Największe zamki na świecie. 10 największych zamków. Czy Malbork jest największy?

Jakie średniowieczne i nie tylko średniowieczne zamki są największymi zamkami świata? Ile z największych zamków znajduje się w Europie, a ile na pozostałych kontynentach? Przedstawiamy zestawienie największych kompleksów zamkowych budowanych w różnych epokach i różnych stylach. Na liście jest i polski akcent w postaci Zamku w Malborku. Czy i według jakich kryteriów można uważać go za największy zamek świata? Jaki jest największy zamek w Księdze Rekordów Guinessa?

 

10. Zamek w Edynburgu

Zestawienie największych zamków na świecie otwiera zamek górujący nad Edynburgiem w Szkocji. Zamek położony jest na skalistej górze Castel Rock pochodzenia wulkanicznego. Pierwsze wzmianki o obecności człowieka na tym wzniesieniu pochodzą z drugiego wieku, a pierwsze ślady zabudowy z IX wieku. Zamek w to budynki w większości pochodzące z XVI wieku aczkolwiek znacznie starszą częścią budowli jest Kaplica św. Małgorzaty datowana na XII wiek. Powierzchnia kompleksu zamkowego w Edynburgu to 35 737 metrów kwadratowych.

 

9. Cytadela w Aleppo

Ufortyfikowany zespół średniowiecznej cytadeli w Aleppo uważany jest za jeden z największych i najstarszych zespołów zamkowych na świecie. Kompleks w znacznym stopniu uszkodzony podczas obrony przed syryjskimi rebeliantami w Bitwie o Aleppo w latach 2012-2016. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wzgórza jako fortecy pochodzą z III wieku przed naszą erą. Mieszcząca się na wzniesieniu cytadela ma powierzchnię 38 804 metrów kwadratowych.
 

8. Zamek Himeji

Zamek Himeji uważany jest czasem za najładniejszy i najbardziej charakterystyczny zamek w Japonii. Bez wątpienia jest największym zamkiem w kraju. Konstrukcja zajmująca wzgórze Himeyama i Sagiyama powstała w miejsce fortu z 1333 roku. Zniszczony w 1580 roku zamek rozbudowano w latach 1601-1608. Przetrwał wojnę domową, trzęsienia ziemi i bombardowania. Kompleks zamkowy Himeji ma 41 468 metrów kwadratowych powierzchni.
 

7. Zamek Królewski w Budapeszcie

Budowa Zamku Królewskiego w Budapeszcie datowana jest na XIV wiek. Dzisiejszy kształt zamku spowodowany jest jego wielokrotnymi przebudowami. Kompleks został zniszczony przez najazd turecki, później w 1791 roku wzniesiono tu ogromny kompleks barokowy. Następnie zamek rozbudowywany był przez Franciszka Józefa od 1890 roku. Na wzgórzu zamkowym mieszają się najróżniejsze style, znaleziono tu też ślady zabudowy chociażby gotyckiej. To zdecydowanie z najciekawszych miejsc które warto zobaczyć w Budapeszcie. Zamek Królewski w Budapeszcie to kompleks o powierzchni 44 674 metrów kwadratowych.
 

6. Zamek Spiski

Położony na Słowacji w miejscowości Žehra Zamek Spiski niestety nie znajduje się w najlepszym stanie. Pierwsza pisana wzmianka o konstrukcji pochodzi z 1120 roku. Konstrukcja z przełomu XI i XII wieku została poważnie uszkodzona przez pożar w 1780 roku. Od tego czasu popada w ruinę, którą ostatni mieszkańcy opuścili w 1948 roku. Od lat ruiny są konserwowane i robione jest wszystko, by stan zamku nie uległ pogorszeniu. Powierzchnia kompleksu to 49 485 metrów kwadratowych. Zamek znany jest z bycia miejscem w którym nagrywano filmy takie jak chociażby Dragonheart czy Ostatni legion.
 

5. Twierdza Hohensalzburg

Budowę zamku w austriackim Salzburgu na górze Festungsberg rozpoczęto w 1077 roku. Przez lata twierdza rozrastała się z największą przebudową w latach 1496-1518 roku gdy zbudowano połączenie między zamkiem a klasztorem Nonnberg w postaci jednej z najstarszych i wciąż działająyych kolejek. W 1782 roku zamek przeszedł w ręce rodziny Steinhoff, następnie twierdza wykorzystywana była jako więzienie. Dziś kompleks zamkowy o powierzchni 54 523 metrów kwadratowych dostępny jest do zwiedzania.
 

4. Zamek w Windsorze

Budowę okazałej rezydencji królewskiej rozpoczęto w 1070 roku na zlecenie Wilhelma I Zdobywcy, następnie kolejni władcy dokładali kolejne budowle takie jak chociażby Kaplica św. Jerzego czy Okrągła Wieża. Jeden z najważniejszych budynków w Wielkiej Brytanii jest największym zamieszkałym zamkiem na świecie i jedną z trzech oficjalnych rezydencji królowej. W 2006 roku na zamku na stałe mieszkało i pracowało 500 osób, a sama rezydencja często wykorzystywana jest przez Elżbietę II. Kompleks zamku w Windsorze ma powierzchnię 54 835 metrów kwadratowych.
 

3. Zamek na Hradczanach w Pradze

Według Księgi Rekordów Guinnessa to zamek w Pradze jest największym zamkiem na świecie. Definicja największego średniowiecznego zamku może się jednak różnić i według innych definicji praska forteca wcale nie jest największym zamkiem. Początki wielokrotnie rozbudowywanego kompleksu zamkowego datowane są na IX wiek. Prawie ostateczny kształt budowli nadano w XVIII wieku, chociaż później wielokrotnie dostosowywano go do najróżniejszych potrzeb. Ważną przebudową była również ta z lat 1753-1774 wykonana na zlecenie Marii Teresy . Zamek jest jednocześnie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. Powierzchnia kompleksu to 66 761 metrów kwadratowych.

 

2. Twierdza Mehrangarh

Obronny fort założony w 1459 roku przez Rao Dźodha Singha w Jodhpur jest jednym z największych fortów obronnych w Indiach. Następni władcy rozbudowywali kompleks położony na 122 metrowym wzniesieniu. W 1707 roku pojawił się Pałac Zwycięstwa. Kompleks otoczony jest 36 metrowymi murami szerokimi na 21 metrów. Od 1974 roku działa tu Muzeum Twierdzy Mehrangarh. Powierzchnia kompleksu to 81 277 metrów kwadratowych.
 

1. Zamek w Malborku

W zależności od przyjętej metodologii największym zamkiem można uznać też Zamek w Malborku. Ppołożony nad Nogatem zamek był siedzibą zakonu krzyżackiego, władz Prus Zakonnych i Prus Królewskich, Komisji Morskiej, a przez pewien czas wykorzystywany był jako rezydencja polskich królów. Zamek mocno zniszczono go także w 1945 roku, a 2 lata później rozpoczęto jego odbudowę. Stąd niektórzy nie chcą uznawać go za największy zamek bowiem odbudowano go po II wojnie. Od 1961 roku w zamku działa Muzeum Zamkowe w Malborku. Powierzchnia kompleksu to 143 591 metrów kwadratowych.

 


 
Polecamy również:

 
[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]