Jaka waluta na Białorusi? Jakie pieniądze wziąć? Gdzie kupić ruble?

Jaka waluta na Białorusi? Jakie pieniądze wziąć? Gdzie kupić ruble?

Wyjazdy na Białoruś sukcesywnie stają się coraz bardziej popularną rozrywką wakacyjną, zwłaszcza że do niektórych części kraju można pojechać bez wizy. Jeśli planujecie wyjazd na Białoruś to pewnie zastanawiacie się jaka jest waluta na Białorusi i jakie pieniądze wziąć na Białoruś. Dziś sprawdzamy czy na Białoruś warto brać złotówki i czym płaci się w sklepach w Grodnie.

 
Białoruś nie znajduje się na liście państw członkowskich Unii Europejskiej dlatego też na Białorusi nie ma co spodziewać się euro. Białoruska waluta to rubel białoruski o międzynarodowym kodzie ISO BYN. 1 rubel białoruski dzieli się na 100 kopiejek. Białoruskie grosze nazywają się więc tak samo jak ma to w wypadku waluty na Ukrainie.
 
Ruble białoruskie pozostające w obiegu to zarówno monety jak i banknoty. Monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 kopiejek, a także 1 i 2 rubli. Banknoty w obiegu to 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 rubli. Kurs wymiany rubla białoruskiego na złotówki to w granicach 167 złotych za 100 rubli białoruskich.

 


Jakie pieniądze wziąć na Białoruś?

Prywatne kantory na Białorusi to rzecz właściwie niespotykana. By wymienić waluty na Białorusi udajemy się do banku, wraz z dokumentem tożsamości. W bankach bez problemu można wymienić złotówki na ruble białoruskie. W wielu miejscach można też płacić kartą
 
Ciekawostką dotyczącą rubla i problemów gospodarczych Białorusi są dość częste dewaluacje rubla białoruskiego. Dewaluacje przeprowadzono 1 stycznia 2009, 24 maja 2011 roku, 12 marca 2012 roku ze względu na galopującą inflację. W 2012 roku w obiegu pojawił się banknot 200 000 rubli! 1 lipca 2016 roku przeprowadzono denominacje rubla białoruskiego i wprowadzono pieniądze, które używa się obecnie.
 
Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie dokumenty są potrzebne na Białoruś.

 


 

Polecamy również: