Jaka waluta jest w Austrii? Austria waluta przed euro

Wiedeń każdego roku odwiedzają miliony turystów. Nic dziwnego, jedna z najpiękniejszych stolic w Europie jak i sama Austria to cudowne miejsce na wyjazd. Jeśli wybieracie się do Austrii zastanawiacie się pewnie jakie pieniądze są w Austrii i jaka waluta była w Austrii przed wprowadzeniem euro. Dziś poznamy ciekawostkę na temat Austrii. Jakich pieniędzy używano?

  • Jakie pieniądze są w Austrii?
  • Od kiedy w Austrii jest euro?
  • Jaka była waluta Austrii przed euro?

Austria jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995 roku, jest też członkiem tzw. Strefy Schengen oraz oczywiście członkiem strefy euro. Austria znalazła się wśród pierwszych państw Unii Europejskiej, które zdecydowały się na zastąpienie narodowej waluty wspólnym euro. Euro w Austrii zastąpiło narodową walutę ostatecznie w dniu 1 stycznia 2002 roku.

Jaką walutą wcześniej posługiwano się w Austrii? Przed wprowadzeniem euro walutą narodową w Austrii był szyling austriacki. Waluta ta obowiązywała w latach 1925-1938 do tak zwanego anschlussu Austrii przez Trzecią Rzeszę oraz od grudnia 1945 do 31 grudnia 2001 roku. Szyling austriacki dzielił się na 100 groszy.

Kodem ISO szylinga austriackiego był trzyliterowy skrót ATS. W obiegu pozostawały zarówno monety jak i banknoty. Dziś wybierając się na wakacje do Austrii należy przygotować się do wzięcia euro.

W Austrii rzadko można wymienić złotówki na euro, ale za to powszechnie dostępne są bankomaty i możliwość płacenia kartą w restauracjach, sklepach czy hotelach. Jeśli nie macie gotówki zawsze można zapłacić kartą. Przed wyjazdem do Austrii warto sprawdzić ciekawostki o Wiedniu i dowiedzieć się czy do Austrii wystarczy dowód.

Polecamy również: