniej części Antalyi i są zasilane przez rzekę Duden. Wodospady dzielą się na dwie części: Górny Wodospad i Dolny Wodospad. Jeśli jesteście fanami wodospadów to warto zobaczyć obydwa, a jeśli nie przepadacie za nimi to wystarczy przejechać się by zobaczyć ten znajdujący się w Duden Park. W okolicach Antalya znajduje się jeszcze kilka innych wodospadów – tutaj opisujemy wodospady w Antalya.

 


Park Karaalioglu

Park Karaalioglu to jeden z najpopularniejszych parków w Antalyi. Z parku roztaczają się wspaniałe widoki na Morze Śródziemne i panoramę miasta. W parku znajduje się wiele atrakcji – jak to w parku, a także plac zabaw oraz w kawiarnie. Można tu zobaczyć też rzeźby czy pomniki. Park warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na widoki – zarówno w dzień jak i nocą.

 


Kolejka linowa Tunektepe Telefrik Tesisleri


 

Tunektepe Telefrik Tesisleri to kolejka linowa w Antalyi w Turcji. Została uruchomiona w 2017 roku. System ma dwie stacje, jedną u podstawy wzgórza Tunektepe w dzielnicy Konyaalti, a drugą na szczycie Tünek Tepe z którego roztacza się widok na całą okolicę. Na szczycie znajdują się punkty gastronomiczne. Przejażdżka ma około 1706 metrów długości i trwa około 9 minut. Tutaj więcej o cenach biletów, które mogą być zaskoczeniem!

 


Wieża Hidirlik


 
Wieża Hidirlik to wieża zbudowana prawdopodobnie w drugim stuleiu. Wieża była używana jako wieża strażnicza i latarnia morska, która miała ostrzegać statki przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Hidirlik ma 14 metrów wysokości. W ciągu wieków wieża była kilkakrotnie restaurowana i dziś stanowi popularną atrakcję turystyczną i jeden z symboli miasta.

 


Aktur Lunapark Ataturk Parki


 

Jak to w parku rozrywki – znajdziemy tu diabelski młyn, kolejki, atrakcje wodne, karuzele odpowiednie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Wstęp do lunaparku nie jest drogi. Jeśli nie lubimy lunaparków to można przejś się po prostu po parku Aktur Park.

 


Brama Hadriana


 

Brama Hadriana jest jednym z najbardziej imponujących i dobrze zachowanych starożytnych rzymskich zabytków w Antalyi. Brama została zbudowana w 130 roku n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana podczas jego wizyty w mieście, które było wtedy znane jako Attaleia. Trzy łuki bramy, które są ozdobione reliefami rzymskich bogów, prowadzą na stare miasto. Brama jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Antalyi i jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto odwiedza miasto.

 


Aspendos

 

Aspendos było starżoytnym greckim miastem. Znane jest z jednego z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich na świecie, który nadal jest wykorzystywany do wystawiania sztuk i koncertów dzięki swojej wyjątkowo dobrej akustyce.Teatr zbudowany w 160 roku mieści 15 000 widzów i był wykorzystywany do wystawiania sztuk, przedstawień muzycznych i walk gladiatorów. Atrakcja znajduje się około 45 km od Antalya ale naprawdę warto tu przyjechać.

 


Perge

 
Perge to starożytne greckie miasto w Anatolii, położone 16 km na wschód od Antalyi na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zostało założone w XIII wieku p.n.e przez Mopsosa i Kalhasa. Przez lata Perge było jednym z najważniejszych i najładniejszych miast w Azji Mniejszej. Niestety zdewastowane przez arabskie najazdy miasto jest dziś ruiną. w której zobaczy można rzymskie łaźnie, amfiteatr, czy ruiny bramy miejskiej.

 


Minaret Yivli


 
Minaret Yivli jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Antalyi. Minaret ukończono w XII wieku naszej ery. Ma 38 metrów wysokości, a na jego szczyt prowadzi 90 stopni.

 
Polecamy również: