Czy do Austrii potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy do Austrii potrzebny jest paszport czy dowód?

Wyjazd do Austrii by zobaczyć Wiedeń lub pojeździć na nartach to marzenie wielu osób. Podróż wcale nie jest zbyt droga i daleka więc można zacząć ją już planować. Czy jadąc do Austrii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty? Dziś sprawdzamy jakie dokumenty należy posiadać wybierając się do europejskiej stolicy muzyki. Oto porady przed wyjazdem do Austrii.

 
Dla osób chcących odwiedzić słynny Wiedeń, pojechać do Innsbrucku lub odwiedzić Salzburg mamy same dobre informacje związane z tym, że Austria jest członkiem Unii Europejskiej. Austria przystąpiła do europejskiej wspólnoty znacznie wcześniej, niż Polska – już 1 stycznia 1995 roku. Od momentu gdy do UE wstąpiła Polska nie potrzeba paszportu do wyjazdu. Na dowodzie osobistym w Austrii można przebywać bez wizy przez okres 90 dni.
 
Jadąc do Austrii wystarczy dowód osobisty. Nie znaczy to, że nie można pojechać z paszportem. Można, jeśli tylko macie taki dokument to równie dobrze możecie z niego korzystać.
 
Niedługo po wstąpieniu Austrii do Unii Europejskiej kraj ze stolicą w Wiedniu dołączył do grona sygnatariuszy tak zwanego Układu z Schengen. Od 1 grudnia 1997 Austria jest w Schengen, oznacza to że przekraczając wewnętrzne granice państw układu nie ma kontroli granicznych. Nie oznacza to oczywiście, że austriackie służby graniczne nie mogą zatrzymać nas do kontroli gdzieś przy granicy. Mogą ale to dość rzadka sytuacja.
 
Jakie dokumenty dla dziecka jadącego do Austrii? Dziecko jadące do Austrii musi mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. W przypadku wyjazdu dziecka z innego państwa Unii Europejskiej do Austrii nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności poza tymi dokumentami.

 


 
Polecamy również: