Co zjeść w Wiedniu? 10 dań które trzeba spróbować w Wiedniu w Austrii

Słynny Tort Sachera nie jest jedyną rzeczą, którą warto zjeść w Wiedniu. Wielu turystów zastanawia się jakich specjałów kuchni austriackiej spróbować. Co zjeść w Wiedniu? Czego spróbować w Austrii? Oto lista dań kuchni austriackiej , które koniecznie trzeba zjeść w Wiedniu lub dowolnym innym zakątku kraju. Czego spróbować?

 


Tort Sachera (Sachertorte)


 
Tort Sachera jest jednym z najsłynniejszych wyrobów cukierniczych rodem z Wiednia. Historia tortu sięga podobno 1832 roku gdy Franz Sacher przygotował tort dla ówczesnego kanclerza Klemensa von Metternicha. Oryginalny tort serwowany jest w wyłącznie w kawiarni Hotelu Sacher w Wiedniu.
 
Oczywiście zjemy go nie tylko tam lecz również w kawiarniach i cukierniach w całym Wiedniu i w Austrii. Tort składa się z dwóch czekoladowych biszkoptów przełożonych dżemem morelowym. Całość oblewana jest polewą czekoladową i serwowana z bitą śmietana.

 


Sznycel wiedeński (Wiener schnitzel)


 
Jedno z najsłynniejszych dań kuchni austriackiej z Wiednia to panierowany cielęcy płat smażony na maśle klarowanym i smalcu podawany często z ziemniakami w towarzystwie plastra cytryny. Wiedeński sznycel pojawił się po raz pierwszy w książce kucharskiej z 1831 roku. Będąc w Wiedniu w gorszych restauracjach uważamy na wieprzowe podróbki opisywane jako Schnitzel Wiener Art. Na szczęście oryginalne danie jest chronione i oryginalny sznycel po wiedeńsku zawsze jest cielęcy.

 


Frankfurter Würstel


 
Cieniutka kiełbaska wieprzowo-wołowa pakowana w baranie jelita i wędzona w niskiej temperaturze znana często również jako Frankfurter Wurstl. Kiełbaski serwowane tradycyjnie serwowane są z musztardą i bułką.

 


Tafelspitz


 
Kolejne popularne danie wiedeńskie ulubione ponoć przez samego Franciszka Józefa to wołowy lub cielęcy plaster mięsa długo duszonego w bulionie z dodatkiem pieprzu, liści laurowych i jałowca. Mięso serwowane jest często z sosem szczypiorkowym, jabłkowo-chrzanowym lub pieczonymi ziemniakami, czasem ze szpinakiem.

 


Strudel jabłkowy (Apfelstrudel)


 
Czym dokładnie jest strudel tłumaczyć chyba nie trzeba. Kruche ciasto posypane cukrem pudrem w Wiedniu tradycyjnie nadziewane jabłkami (z dodatkiem rodzynek namoczonych w rumie, kruszonych orzechów, cynamonu), ale oczywiście istnieją wariacje z najróżniejszym nadzieniem. Ciasto zdobyło swoją popularność w czasach monarchii Habsburgów. Pierwszy znany przepis na strudel pochodzi z książki kucharskiej z 1696 roku.

 


Gulasz


 

Gulasz kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem, które warto spróbować w Budapeszcie ale gulasz to również ciekawa propozycja dla osób jadących do Wiednia i do Austrii. W Wiedniu skosztować można gulaszu Wiener Saftgulasch z dużą ilością cebuli serwowanego z ciemnym chlebem. Istnieje też gulasz ze smażoną kiełbasą, jajkiem i knedlami.

 


Kaiserschmarrn


 
Kaiserschmarrn to danie, którego nazwa wywodzi się od Franciszka Józefa. To w gruncie rzeczy porwane naleśniki lub jak kto woli omlet z mąki pszennej, cukru pudru, mleka i jaj. Potrawa znana również jako omlet cesarski podawana jest na słodko z dodatkiem bitej śmietany, musu jabłkowego, owoców czy żurawiny.

 


Sałatka ziemniaczana


 
Kolejną potrawą, którą można spróbować chociaż w sumie nie trzeba jest sałatka ziemniaczana. W słynnej Cafe Central spróbować można sałatki z ziemniakami, pomidorem, ogórkiem i sałatą. W innych miejscach klasyczna sałatka to ziemniaki, musztarda, cebula. Często serwowana jako dodatek do sznycla.

 


Punschkrapfen


 
Austriacka kuchnia nie należy do najbardziej wyszukanych jeśli chodzi o potrawy mięsne ale jeśli chodzi o słodycze znajdziemy tu kilka ciekawostek. Punschkrapfen to niewielki austriacki deser złożony z biszkoptu, nugatu, dżemu morelowego. Wnętrze nasączone jest rumem, a wierzch polany ponczowym lukrem. Deser łatwo spotykany w Austrii, a czasem także w Czechach.

 


Beuschel


 
Kolejny dowód na to, że austriacka kuchnia nie należy do najlepszych na świecie to beuschel czyli ragout z płuc i podrobów takich jak serce, język czy nerki z różnego rodzajów mięsa – cielęciny, wołowiny czy dziczyzny. Podroby gotowane są w wodzie z octem, cukrem, cebulą, pieprzem i liściem laurowym. Mikstura zagęszczana jest zasmażką często z dodatkiem śmietany. Danie podawane jest z knedlami i sosem śmietanowym. Smacznego.

 


Naleśniki (Palatschinke)


 
Kojarzą się głównie z Węgrami ale również w Austrii i w Wiedniu popularne są lokalne naleśniki. Jak w każdym miejscu na świecie nadzienie bywa różne. W Wiedniu spróbować można na przykład naleśników z morelami.

 
Polecamy również: