Jaka waluta w Izraelu? Jakie pieniądze wziąć? Gdzie kupić szekle?

Państwo Izrael sukcesywnie staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem dla Polaków. Każdego roku do Izraela wyjeżdża więcej osób. Jeśli zdecydowaliście się na wyjazd do Jerozolimy lub Tel Awiwu zastanawiacie się pewnie jakie pieniądze są w Izraelu. Dziś sprawdzimy jaka jest waluta Izraela. Sprawdzimy gdzie kupić szekle w Polsce czy w Izraelu i jaką walutę zabrać do Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

 

Waluta Izraela i Autonomii Palestyńskiej to słynne szekle, a dokładnie nowy izraelski szekel. Międzynarodowy symbol ISO izraelskiej waluty to ILS. Szekle emitowane przez centralny Bank Izraela dostępne są w formie banknotów i monet. 1 nowy izraelski szekel dzieli się na 100 agorów.

 
W obiegu dostępne są monety o nominałach 10 i pół szekla, a także 1, 2, 5 i 10 szekli oraz banknoty polimerowe o nominałach 20, 50, 100 i 200 szekli. Kurs szekli izraelskich to w granicach 1 szekla za 1,08 zł ale w kantorach kurs może być gorszy.

 


Gdzie kupić szekle?

W niektórych kantorach w większych miastach w Polsce da się kupić szekle. Jeśli mieszkacie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu dostaniecie izraelską walutę jednak kurs szekla w kantorach w Polsce bywa niekorzystny.

 
Jeżeli wybieracie się do Izraela i chcecie mieć ze sobą gotówkę to najlepszym rozwiązaniem jest zamiana złotówek na dolary w Polsce i zakup szekli w Izraelu po wymienia dolarów. Czy w Izraelu można płacić złotówkami? O tym możecie raczej zapomnieć. Możliwe, że są gdzieś miejsca w których da się wymienić złotówki na szekle w Izraelu ale raczej nie jest to powszechna praktyka.

 


Jakie pieniądze wziąć do Izraela?

Do Izraela bierzemy dolary. Dolarami da się nawet czasem płacić w niektórych miejscach. Jeśli macie funty lub euro i nie macie co z nimi zrobić to oczywiście wymiana twardych walut jest również możliwa w kantorach czy bankach w Izraelu. Oczywiście w Izraelu da się płacić kartą i korzystać z bankomatów, więc jeśli macie dobre warunki w banku to można wybrać gotówkę z bankomatu lub po prostu płacić kartą gdzie tylko się da.

 


 

Polecamy również: